Kuratorium nie rozumie argumentów Silberta i nie zgadza się na likwidacje szkoły


Widmo likwidacji Szkoły Podstawowej nr 9 zostało oddalone. Jeszcze nie wiemy na jak długo.

REKLAMA

W grudniu 2020 roku urząd Miejski dostał postanowienie kuratora, w którym kurator wydaje negatywną opinię dotyczącą planów zamknięcia szkoły. Co ciekawe, na ten temat wszystkie media związane z urzędem milczą.

Jak to możliwe, że urząd miejski przez prawie miesiąc nie poinformował zainteresowanych mieszkańców o postanowieniu kuratorium. Fakt ten odkrył jeden z rodziców, Dariusz Kozakiewicz konsekwentnie poszukiwał skrywanych przez urzędników informacji na ten temat.

Faktycznie, postanowienie wydane przez kuratorium nie pozostawia „suchej nitki” na argumentacji chęci zamknięcia szkoły przez urzędników.

Radości nie kryje radna Barbara Sikora, która wraz z radnymi Koalicji Obywatelskiej głosowała przeciw planom likwidacji szkoły. To byli jedyni radni, którzy wsłuchali się w głos lokalnej społeczności. Pozostali ślepo zawierzyli argumentacji prezydenta. Po czasie okazuje się, że presja ma sens.

Szkoła to najlepsza inwestycja w ludzi. Niestety władze naszego miasta mając na względzie rachunek ekonomiczny zapomniały o tej złotej myśli.
Szkoła to nie tylko nauka, to przede wszystkim przyjaźnie, uroczystości i spotkania uczniów, rodziców i mieszkańców. Szkoła to nie są tylko wskaźniki finansowe i demograficzne. Opinia Śląskiego Kuratora Oświaty „miażdży” wszystkie argumenty za likwidacją szkoły. Rodzice, nauczyciele i dzieci zawsze powtarzali, że Szkoła Podstawowa nr 9 jest placówką bezpieczną, zapewniającą uczniom wysoki poziom nauczania, różnorodną aktywność fizyczną, a przede wszystkim szkoła ta jest najważniejszą dla nich instytucją kulturotwórczą.
Dramat uczniów i rodziców, dla których szkoła ta jest „małą ojczyzną”, rozgrywał się na naszych oczach. Media społecznościowe, prasa lokalna udostępniały zdjęcia, apele, wypowiedzi zdeterminowanych rodziców, protestujących przeciw likwidacji tej placówki.
Niestety ich protesty najczęściej prowadziły donikąd. Prezydent Miasta Paweł Silbert przedstawiał twarde ekonomiczne wskaźniki, które wprost ukazywały koszty utrzymywania tej według niego nierentownej placówki oświatowej. W tej narracji poparli go także radni JMMu i PiSu.
Cieszę się bardzo, że protesty zrozpaczonych rodziców wygrały z rachunkiem ekonomicznym.  Oczywiście to jeszcze nie koniec walki, ale pojawiło się światełko w tunelu, które bardzo mocno razi w oczy osoby odpowiedzialne za oświatę w naszym mieście.
Odczuwam satysfakcję, że radni Koalicji Obywatelskiej mogli dołożyć swoją małą cegiełkę w obronie tej wspaniałej szkoły. – Dodaje Barbara Ziętek randa Koalicji Obywatelskiej. 


Teraz sprawą zajmie się Ministerstwo Edukacji. Tam od decyzji odwołał się urząd miejski w
Jaworznie. Do treści tego odwołania starają się teraz dotrzeć rodzice uczniów.

Decyzja kuratorium jest światełkiem w tunelu dla osób, które walczyły o najstarszą w Jaworznie szkołę. Pokazuje, że determinacja i zdecydowanie mieszkańców, którzy nie boją się walczyć o swoje lokalne środowisko, jest bardziej zrozumiana przed instytucje nadzorcze niż przez wybranego i obecnie rządzącego miastem prezydenta.

Pełna treść opinii kuratorium w linku:

Szkoła Podstawowa nr 9 – likwidacja wstrzymana

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki