wtorek, 14 maja, 2024

Spotkanie w sprawie utworzenia Południowego Koncernu Energetyczno-Węglowego

Strona głównaBiznesSpotkanie w sprawie utworzenia Południowego Koncernu Energetyczno-Węglowego

Spotkanie w sprawie utworzenia Południowego Koncernu Energetyczno-Węglowego

- Advertisement -

W Polsce rozważa się utworzenie Południowego Koncernu Energetyczno-Węglowego jako środka do realizacji sprawiedliwej transformacji energetycznej. Inicjatywa ta pojawiła się w odpowiedzi na wyzwania związane z wydobyciem węgla i produkcją energii, a także na problem niekontrolowanego importu węgla.

Koncept zakłada integrację śląskich kopalń węgla kamiennego i elektrowni opalanych tym surowcem, co ma przyczynić się do stabilizacji sektora energetycznego i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Dnia 4 marca 2024 roku o godzinie 9:00 miało miejsce zebranie, na którym spotkali się minister przemysłu, prof. Marzena Czarnecka z przedstawicielami związków zawodowych. Zebranie to było reakcją na list, który dotyczył inicjatywy powołania Południowego Koncernu Energetyczno-Węglowego. W dyskusji uczestniczyli Marcin Machura z MZZ Kadra przy Południowym Koncernie Węglowym SA oraz Artur Wilk z Związku Zawodowego Kontra przy Tauronie Wytwarzanie SA.

Artur Wilk uważa, że utworzenie Południowego Koncernu Energetyczno-Węglowego w ramach procesu restrukturyzacji umożliwi uczciwą transformację w sektorze energetycznym. Na spotkaniu poruszono kluczowe kwestie dla sektora wydobycia i wytwarzania, w tym problem nadmiaru węgla na składowiskach i wpływ niekontrolowanego importu węgla na ciągłość pracy sektora.

Artur Wilk podkreślił, że stabilizacja sektora wymaga pracy na krajowym węglu i wskazał na zagrożenia związane z brakiem jasnych decyzji dotyczących przyszłości bloków energetycznych opalanych węglem kamiennym. Zwrócił również uwagę na kluczową rolę jakości krajowego węgla w miksie paliwowo-energetycznym dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i podkreślił potrzebę utrzymania ciągłości pracy jednostek węglowych. Wskazał na problem rosnącego importu energii elektrycznej i błędy w prowadzeniu koncepcji bezpieczeństwa energetycznego przez NABE, podkreślając znaczenie projektów takich jak „Bloki 200+” dla zapewnienia elastyczności pracy bloków energetycznych w obliczu niestabilnych źródeł energii.

Propozycja ta jest jeszcze na wczesnym etapie rozważań, a jej ostateczny los będzie zależał od dalszych analiz i decyzji Ministerstwa Przemysłu.

- Advertisment -

Kostka brukowa stopniowo niszczeje na ul. św. Barbary

Kostka brukowa ulega coraz większej degradacji w obrębie ulicy świętej Barbary. Ulica św. Barbary pokryta jest częściowo asfaltem i częściowo kostką brukową. Biorąc pod uwagę...

Piękna zorza nad Jaworznem

Mieszkańcy mieli okazję zaobserwować zorzę na jaworznickim niebie. Czy udało się wam ją sfotografować? Zorza jest niezwykle widowiskowym zjawiskiem, które zawsze przyciąga fanów fotografii. Zdjęcia...

Problemy ze zgłaszaniem awarii w sprawie zanieczyszczenia wody w bloku na ul. Koszarowej

Komunikacja z jaworznickimi wodociągami w sprawie zanieczyszczonej wody bywa trudna. Przekonał się o tym mieszkaniec bloku przy ul. Koszarowej 6. W ubiegły weekend jeden z...