REKLAMA

Wszyscy chcemy cieszyć się dobrym słuchem przez całe życie. Często nie zdajemy sobie sprawy z intensywności hałasu, jaki otacza nas na ulicy, w pracy, a nawet w domu. Codziennie jesteśmy narażeni na głośne dźwięki, które mogą uszkadzać narząd słuchu.

Zaburzenia w funkcjonowaniu słuchu mogą znacznie utrudnić nasze codzienne życie w społeczeństwie, a nawet obniżyć poczucie własnej wartości. Nie zwlekaj i już teraz zadbaj o swój słuch. Szczególnie, że wraz z wiekiem ryzyko utraty tego zmysłu rośnie.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w zakresie ochrony słuchu? Sklep audilo.pl oferuje produkty najwyższej jakości. Urządzenia posiadają certyfikaty, są wygodne i nie przeszkadzają w codziennych aktywnościach. Firma działa już kilkanaście lat na rynku i współpracuje z dyplomowanymi audioprotetykami.

Chcesz uniknąć problemów ze słuchem w przyszłości? W tym artykule podpowiemy Ci, jak to zrobić dzięki kilku prostym zasadom.

Regularnie badaj słuch

Profilaktyczne wizyty u laryngologa pozwalają uniknąć problemów ze słuchem i wykryć wczesne stadia uszkodzeń tego narządu. Dzięki temu szybko zahamujesz proces utraty słuchu. Delikatne wady często można szybko wyleczyć.

Nie zaniedbuj swojego zdrowia. Regularnie zapisuj się na badania, które są szybkie i bezbolesne. Stosuj tą zasadę również wobec swoich pociech. Dziecko, które źle słyszy, ma problemy z prawidłowym porozumiewaniem się, nauką i funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Doceń ciszę

Większość z nas ma tylko kilka momentów w ciągu dnia, które może spędzić w zupełnej ciszy. Doceń te chwile i wykorzystaj je, aby odpocząć lub skupić się na wykonaniu ważnego zadania. Jeśli możesz, wycisz na trochę swój telefon i postaraj się polubić z ciszą. Taki nawyk zaprocentuje w przyszłości.

Ogranicz szkodliwy hałas

Niektóre osoby są przyzwyczajone do słuchania muzyki i oglądania filmów z dużym natężeniem głośności. Wypracuj w sobie odruch redukowania potężnych decybeli. Podczas wydarzeń poza domem postaraj się stawać jak najdalej od źródła nagłośnienia. Dla dziecka zabierz specjalne, tłumiące nauszniki.

Już na etapie poszukiwania mieszkania lub domu, wybierz spokojną okolicę. Lokal przy ruchliwej ulicy może przełożyć się stopniowe pogorszenie słuchu. Osoby, które mieszkają w hałaśliwym otoczeniu, często cierpią na bezsenność lub mają problemy z wypoczynkiem i koncentracją. Długotrwały hałas może prowadzić do chronicznego zmęczenia, a nawet depresji.

Podczas słuchania muzyki w domu zrezygnuj z używania słuchawek. Jeśli to niemożliwe, zmień standardowy model na nauszne, duże słuchawki. Używaj ich maksymalnie przez jedną godzinę dziennie.

Ogranicz hałas podczas jazdy samochodem. Głośna muzyka nie tylko może uszkodzić Twój słuch, ale i negatywnie wpłynąć na koncentrację podczas jazdy. Duże natężenie decybeli to nie tylko zagrożenie na drodze, ale również dyskomfort dla osób w pobliżu auta.

Na co dzień postaraj się wyeliminować jak najwięcej źródeł hałasu ze swojego otoczenia. Podczas rozmowy telefonicznej wyłącz radio lub telewizor. Kiedy używasz blendera, odkurzacza, suszarki lub innych głośnych sprzętów, również wyeliminuj inne źródła hałasu. Podczas zakupów wybieraj urządzenia, które emitują mniejszy poziom hałasu.

Zadbaj o swój słuch w pracy

Zastanów się, czy Twoje miejsce pracy naraża Cię na szkodliwe warunki dla narządu słuchu. Jeśli tak, prawdopodobnie potrzebujesz odpowiednich ochronników na uszy. Możesz również kupić stopery, które chronią błonę bębenkową Część pracodawców dba o wygłuszające ekrany i inne elementy aranżacji, które obniżają natężenie dźwięków. Dbaj o to, by jak najmniej czasu spędzać w warunkach intensywnego, uciążliwego nagłośnienia.

Zwróć uwagę na pierwsze oznaki pogorszenia słuchu

Czy podczas rozmów utrzymujesz wysoki ton głosu? Ustawiasz coraz wyższą głośność telewizora lub radia? To sygnały, które powinny skłonić Cię do szybkiego umówienia się na badanie słuchu i konsultacji ze specjalistą. Problemy ze słuchem coraz częściej dotyczą młodych ludzi, dlatego nigdy nie bagatelizuj swoich dolegliwości. Lekceważenie problemów może doprowadzić nawet do trwałej utraty słuchu.

Dbaj o swoje uszy na co dzień

Dbaj o zdrową dietę. Naukowe źródła potwierdzają, że witamina B pozytywnie wpływa na zmysł słuchu. Traktuj warzywa i owoce jako podstawę zróżnicowanej diety. Twoim sprzymierzeńcem w walce o dobry słuch są także magnez, witamina A, C i E.

Zrezygnuj ze stosowania patyczków do uszu. Stosując je możesz łatwo uszkodzić błonę bębenkową oraz delikatny przewód słuchowy. Zamiast tego postaw na preparaty laryngologiczne zalecone przez lekarza.

Chroń swoje uszy przed mrozem i wiatrem. Pamiętaj o czapce lub nausznikach. Stany zapalne mogą doprowadzić do poważnych problemów ze słuchem. Nigdy nie bagatelizuj niewyleczonych infekcji, bólu oraz wycieków z ucha. Zawsze przestrzegaj zaleceń lekarza.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że słuch jest bardzo wrażliwym i delikatnym zmysłem. Hałas towarzyszy nam niemal na każdym kroku, a coraz więcej osób skarży się na problemy ze słuchem. Stosuj nasze wskazówki, aby uniknąć problemów zdrowotnych w przyszłości.