poniedziałek, 13 maja, 2024

Geosfera edukuje: Emil Dunikowski geolog, podróżnik

Strona głównaHistoriaGeosfera edukuje: Emil Dunikowski geolog, podróżnik

Geosfera edukuje: Emil Dunikowski geolog, podróżnik

- Advertisement -

W GEOsferze zorganizowano wykład o znanym geologu i podróżniku.

Plakat zapraszający do wysłuchania wykładu o Emilu Dunikowskim zawierał notkę biograficzną, o tym znakomitym geologu. Oświatowe zadanie – Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej, jakim jest „GEOsfera” w Jaworznie – dobrze spełnił. Zachęcająco informował także o wykładowcy, który z prelekcją do nas przyjechał: dr hab. Andrzej Wójcik, prof. PAN.

Prof. dr hab. Andrzej J. Wójcik

Szczegółowa wiedza o Emilu Dunikowskim jest do zdobycia wyłącznie w materiałach archiwalnych, w czasopismach jemu współczesnych. Biblioteka Polonia zadbała o internetowe udostępnienie publikacji Dunikowskiego. Są do czytania online.

Emil Dunikowski, prof. geologii na Uniwersytecie Lwowskim, był człowiekiem wielu talentów i wszechstronnych zainteresowań. Podróżował w celach badawczych. Był w Ameryce, Azja, na Dalekim Wschodzie, w Japonii …. .

Na Podolu, w Karpatach umiał bezbłędnie wskazywać miejsca wierceń. Wzbogacił się na nafcie, okazałą willę wybudował we Lwowie. Krocie wydawał na realizacje badań, na podróże. Uczestniczył w licznych kongresach naukowych. Jest prekursorem geoturystyki. Kiedy znalazł się w tarapatach finansowych willę sprzedał, ze swoich pasji nie zrezygnował.

Wykład zaciekawił słuchaczy. Po jego zakończeniu rozmawialiśmy z prof. Andrzejem Wójcikiem o rodzinie Dunikowskich. Z Krakowa przyjechał wysłuchać wykłady pan Mateusz, doktorant badający losy tej rodziny.

Barbar Sikora, prof. Andrzej J. Wójcik, Mateusz Dunikowski
Angelika Woźniak, prof. Andrzej J. Wójcik, Mateusz Dunikowski

Rozmawialiśmy także o konieczności wnikliwych prac archiwalnych, również w archiwach niemieckich. Może tam jest wiedza o Zbigniewie Dunikowskim, to syn Emila, który kontynuował badania ojca. A przede wszystkim miał nowatorskie pomysły: pozyskiwanie złota, promienie „Z”. Bardziej alchemik niż naukowiec – tak był postrzegany. Profesor mówił o jego badaniach i o nie sfinalizowaniu tych prac. To intrygujący temat wart opracowania.

Prof. Andrzej J. Wójcik

Nie ma monografii Emila Dunikowskiego, tym bardziej cenne są zestawienia bibliograficzne zawartości czasopism, sporządzone przez prof. Andrzeja Wójcika. Dunikowski drukował w licznych czasopismach np.: „Gazeta Lwowska, „Gazeta Narodowa”, „Słowo Polskie, „Przegląd Emigracyjny”.

Zmarł 24 czerwca 1924 roku miał 69 lat. „Nowości Geograficzne” napisały: „Pozostawił liczne zastępy poważnych uczniów. Chorował wedle swej przepowiedni tylko raz w życiu – śmiertelnie”.

Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej „GEOsfera”, pięknie przygotował salę, zaprosił słuchaczy na kawę i herbatę, zadbał o interesujący temat prelekcji.
Oby więcej takich wykładów, a co za tym idzie ciekawych dialogów wykładowców i słuchaczy.

Barbara Sikora

- Advertisment -

Kostka brukowa stopniowo niszczeje na ul. św. Barbary

Kostka brukowa ulega coraz większej degradacji w obrębie ulicy świętej Barbary. Ulica św. Barbary pokryta jest częściowo asfaltem i częściowo kostką brukową. Biorąc pod uwagę...

Piękna zorza nad Jaworznem

Mieszkańcy mieli okazję zaobserwować zorzę na jaworznickim niebie. Czy udało się wam ją sfotografować? Zorza jest niezwykle widowiskowym zjawiskiem, które zawsze przyciąga fanów fotografii. Zdjęcia...

Problemy ze zgłaszaniem awarii w sprawie zanieczyszczenia wody w bloku na ul. Koszarowej

Komunikacja z jaworznickimi wodociągami w sprawie zanieczyszczonej wody bywa trudna. Przekonał się o tym mieszkaniec bloku przy ul. Koszarowej 6. W ubiegły weekend jeden z...