wtorek, 14 maja, 2024

Czy certyfikaty dla pomp ciepła mają znaczenie?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneCzy certyfikaty dla pomp ciepła mają znaczenie?

Czy certyfikaty dla pomp ciepła mają znaczenie?

- Advertisement -

Pompę ciepła należy dobierać m.in. według typu, mocy czy jakości. Można się przy tym kierować także certyfikatami. Pompy ciepła mogą być opatrzone rozmaitymi certyfikatami, które informują m.in. o ich zgodności z określonymi normami. Które z tych certyfikatów warto znać? Czy mają one znaczenie? Sprawdź!

Certyfikaty dla pomp ciepła – podstawowe informacje

Producenci pomp ciepła często poddają swoje urządzenia certyfikacji. Jednak takich certyfikatów jest mnóstwo, a nie wszystkie są równie istotne. Warto wiedzieć, że certyfikaty dla pomp ciepła można podzielić na dwie główne grupy:

  • certyfikaty zgodności z normami – potwierdzają, że pompa ciepła spełnia określone wymagania wymogi, np. w zakresie bezpieczeństwa czy wydajności
  • certyfikaty jakości – potwierdzają, że pompa ciepła spełnia standardy jakości i wydajności określone przez daną jednostkę badawczą.

Certyfikaty zgodności zwykle są wymagane przez prawo, podczas gdy o te dotyczące jakości producent może się ubiegać dobrowolnie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie oznaczenia są godne uwagi! Listę tych najważniejszych przygotowali dla naszego serwisu eksperci ds. pomp ciepła z Pompy.app.

Certyfikaty zgodności z normami

Wśród certyfikatów zgodności z normami warto zwracać uwagę przede wszystkim na obowiązkowe:

  • CE – jest to uniwersalny znak zgodności z wymaganiami dyrektyw unijnych;
  • UDT – wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego; potwierdza, że pompa ciepła spełnia wymagania bezpieczeństwa określone w przepisach.

Zanim kupisz pompę ciepła, upewnij się, że ma te certyfikaty. Produkty bez tych znaków nie powinny w ogóle trafić do sprzedaży ani do użytku.

Certyfikaty jakości

Certyfikaty jakości mogą być bardzo pomocne przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na dwa oznaczenia.

  • Znak jakości EHPA-Q – przyznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA); potwierdza, że pompa ciepła spełnia wysokie wymagania jakościowe i wydajnościowe określone przez organizację.
  • Certyfikat HP Keymark – przyznawany przez Europejski Instytut Certyfikacji (EIC) na podstawie niezależnych testów jakościowych i wydajnościowych; potwierdza spełnianie bardzo wysokich standardów.

Oba te certyfikaty są prestiżowe i pomogą Ci znaleźć wysokiej jakości, trwałe oraz niezawodne urządzenie. Więcej na temat tego, na jakich zasadach są przyznawane, dowiesz się na stronie: https://pompy.app/poradniki/certyfikaty-pomp-ciepla/.

Dotacje z programu Czyste Powietrze: certyfikat ZUM wymagany!

Od niedawna osoby planujące zakup pompy ciepła powinny zwracać uwagę także na inny bardzo ważny certyfikat. Ogłoszono bowiem, że dotacje z programu rządowego Czyste Powietrze będzie można dostać tylko na pompy ciepła wpisane na listę ZUM.

Lista ZUM to Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów – spis produktów, które spełniają określone standardy środowiskowe i są uznawane za ekologiczne. Lista ma na celu promowanie producentów, który angażują się w ochronę środowiska poprzez proponowanie bardziej przyjaznych mu produktów. Pomaga również wnioskodawcom programu Czyste Powietrze wybierać urządzenia wyróżniające się pod względem ekologii. Dzięki temu efekty stosowania programu mają być jeszcze wyraźniejsze.

Innymi słowy, jeśli chcesz otrzymać dotacje programu Czyste Powietrze na zakup pompy ciepła, musisz wybrać urządzenie z listy ZUM. Taki krok z całą pewnością się opłaca, ponieważ dofinansowanie pozwala znacząco zmniejszyć koszt inwestycji w nowoczesne urządzenie grzewcze. Dzięki temu zyskujesz pewność, że modernizacja systemu ogrzewania szybciej Ci się zwróci!

Czy certyfikaty dla pomp ciepła mają znaczenie: podsumowanie

Czy zatem certyfikaty dla pomp ciepła są istotne? Jak najbardziej, choć nie wszystkie. Warto wiedzieć, jakich certyfikatów szukać i co dokładnie oznaczają. Certyfikaty związane ze spełnianiem określonych norm (CE i UDT) są obowiązkowe. Pomogą Ci się upewnić, że urządzenie pochodzi z oficjalnej dystrybucji i jest dopuszczone do użytku w naszym kraju.

Na prestiżowe certyfikaty jakości warto natomiast zwracać uwagę, jeśli zależy Ci na zakupie wydajnego, trwałego oraz niezawodnego urządzenia. Testy przeprowadzane przez niezależne organizacje dokładnie weryfikują bowiem zgłaszane pompy ciepła i przyznają certyfikaty tylko w razie braku wątpliwości co do spełniania wyznaczonych standardów. Pompa ciepła wyróżniona certyfikatem HP Keymark lub znakiem EHPA-Q to odpowiedni wybór dla poszukiwaczy najlepszych rozwiązań.

Jeśli natomiast chcesz ubiegać się o dofinansowanie pompy ciepła z programu Czyste Powietrze, koniecznie wybierz urządzenie z listy ZUM. Według nowych zasad dotację można uzyskać tylko na modele wyróżniające się spełnianiem określonych norm technicznych i środowiskowych.

Certyfikaty pomogą Ci wybrać właściwe urządzenie i cieszyć się sprawną oraz niezawodną pompą ciepłą przez wiele kolejnych lat!

- Advertisment -

Ruszył nabór wniosków do JBO 2025

Ruszył nabór wniosków do kolejnej edycji Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku na realizacje projektów zadań publicznych przeznaczonych jest 3,9 mln złotych. 13 maja ruszył...

Owce pojawiły się na Sadowej Górze

Rozpoczął się sezon owczego wypasu. Owce pojawiły się na terenach Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego Uroczysko Sadowa Góra. 13 maja w Jaworznie rozpoczął się sezon owczego wypasu....

Kolizja na ul. Jana Pawła II z udziałem czterech aut. Sprawca miał 2,5 promila alkoholu

Kolizja z udziałem czterech aut osobowych na ulicy Jana Pawła II. Sprawca był pijany, miał 2,5 promila alkoholu w organizmie. 13 maja na ulicy Jana...