REKLAMA

Wycena nieruchomości i operat szacunkowy pozwalają na określenie realnej, rynkowej wartości konkretnej nieruchomości. Może chodzić o mieszkanie, dom jednorodzinny, a także działkę z domem i niezabudowane. Ostateczna wycena uzależniona jest od rodzaju nieruchomości, nakładu pracy rzeczoznawcy, a także innych czynników. Potrzeba wyceny pojawia się podczas zakupy lub sprzedaży domu, mieszkania lub działki. Wycenę nieruchomości trzeba będzie zlecić także w sytuacji, jeśli planujesz zakup na kredyt. Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź na czym dokładnie polega wycena mieszkania lub domu, kto zajmuje się wyceną nieruchomości i jak wygląda współpraca, jeśli wynajmiesz rzeczoznawcę majątkowego.

 

1. Wycena nieruchomości a usługa operatu szacunkowego

2. Wycena nieruchomości – od czego zacząć? 

3. Rzeczoznawca majątkowy – jak wygląda współpraca?

 

Wycena nieruchomości a operatu szacunkowego

Wycena nieruchomości to inaczej oszacowanie wartości mieszkania lub domu. W Polsce definicja została opisana w Ustawie o gospodarce nieruchomościami, pochodzącej z 21 sierpnia 1997 roku. Jest to proces, podczas którego dokonuje się określenia wartości rynkowej nieruchomości, określenia wartości tak zwanej odtworzeniowej, oblicza się także wartość katastralną nieruchomości. Operat szacunkowy jest autorską opinią rzeczoznawcy majątkowego o wartości konkretnej nieruchomości i jest dokumentem urzędowym. Operat może być wykonany tylko i wyłącznie w formie pisemnej. Bardzo często jest potrzebny na przykład do kredytu hipotecznego. To, ile kosztuje wycena, a także ile trwa wycena nieruchomości, zależy od konkretnej sytuacji na rynku nieruchomości. Jeśli chcesz sprawdzić więcej informacji na ten temat zapraszamy do odwiedzin strony internetowej – wycena nieruchomości Barcicki.

Wycena nieruchomości – od czego zacząć?

Jeśli chcesz przystąpić do wyceny mieszkania lub domu, z pewnością zastanawiasz się, jak przebiega wycena nieruchomości. Przede wszystkim trzeba znaleźć odpowiedniego rzeczoznawcę. Następnie trzeba przesłać wszystkie dokumenty, których może on potrzebować. W przypadku działek przydatne może być wysłanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Następnie należy umówić termin na oględziny i spotkać się z rzeczoznawcą w celu dokonania wyceny.

Rzeczoznawca majątkowy – jak wygląda współpraca?

Współpraca z rzeczoznawcą zwykle układa się pomyślnie. Należy oczywiście udostępnić specjaliście lokal lub okazać działkę, jednak można zrobić to poprzez pośrednika. Zwykle czas wyceny zajmuje do 3 dni. Czasami możliwa jest realizacja priorytetowa, jednak zwykle jest ona dodatkowo płatna.

Wycena123.pl – Rzeczoznawca majątkowy

 

Adres firmy:

ul. Jasna 2, 05-800 Pruszków

 

Telefon:

+48 570 130 930

 

Strona WWW:

strona główna

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki