REKLAMA

Kombinezony ochronne jednorazowe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, rolnictwie i medycynie. Zabezpieczają m.in. przed zagrożeniami chemicznymi i biologicznymi. Zastosowanie oraz poziom ochrony kombinezonu sprawdza się, odczytując znajdujące się na nim oznaczenia CE. Dowiedz się, o czym informują.

Kategoria I, II oraz III – co to znaczy?

Środki ochrony indywidualnej — w tym kombinezony jednorazowe — muszą być przydzielone do 1 z 3 kategorii.

Odzież z kategorii I ochroni osoby, które mają kontakt m.in. z delikatnymi środkami chemicznymi w trakcie sprzątania lub lekkich prac konserwacyjnych.

Modele z kategorii II to odzież zabezpieczająca przed wyraźnie określonym niebezpieczeństwem, które jednak nie stanowi rzeczywistego zagrożenia dla życia lub zdrowia. Odzież ochronna jednorazowa rzadko zalicza się  do tej grupy.

W kategorii III znajdują się specjalistyczne kombinezony jednorazowe, które chronią przed czynnikami stanowiącymi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Odzież ochronna z tej kategorii zabezpiecza m.in. przed zagrożeniami biologicznymi oraz chemicznymi. Dokładny zakres ochrony określają odpowiednie normy.

Kombinezony na zagrożenia biologiczne

Kombinezony jednorazowe używane do ochrony przed czynnikami biologicznymi są oznaczone normą EN 14126. Zanim materiał zostanie użyty do stworzenia kombinezonu, testuje się jego odporność na przenikanie m.in. wirusów i bakterii.

Dzięki temu kombinezon ochronny EN 14126 zabezpiecza przed wszystkimi czynnikami infekcyjnymi i skutecznie chroni pracowników w szpitalach i laboratoriach.

Warto zwrócić uwagę, że specjalistyczne i certyfikowane kombinezony jednorazowe często spełniają więcej niż jedną normę. Pozwala to na ich równocześnie stosowane nie tylko w wielu obszarach medycyny, ale także w różnych gałęziach przemysłu oraz w rolnictwie. Odzież ochronna o tak szerokim zastosowaniu jest dostępna m.in. w sklepie Pronar https://eshop.pronar.com.pl.

Kombinezony na zagrożenie chemiczne

Jedną z norm, którą umieszcza się na kombinezonach jednorazowych, chroniących przed zagrożeniami chemicznymi, jest EN 14605. Norma dzieli odzież na typ 3 oraz typ 4. Pierwszy z typów nie przepuści żadnej cieczy w postaci płynnej, a drugi w postaci rozpylonej. Sprawia to, że kombinezony z tym oznaczeniem to jedne z najbezpieczniejszych modeli na rynku.

Inna ważna norma to EN 13982. Odzież z nią zgodna to typ 5. Chroni przed niebezpiecznymi cząsteczkami w powietrzu. Z kolei ubiór z normą EN 13034 to typ 6. Zapewnia on częściową ochronę przez ciekłymi chemikaliami. Należy też powiedzieć o kombinezonach z normą EN 1073. Chronią one przed promieniowaniem jonizującym m.in. pracowników medycznych.

Należy zapamiętać, że skuteczne kombinezony ochronne jednorazowe są zgodnie co najmniej z kilkoma normami. Dzięki temu znajdują zastosowanie w różnych warunkach.