czwartek, 9 maja, 2024

Poznaj zalety wylewki anhydrytowej

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrznePoznaj zalety wylewki anhydrytowej

Poznaj zalety wylewki anhydrytowej

- Advertisement -

Odpowiednie wykonanie wylewki jest kluczowe, aby cieszyć się piękną i co najważniejsze – równą podłogą. Aby osiągnąć cel trzeba przede wszystkim wybrać odpowiedni materiał do jej wykonania. Z czego wykonana jest wylewka, jaką przygotować krok po kroku i o czym jeszcze pamiętać?

Jaką wylewkę wybrać? Materiały dedykowane do wykonania wylewki

Obecnie do wykonania wylewek wykorzystuje się najczęściej trzy rodzaje produktów:

  • wylewki cementowe, które mogą być układane zarówno ręcznie, jak i mechanicznie, przygotowany materiał ma półsuchą lub gęstoplastyczną konsystencję, jest rozwiązaniem uniwersalnym, świetnie sprawdzi się we wnętrzach, jak i na zewnątrz obiektu, dużą zaletą jest stosunkowo niska cena cementu;
  • wylewki betonowe, wykonywane z kruszywa (w tym głównie z piasku, żwiru lub grysu), wylewana jest tam, gdzie ze względu na specyficzną sytuację warstwa musi być grubsza i gdy musi cechować się wyższą nośnością, wariant ten cechuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, ze względu na dobre zdolności przewodzenia ciepła doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach, w których ma zostać wykonane ogrzewanie podłogowe;
  • wylewka anhydrytowa, to wariant o płynnej konsystencji, gdy zostanie wylana na idealnie równy podkład – jest doskonałym sposobem na wykonanie samopoziomującej wylewki.

Wariant wylewki wybiera się uwzględniając przede wszystkim specyficzne wymagania, w tym miejsce, w którym ma zostać wykonana.

Wylewka anhydrytowa – wady i zalety

Do przygotowania mieszanki, z której wykonywana jest posadzka anhydrytowa wykorzystywany jest specjalny składnik – anhydryt, czyli bezwonny siarczan wapnia. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest fakt, że dzięki właściwościom samopoziomującym posadzka sama wygładza się, tworząc strukturę doskonałą do dalszych prac wykończeniowych. Wśród atutów wymienić można również fakt, że rewelacyjnie sprawdzi się zarówno na klasycznych podłogach, jak i tam, gdzie planowane jest wykonanie ogrzewania podłogowego.

Mimo dużej wygody i licznych zalet wylewka anhydrytowa nie może być wykonywana np. na zewnątrz oraz w pomieszczeniach, w których poziom wilgotności jest wysoki.

Jak przygotować podłoże pod wylewkę anhydrytową?

Zanim rozpoczną się prace związane z wykonaniem posadzki koniecznie trzeba we właściwy sposób przygotować podłoże. W pierwszej kolejności należy dokładnie wyrównać podłoże oraz uzupełnić ewentualne braki. Usunąć należy nie tylko gruz, pył czy kurz, ale także resztki farby, zabrudzenia z oleju, tłuszczu oraz ewentualne luźne fragmenty. Następnie powstałe braki trzeba dokładnie wyrównać. Etap ten jest wyjątkowo ważny, ponieważ, bo jeśli podłoże nie zostanie dokładnie przygotowane wylewka nie będzie do niego idealnie przylegać. Po wypełnieniu ubytków całość należy zagruntować, aby zwiększyć odporność na nasiąkanie wodą.

Kolejną czynnością poprzedzającą wykonanie wylewki jest przygotowanie dylatacji obwodowej. Po wyschnięciu środka gruntującego dookoła ścian przyczepić należy specjalną, polietylenową piankę, dostępną w postaci samoprzylepnej pianki o grubości ok. 8 mm. Dzięki temu pozostawiona zostanie niezbędna przestrzeń. Trzeba jednak pamiętać, aby przestrzeń ta sięgała aż do górnej powierzchni wykończeniowej warstwy podłogi.

Grubość wylewki powinna zostać ustalona indywidualnie, należy jednak pamiętać, że warstwa powinna być nie mniejsza niż 4 cm. Posadzki anhydrytowe Śląsk oferują rozwiązania profilowane dla konkretnego zamówienia. Do określenia optymalnej grubości wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt – przenośne repery i poziomice.

Wykonanie wylewki anhydrytowej

Masę samopoziomującą, z której wykonywana jest wylewka wylać można zarówno maszynowo, jak i ręcznie. W pierwszym wariancie konieczne jest posiadanie specjalnego agregatu mieszająco-pompującego ze stałym, przepływowym dozowaniem wody. W przypadku ręcznego wylewania należy pamiętać, aby wcześniej podzielić powierzchnię na kwadraty nie większe niż 10-15 m2 i wykonywać wylewkę zalewając kolejne fragmenty. W takiej sytuacji wykonanie wylewki rozpoczyna się od ściany znajdującej się najdalej od drzwi, a kolejne pasma nie powinny przekraczać szerokości 40 cm.

Zaraz po wylaniu masy konieczne jest jej odpowietrzenie, dlatego koniecznie należy wyposażyć się w tzw. wałek kolczasty. Jego odpowiednie prowadzenie w masie pozwala na równomierne rozłożenie materiału. Przez kolejne minimum 2 dni tak przygotowaną posadzkę należy chronić przed promieniowaniem słonecznym, wodą, przeciągami, a także wysoką temperaturą. Profesjonalne posadzki anhydrytowe od Thermo-floor wykonywane są zgodnie z najwyższymi obowiązującymi standardami. Podczas realizacji zleceń wylewki nie są suszone. Planując prace budowlane trzeba pamiętać, że czas schnięcia uzależniony jest od warunków cieplnych, wilgotności powietrza w pomieszczeniu oraz grubości wylewki.

- Advertisment -

Dwie wizje miasta – zapowiedź spotkania LIVE Forum Polityczne Dąbroś i Dudkowski

Marcin Dudkowski i Mateusz Dąbroś serdecznie zapraszają na kolejny odcinek LIVE poświęcony bieżącym wydarzeniom z Jaworzna - Forum Polityczne Dąbroś i Dudkowski. Ten odcinek...

Matury 2024. 8 maja – matematyka

Drugi dzień matur, czyli dzień egzaminu z matematyki. Zapytaliśmy maturzystów, jakie mają wrażenia po rozwiązaniu zadań. Matura 2024 się rozkręca. Dzień matematyki jest dla niektórych...

Za nami pierwszy dzień XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Za nami pierwszy dzień XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jest to szerokie, różnorodne i otwarte forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki. Wydarzenie trwa...