sobota, 24 lutego, 2024

Jak poprawnie kupić firmę i nie dać się zrujnować

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak poprawnie kupić firmę i nie dać się zrujnować

Jak poprawnie kupić firmę i nie dać się zrujnować

- Advertisement -

Pożądanie by zostać biznesmanem pojawia się w głowach wielu osób.  Ostatecznie, pomysł pracy dla siebie i zarabiania większych pieniędzy wygląda dość obiecująco.

Najprostszym, najszybszym i najmniej ryzykownym sposobem jest zakup istniejącej firmy.

Z tych powodów, firmy są kupowane, a nie tworzone od podstaw nawet przez wykwalifikowanych przedsiębiorców posiadających duże doświadczenie w biznesie. Poszukują oni nowych możliwości na rozwój.

Korzyści oraz ryzyka kupowania biznesu

Po pierwsze, działający biznes ma wypróbowane procesy oraz stabilne zyski. Obecna sprzedaż oraz dodatni przychód są głównymi wartościami z zakupu (niezależnie czy jest to hotel, produkcja czy stacja benzynowa).

Możliwe jest, że zakupiony biznes będzie już miał założoną i rozpoznawalną markę, co może zwiększyć obecne przychody w przyszłości. Jest to szczególnie istotne w dużych miastach jak Warszawa i Kraków.

Ważne by, istniejący biznes, z zasady, posiadał lokale, zaplecze produkcyjne, niezbędne technologie oraz wykwalifikowanych pracowników, co również jest wielką zaletą.

Nowy właściciel nie ma ryzyka, że produkt lub usługa mogą być nieodebrane w tym miejscu czy czasie. Oznacza to, że może on całkowicie skupić się na dalszym rozwoju biznesu.

W końcu, kupujący zwyczajnie oszczędza sporo czasu i nerwów by stworzyć zyskowne aktywo.

Prawdziwa rentowność może być rzetelnie oceniona poprzez istniejącą księgowość i raporty finansowe, jak i wiele kryteriów pośrednich.

Największym powodem do zmartwień w trakcie kupowania jest ukrywanie istotnych informacji przez właściciela. Na przykład o długoterminowych długach, włączając w to zobowiązania podatkowe, opłaty celne i tym podobne.

Dlatego też, przed podjęciem decyzji czy kupić dany biznes należy rzetelnie podejść do tego pytania i przeanalizować aktywo szczegółowo.

Jak wybrać typ biznesu

Najważniejszą rzeczą do wyboru jest rodzaj biznesu. Początkowy entuzjazm prędzej czy później zniknie, a pojawi się rutyna. A zakupioną firmą musisz zajmować się na co dzień. To strasznie smutne, gdy nie przynosi to radości, a cierpienie. Ostatecznie, przykładowo sklep odzieżowy oraz sklep mięsny są całkowicie różnymi typami biznesów jeśli chodzi o emocje, mimo że oba są sklepami.

Wybór rodzaju biznesu musi być traktowany bardzo odpowiedzialnie, wręcz tak jak wybieranie partnera życiowego.

Biznesman powinien się zastanowić, co on chciałby robić. Możliwe jest, że nowa firma jest jakoś powiązana ze starymi marzeniami lub doświadczeniem w jakiejś sferze.

Dla rozpoczynających przedsiębiorców, specjaliści doradzają rozważenie obszarów, gdzie mogą ocenić jakość usług sprzedawanego biznesu jako klient, na przykład bar, hostel, salon fryzjerski, czy klub fitness.

Z bardziej odpowiedzialnymi typami biznesów (jak przedszkole czy restauracja), bez odpowiedniego doświadczenia, lepiej nie zaczynać będąc początkującym.

Gdzie kupić biznes

By zminimalizować straty i stworzyć wszystkie warunki do pomyślnego rozwoju, ważne jest by wybrać odpowiednie miejsce do zakupu i przeprowadzenia dokładnej analizy.

Lepiej jest szukać projekty w Internecie na różnych wyspecjalizowanych stronach, takich jak https://business-asset.com, gdzie szeroki wybór działających biznesów oraz franczyz z różnych branż jest prezentowany.

Główną cechą wyróżniającą Business Asset jest brak pośredników i ich opłat. W przeciwnym razie, gdy sprzedaż jest przeprowadzana przez brokera, będziesz musiał zapłacić za jego usługi, a wysokość opłaty często wynosi 10% kosztu całego projektu. Płacenie takich kwot tylko za mediacje, nie zawsze jest rozsądne, ponieważ możesz przeznaczyć te środki na rozwój biznesu.

Jak oszacować wartość biznesu

Jest kilka technik, aby obliczyć rzetelną wartość biznesu. Jednakże, możliwe jest dokładne określenie wartości biznesu używając prostego podejścia porównawczego.

Znajdujesz kilka ofert biznesów na sprzedaż w swoim mieście. Dzielisz cenę każdego biznesu przez średni roczny przychód. Otrzymasz współczynnik. Określ średni współczynnik dla tych ofert. Właściwie, ta wartość pokazuje w ciągu ilu lat zakup biznesu się zwróci.

Teraz aby oszacować wartość biznesu musisz pomnożyć ten współczynnik przez średni roczny przychód biznesu, który planujesz kupić.

Otrzymana wartość jest dość dokładna i uczciwa.

Jeśli nie dogadałeś się co do ceny ze sprzedającym, możesz zatrudnić profesjonalnych rzeczoznawców. Będą oni w stanie użyć bardziej skomplikowanych metod oraz wyrazić swoją niezależną opinię.

Jak sprawdzić biznes

Wstępna analiza nigdy nie daje szczegółowej prezentacji obecnego stanu wybranego biznes i jego potencjału rozwojowego.

Po dogadaniu ceny, będziesz musiał przeanalizować bardziej wnikliwie aktywność firmy, co lepiej powierzyć niezależnym doświadczonym ekspertom.

W tym przypadku, badanie firmy w procesie sprzedaży jest przeprowadzane. Jest to nazwa całkowitej inspekcji, by zapewnić rzetelność podanych informacji. Wiele aspektów działalności firmy jest brane pod uwagę. W zasadzie, sprawdzane są kwestie prawne oraz zgodność wszystkich dokumentów z normami prawnymi. Audyt księgowy i podatkowy jest również wykonywany. Nie będzie zbędne przeprowadzenie inwentaryzacji, w celu by zrozumieć rzeczywisty stan aktywów materialny i ich przestarzałość.

Jeśli chcesz, podobną analizę możesz wykonać samodzielnie. Ale jeśli umowa dotyczy małego biznesu i nie ma praktycznie żadnych wątpliwości co do rzetelności informacji uzyskanych w przeszłości.

Najważniejsze, by nie opierać wiary na opinii brokerów i pośredników w handlu nieruchomościami. Są oni zainteresowani szybką sprzedażą i otrzymaniem swojej prowizji.

Wszystko musi być sprawdzone niezależnie lub z pomocą niezależnych konsultantów.

Co jest ważne do sprawdzenia kupując firmę

Próbuj zadawać jak najwięcej pytań o aktywności firmy, księgowość i inne dokumenty, sprawdź sprzęt na cały okres użytkowania.

Niezbędne jest, by poznać reputację firmy i jej właściciela. Zobowiązania firmy są również istotne do rozważenia, ponieważ stare długi mogą przejść na nowego właściciela. Ogólnie, ważne jest by mieć informacje, które pomogą ci w przyszłości uniknąć sporych niedogodności.

Poważnym sygnałem, żeby odejść od zakupu może być nawet mały opór ze strony sprzedającego by podać wymagane informacje.

Są też inne przypadki, w których lepiej odrzucić rozważaną propozycję. Jednym z nich jest zbyt krótki okres sprzedaży. Wielki pośpiech by domknąć sprzedaż wskazuje na problemy biznesowe.

Rozumienie powodu sprzedaży jest dużą zaletą. Gdy powód nie jest jasny, wtedy coś jest nie tak i lepiej jest odrzucić nawet najbardziej zyskowną ofertę.

Również, powinieneś zdecydowanie ocenić konkurencję na rynku.

Jeśli pracowanie z informacjami jest trudne z powodu ich braku lub niemożności uzyskania wiarygodnych danych, powinieneś wtedy zastanowić się jakie są powody tych trudności.

Głównym powodem do ostrożności jest zniekształcenie bieżących informacji o firmie i ogólnych aktywnościach. Jest to bezpośrednie wskazanie na ukryte pułapki, które nowemu właścicielowi mogą przynieść spore kłopoty.

Znalezione niezbyt istotne problemy, w większości przypadków są powodem do dodatkowej negocjacji ceny. 

Jak przebiegają negocjacje zakupu

Jeśli wszystkie wnioski dotyczące biznesu i wszystkie uzyskane informacje uzyskane w różnego rodzaju analizach przynoszą pozytywne skutki, możesz przejść do końcowych negocjacji zakupu.

W dużych miastach jak Łódź czy Wrocław, zaleca się kupowanie firmy z udziałem prawnika. Pracując z konsultantem, redukujesz ryzyko i nie będziesz musiał negocjować długiej umowy zakupu, ale będziesz musiał zapłacić za uczestniczenie trzeciej strony.

Oczywiście, w trakcie negocjacji każda ze stron będzie broniła swoich interesów, z tego powodu ostateczny koszt na umowie końcowej będzie kompromisem pomiędzy najdroższym co zaoferuje sprzedający, a najtańszym ze strony kupca.

To samo ma zastosowanie co do warunków umowy, szczególnie zobowiązań płatniczych oraz przekazania odpowiedzialności jednej ze stron. Każda z ofert jednej ze stron, może wywołać konkretne warunki na drugiej.

Niewskazane jest postrzeganie ich jako niesprawiedliwe. Sprzedający również próbuje chronić swój interes finansowy. Lepiej jest dla kupującego stworzyć warunki, na które zgodzi się z góry. Następujące negocjacje powinny być przeprowadzone w kierunku złagodzenia warunków i uzgodnienia pośrednich ustaleń, które będą odpowiadać obydwu stronom.

Gdy wszystkie warunki zostaną uzgodnione, umowa zostaje podpisana zgodnie ze wszystkimi wymogami prawnymi obowiązującego prawodawstwa.

Specyfika negocjacji zależy w dużym stopniu od tego, jaki rodzaj biznesu zamierzasz kupić. Przykładowo, biznes internetowy jest bardzo specyficzny jeśli idzie o kupowanie takiego projektu, musisz być dobrze zorientowany w marketingu internetowym.

Ale nie myśl, że kupowanie prostszej firmy nie wymaga kontroli. Kupowanie aktywa jak pralnia wymaga nie mniej przemyślanego przygotowania przed robotą papierkową.

Co zrobić po zakupie firmy

Po zakupie firmy, musisz zadbać o pracowników, dostawców, nieruchomość oraz dane osobowe.

Jeśli zakupiłeś niezależną firmę, wtedy praktycznie wszystko pozostaje niezmienione: umowy z pracownikami i dostawcami pozostają w mocy, a dane osobowe klientów mogą być dalej używane. Ale jeśli zakupiłeś firmę od indywidualnego przedsiębiorcy, będziesz musiał wszystko przerejestrować.

Baza klientów oraz wartości niematerialne należą do firmy, dlatego też kupując firmę prawa pozostają przy firmie i jej nowym właścicielu.

Gdyby po transakcji byli właściciele zaczęli sprzedawać lub używać bazy klientów, byłoby to naruszenie praw firmy. By się chronić, musisz ustanowić system tajemnicy handlowej i podpisać umowę o nieujawnianiu i ograniczaniu konkurencji z byłymi członkami.

- Advertisment -

Jaworzno mało znane – Kto czy co?

W  odcinku "Jaworzno mało znane - Kto czy co?" po raz kolejny wybieramy się do jaworznickiej Szczakowej i jeszcze raz pochylamy się nad kwestią...

Narciarskie Mistrzostwa Szkół Miasta Jaworzna w Slalomie Gigancie

Narciarskie Mistrzostwa Szkół Miasta Jaworzna w Istebnej odbyły się 21 lutego. Wydarzenie to zgromadziło uczniów i nauczycieli jaworznickich szkół, którzy rywalizowali w konkurencji SLALOM...

Adela Niciarz nominowana w plebiscycie Najpopularniejszy Sportowiec Roku 2023 w Jaworznie

Trwa głosowanie na Najpopularniejszego Sportowca Roku w Jaworznie. Adela Niciarz to kolejna nominowana do tytułu za rok 2023. Jeżeli to Adela Niciarz ma zostać najpopularniejszym sportowcem...