Rozmowa dnia: Wojciech Saługa o JOG, Izerze, bloku 910 MW i najbliższych wyborach

REKLAMA

Przeprowadziliśmy rozmowę z Wojciechem Saługą, posłem na Sejm RP. Jaworznicki parlamentarzysta mówił m.in. o Jaworznickim Obszarze Gospodarczym, bloku 910 MW, wyborach parlamentarnych i samorządowych czy zmianie władzy.

REKLAMA

Wypowiedzi Wojciecha Saługi spisane z materiału wideo:

Jaworznicki Obszar Gospodarczy i Izera

Temat wycinki lasu w tym miejscu ma ponad 20 lat. Już wtedy, współpracując z prezydentem Silbertem, określiliśmy ten teren jako najbardziej atrakcyjny i komunikacyjny na mapie Jaworzna. Jeżeli już wtedy mieliśmy mówić o rozwoju Jaworzna i powstaniu nowych miejsc pracy, to ten teren nadawał się do tego doskonale.

Zobaczymy, jaka będzie przyszłość tego terenu. Widać, że przygotowania pod to, aby tam budować fabryki, idą pełną parą. Jednak Izera to ciągle wielka niepewność, już miały rozpoczynać się prace wdrożeniowe, miały być wbijane łopaty, temat się jednak przesuwa. Premier Morawiecki obiecywał w 2025 roku milion elektrycznych samochodów – na razie tego nie widać.

Auto jest na licencji, w 80 proc. będzie to czyjaś montownia, więc ta fabryka raczej będzie na początku montownią. Ale czy w ogóle będzie – zobaczymy.

Tak się dzieje, że państwowe fabryki nie tworzą raczej rzeczy nowatorskich, nowoczesnych i nie są dobrze zarządzane. Widzę, że póki co w Izerze pracują ludzie z branży, ale jaka będzie tego przyszłość, gdy to stanie się poważną fabryką i przysłowiowy minister Sasin będzie tam mianował swoich członków rad nadzorczych czy prezesów, to wtedy może wszystko okazać się inaczej.

Blok 910 MW

Mamy złe doświadczenia ze Skarbem Państwa, chociażby Tauron zarządzany przez Skarb Państwa i problemy z blokiem 910 MW, który jest wadliwy, nie pracuje i nie wiemy, jak będzie jego przyszłość.

Na temat sytuacji bloku pytamy w sejmie, na komisjach, próbujemy pytać też poprzez media, konferencje prasowe. Jest wiele zakłamania i umywania rąk. Jeżeli premier Sasin mówi, że nie ma kompetencji do tego, żeby wejść w spór między Tauronem i Rafako, i próbować go rozstrzygnąć, no to będzie ten konflikt miał. Pozostawieni firm samych sobie poskutkowało tym, że Tauron wystosował notę, która absolutnie zabija Rafako i powoduje, że ani nie będzie bloku, ani nie będzie Rafako. Nie wiemy, co będzie dalej.

Dzisiaj mówię, że wszystkie ręce na pokład, bo po prostu to wstyd dla Jaworzna, dla woj. śląskiego, dla kraju, że ten blok stoi, jest wybudowany, widzimy go, ale co jakiś czas jest wygaszany, bo ulega jakimś przestojom czy awariom.

Dobre i złe informacje o Jaworznie

Miastu służy, jeżeli dobrze się o nim mówi. Jeżeli lokalizacja fabryki nowych samochodów elektrycznych jest w Jaworznie, to traktuję to jako dobrą informację. To przysparza dobrych myśli z zewnątrz. Taksa sama sytuacja była, gdy powstawał blok 910 MW. Dzięki staraniu wielu osób z Jaworzna blok został wybudowany tutaj. Teraz jednak na ten temat płyną złe informacje, tę sytuację powinniśmy za wszelką cenę naprawić.

Kolejna rzecz to budowa szybu Grzegorz. Nowa kopalnia, wielkie nadzieje dla górnictwa, dla energetyki, bo stamtąd miał być wydobywany węgiel bla bloku 910 MW. Inwestycja teraz zapomniana, zatrzymana w połowie, dzisiaj ponownie kontynuowana, ale nie w takim zakresie, jak pierwotnie planowano.
To wszystko to złe informacje o tym, co dzieje się w mieście. Jaworznu to nie służy.

Jako poseł tej ziemi od prawie 20 lat chcę zawsze mówić dobrze o Jaworznie, przekazywać dobre informacje na zewnątrz.

Wpływ jaworznian w Sejmiku Województwa Śląskiego na rozwój miasta

Obecność osób z Jaworzno w sejmiku i jego zarządzenie [Wojciech Saługa i Bogusław Smigielski jako marszałkowie, Dariusz Starzycki i Łukasz Czopik jako wicemarszałkowie – red.] na pewno ma wpływ na rozwój miasta. Bardzo ważne jest to, skąd są ci, co rozdzielają pieniądze.

Oczywiście żeby to zostało wykorzystane, trzeba synergii wszystkich zainteresowanych. Z tym bywa również. Polityka krajowa często dzieli nas też lokalnie. Dariusz Starzycki to człowiek PiS-u, ja jestem członkiem Platformy, to się gdzieś tam przekłada. Tak samo, jak sympatie prezydenta Silberta. Bywało z tym różnie. Ja zawsze powtarzam, że będąc z Jaworzna, robię wszystko, żeby dla Jaworzna było lepiej i żeby jakiś strumień pieniędzy był kierowany w stronę naszego miasta, jeżeli są dobre pomysły, projekty czy inicjatywy.

Czy PiS i PO potrafią współpracować lokalnie?

Z mojego punktu widzenia tak. Ja jestem zawsze otwarty i chętny do rozmów z każdym. Natomiast jeżeli przypatrzymy się chociażby obradom rady miejskiej, to już zdanie możemy mieć inne. Wyłącznie głosu, zabieranie mikrofonu, pouczanie, ośmieszanie i budowanie złej atmosfery na pewno temu nie służy. Szkoda, bo tam, gdzie jest zgoda, da się wiele rzeczy razem zrobić, często zapominając o tych barwach politycznych, natomiast tam, gdzie jest konflikt, pokazywanie czyja racja jest ważniejsza, to powoduje złe emocje i złe działania. Nie może być ta, że nawet najmądrzejsza inicjatywa radnego Koalicji Obywatelskiej jest ucinana tylko dlatego, że pochodzi od radnego KO.

Konflikt PO i PiS

Konflikt nie jest osobisty, to nie jest konflikt na racje, to jest konflikt o Polskę. Dzisiaj naprawdę rozmawiamy o tym, czy Polska będzie krajem demokratycznym, praworządnym, wolnym dla obywateli, czy będziemy w rodzinie krajów europejskich, czy będziemy szli w kierunku wschodu czy wschodu.

Dzisiaj widzimy, że model rozwojowy naszego kraju idzie w kierunku tego, co widzimy w Rosji, Białorusi, wkrótce Węgier.

To niestety przenosi się też na dół. Dzisiaj wiele dobrego możemy powiedzieć o Jaworznie, ale na pewno nie to, że jest to miasto otwarte dla wszystkich, że wszyscy są wysłuchiwani, tylko jest tak, że jeżeli ktoś jest z KO czy PO, to jest pomijany, ośmieszany, niepokazywany publicznie.

Opozycja jest po to, żeby zgłaszać uwagi, krytykować jeżeli trzeba, ale generalnie jest po to, żeby pokazywać jakiś inny model rozwojowy, a władza powinna brać to pod uwagę. Nie mówimy tylko w imieniu swoim, ale też znacznej części obywatelki, mieszkańców naszego miasta.

Mobilizacja przed wyborami

Jesteśmy zmobilizowani. Jest luty, wybory odbędą się prawdopodobnie w październiku. Rozstrzygnie się to, w jakim kierunku będzie podążać nasz kraj – czy w kierunku demokracji zachodnich i tego, jak rozwijają się Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Unia Europejska, czy będziemy dryfować w kierunku wschodnim, z zarządzaniem autorytarnym, budową oligarchii, własnością państwową, mediami partyjnymi, zawłaszczaniem kraju dla jednej grupy rządzącej.

Wynik wyborów na pewno będzie miał wpływ na to, jak poszczególne partie i ludzie zachowają się w wyborach samorządowych, które odbędą się 6 miesięcy po tych parlamentarnych.

Zamian władzy w Jaworznie

Jeżeli opozycja przejmie władzę w sejmie, to na pewno doda nam to na pewno siły, wiary i energii, by zmieniać układ sił i w Jaworznie, gdzie też jest podział PO – PIS, z prezydentem sprzyjającym PiS-owi. Wydaje mi się, że w Jaworznie potrzeba nowych ludzi, którzy pchną miasto do przodu. Po wielu sukcesach prezydenta Silberta można zauważyć, że wraz ze swoją władzą dostali zadyszki i nie pchają wielu rzeczy do przodu, jak kiedyś to było.

[vc_facebook]

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki