piątek, 29 marca, 2024

Telewizja naziemna bez dekodera i anteny. Jak odbierać?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneTelewizja naziemna bez dekodera i anteny. Jak odbierać?

Telewizja naziemna bez dekodera i anteny. Jak odbierać?

- Advertisement -

Telewizja naziemna to rozwiązanie, które cieszy się popularnością wśród Polaków. Sygnał cyfrowy pozwala na szeroki wybór kanałów – od lokalnych po ogólnokrajowe. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jak odbierać telewizję naziemną bez dekodera i anteny?

Wraz z wyłączeniem telewizji analogowej i wprowadzeniem wyłącznie telewizji cyfrowej, koniecznie stało się posiadanie naziemnej anteny, która umożliwia odbiór sygnału. Można także wykorzystać do tego dekoder DVB-T, który może być wbudowany w urządzenie lub dokupiony osobno i do niego podłączony. Obecnie telewizja naziemna oferuje nieco ponad 60 kanałów. Listę kanałów telewizji naziemnej znajdziesz tu: https://pl.submatiq.com/kanaly-telewizji-naziemnej/. Aby w pełni cieszyć się oferowanymi kanałami mamy do wyboru kilka opcji. 

Telewizja naziemna bez anteny i dekodera – jak oglądać?

Oglądanie telewizji naziemnej może odbywać się bez konieczności montowania anteny i dekodera. Wystarczy dostęp do komputera ze stałym łączem internetowym. Może być to zarówno komputer stacjonarny, jak i laptop. Najważniejsze jest posiadanie samego tunera DVB-T z odpowiednim złączem lub karty telewizyjnej DVB-T.

Na rynku dostępny jest wiele tunerów, które są niewielkich rozmiarów i w zależności od potrzeb użytkownika mogą przypominać niewielkiego pendrive’a do podłączenia zewnętrznego lub kartę instalowaną wewnątrz komputera. Najnowocześniejsze z nich umożliwiają użytkownikowi sterowanie urządzeniem przy pomocy pilota oraz nagrywanie lub cofanie wybranych programów. 

Aby maksymalnie cieszyć się jakością transmitowanego obrazu konieczne jest zadbanie o jakość łącza internetowego. Decydując się na oglądanie telewizji poprzez komputer konieczne jest WiFi. Jego sygnał nie może być zbyt słaby, ponieważ wpłynie to na ciągłe przerwy w transmisji. Warto dodać, że obraz z komputera może być transmitowany na ekran telewizora. Niezbędne do tego będzie złącze HDMI, którym połączymy oba urządzenia. 

Odtwarzacze multimedialne, czyli telewizja naziemna za darmo 

Telewizja naziemna może być odbierana za darmo przy pomocy odtwarzaczy multimedialnych lub poprzez zastosowanie telewizorów z funkcją Android TV. Godne polecenia jest urządzenie XIAOMI Mi Box S, które jest kompatybilne z systemem Android 8.1. Do bezpłatnego oglądania służy w tym przypadku aplikacja Pilot WP. Dzięki niej mamy możliwość oglądania aż 20 kanałów! Twórcy aplikacji oferują jednak pakiety, które za niewielką opłatą rozszerzają dostępne kanały. Odtwarzacz umożliwia oglądanie filmów w rozdzielczości 4K. 

Producenci oferują telewizory z dekoderami. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz martwić się o konieczność zakupu dodatkowej anteny lub dekodera. Telewizor z DVB-T bardzo intuicyjnie prowadzi użytkownika przez poszczególne kroki w konfiguracji telewizji i już po chwili możesz w pełni cieszyć się 60 kanałami tylko na wyłączność. 

Telewizja naziemna online

Coraz bardziej popularna staje się telewizja naziemna online. Poszczególne kanały telewizyjne są streamowane na żywo i dzięki temu telewidz może cieszyć się dostępem do wszystkich kanałów dostępnych w telewizji naziemnej. Telewizja online może być używana na różnych urządzeniach. Możesz oglądać ulubiony program na telefonie lub komputerze, ale także na telewizorze. Zaletą tego rozwiązania jest na pewno możliwość cofania oraz zatrzymywania programów „na żywo”. Użytkownik ma także możliwość nagrania fragmentu lub całości programu, a co z tym idzie – może obejrzeć go później. 

Telewidz ma możliwość wyboru między pakietami bezpłatnymi oraz płatnymi, które rozszerzają podstawowe opcje. Do najpopularniejszych serwisów oferujących telewizję naziemną online należą Ipla TV oraz HBO GO. Najczęściej oferują one darmowy okres próbny, aby każdy mógł wypróbować serwis. 

Telewizja OTT i IPTV

Istnieją dwa warianty tego typu telewizji – OTT oraz IPTV. Pierwsza z nich to oglądanie programów na żywo oraz wszelkich innych materiałów wideo przy pomocy dekodera stacjonarnego poprzez stronę internetową na telefonie, tablecie lub laptopie. Druga opcja to telewizja kablowa i oglądanie streamowanych programów wykorzystując do tego sieć konkretnego operatora. Aby oglądać programy w ten sposób musisz być abonentem sieci. 

Oba rozwiązania umożliwiają odbieranie i oglądanie telewizji i kanałów na żywo przez internet. Do tego celu wykorzystuje się kabel ethernetowy podłączany do dekodera OTT lub IPTV. Można również połączyć się przy użyciu sieci WiFi. 

Telewizja naziemna w smartfonie – idealna na wakacje

W celu oglądania za darmo telewizji naziemnej można również skusić się na zainstalowanie dedykowanej aplikacji, która nam to umożliwi. Aplikacja bez problemu działa w telefonach z systemem iOS i Android. Chcąc transmitować obraz na większe ekrany, musimy liczyć się z tym, że konieczny będzie zakup tunera DVB-T (podobnie jak w przypadku transmitowania obrazu z komputera). Jest to jednak bardzo dobra opcja dla osób, które podróżują, a niekoniecznie lubią rozstawać się ze swoimi ulubionymi programami telewizyjnymi. Tuner jest mały i jego cena nie przekracza 100 zł. Obraz wyświetlany na ekranie smartfona, a nie różni się od tego, który mógłbyś podziwiać na większym ekranie telewizora. 

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej metody oglądania telewizji naziemnej bez anteny to kwestia indywidualna. Wszystko zależy od preferencji telewidza. Jednak podczas wyboru warto zwracać uwagę przede wszystkim na możliwości, które oferują poszczególne rozwiązania. Dla jednych świetnym rozwiązaniem okaże się transmisja z poziomu komputera, ale innym może to nie wystarczyć. Na szczęście rynek oferuje nam różne możliwości tak, aby każdy mógł znaleźć dla siebie idealne rozwiązanie. 

- Advertisment -

Jak mieszkańcy spędzają Święta Wielkanocne?

Z okazji Świąt Wielkanocnych zapytaliśmy mieszkańców Jaworzna, jak będą spędzać ten wyjątkowy czas. Opowiedzieli nam o ich domowych tradycjach oraz zwyczajach. Nie zabrakło również...

Kolizja na autostradzie A4

Wczoraj wieczorem, na jaworznickim odcinku autostrady A4, w okolicach MOP Kępnica doszło do kolizji. Zderzyły się ze sobą dwa auta osobowe. 28 marca około godziny...

Do końca 2027 roku powstaną nowe drogi na wjeździe do Jaworzna

Miasto Jaworzno podpisało umowę z konsorcjum firm MIRBUD S.A. i KOBYLARNIA S.A. na budowę nowego układu drogowego na Jaworznickim Obszarze Gospodarczym oraz na drogach...