REKLAMA

Obecnie na pewno nie jest nam łatwo dbać o zdrowie – na każdym kroku jesteśmy narażeni na różnego rodzaju problemy. Wystarczy tutaj spojrzeć chociażby na to, że w miastach ludzie potrafią prawie codziennie wdychać smog – nie mają na to wpływu, a ich zdrowie już na tym mocno cierpi. Konsekwencje tego wszystkiego może i nie są widoczne od razu – ale z czasem dopiero w badaniach zobaczymy, jak duży miało to wpływ na nasz system oddechowy.

Nie możemy jednak również zaprzeczać temu, że sporo błędów to my popełniamy sami – bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania. Nie dbamy o swoje zdrowie, bo tak jest nam po prostu łatwiej – wtedy nie musimy wydawać więcej pieniędzy na zdrowe posiłki i możemy zaoszczędzić na karnecie do siłowni. Prawda jest jednak taka, że potem wszystkie te pieniądze i tak stracimy na leki oraz wizyty u lekarza – lepiej więc wcześniej zastanowić się nad tym, na czym nam bardziej zależy.

Łatwo jest nie myśleć o chorobach wtedy, gdy nic nam nie dolega – to oczywiste, że nie tracimy wtedy czasu na ciągłe zamartwianie się. Warto jednak mieć cały czas świadomość tego, że jeżeli będziemy sobie szkodzić to w końcu objawy się pojawią – a jak będziemy mieć pecha to możemy przecież nawet zachorować przewlekle. Dbanie o zdrowie nie wymaga od nas wcale ogromnych nakładów pieniężnych czy dużej ilości wolnego czasu – musimy po prostu chcieć i znajdziemy sposób. Sporo przydatnych wskazówek znajdziesz na https://epilepsyvienna2018.org/pl/.

Na pewno musisz skupić się na swoim zdrowiu w momencie, gdy jesteś już osobą starszą – tutaj sposób odżywiania się czy ilość ruchu są kluczowe, aby móc cieszyć się codziennym życiem i zachować samodzielność. Najlepiej zrobisz, gdy zastosujesz się do uwag swojego lekarza – on powie Ci dokładnie, na co warto zwrócić uwagę. Czasami to konkretne choroby wymuszają na nas wprowadzenie zmian w trybie życia. A jeżeli nie chcesz się do niego wybrać to możesz też stosować się do bardziej uniwersalnych zasad, które tak naprawdę dotyczą każdego z nas.

Wpływ używek na zdrowie człowieka

O tym, że palenie papierosów i picie alkoholu nam szkodzi raczej wszyscy doskonale wiemy. Dlaczego więc w dalszym ciągu tak chętnie kupujemy sobie te zabójcze dla naszego zdrowia produkty? Najprościej można tutaj powiedzieć, że po prostu wolimy ignorować skutki uboczne i nie zastanawiać się nad tym, co przydarzy nam się w przyszłości. Tutaj niestety nic nam się raczej nie stanie od razu – być może miną lata zanim faktycznie zauważymy pierwsze problemy wynikające z palenia lub z picia. Nie oznacza to jednak, że przez cały ten czas się nie trujemy – wręcz przeciwnie. Zmiany, które zajdą w naszym ciele – tego już nigdy nie uda nam się cofnąć.  Sprawdź stronę lunguk.org i dowiedz się, co można zrobić, aby temu zapobiec.

Palenie w końcu sprawi, że zaczniemy mieć problemy z oddychaniem – a potem może rozwinąć się u nas nawet nowotwór płuc. Palenie przyczynia się jednak także do rozwoju wielu innych dolegliwości, które są już związane z pozostałymi organami. Jedno jest tutaj pewne – nasze zdrowie na pewno bardzo mocno na tym ucierpi, a my w końcu będziemy żałować tego, że kiedykolwiek w ogóle zdarzyło nam się sięgnąć po papierosa.

Zwykle jednak wtedy jest już o wiele za późno na to, aby przestać – chociaż zawsze warto to zrobić. Nawet po 20 czy 30 latach palenia – dalej ma to sens.

Alkohol wpływa negatywnie tak naprawdę nie tylko na nasze zdrowie fizyczne – ale też psychiczne. Tego rodzaju uzależnienia niszczą całe rodziny, ponieważ ta substancja zmienia człowieka. Nic już nie jest dla niego istotne – liczy się tylko to, aby móc spożyć kolejną dawkę alkoholu. W takiej sytuacji też możemy się bardzo łatwo domyślić, iż dany człowiek w ogóle nie zaprząta sobie głowy tym, co alkohol robi z jego wątrobą – a tutaj również są to bardzo poważne szkody.

Dbaj o zdrowie dla dobra swojej rodziny

Czasami my sami nie przejmujemy się swoim zdrowiem dlatego, że tak naprawdę nie mamy na to czasu – nie szkodzimy sobie specjalnie, ale też nie mamy kontroli nad tym, co dzieje się z naszym organizmem. Tutaj mamy na myśli przede wszystkim takie działania, jak pomijanie wizyt lekarskich czy nieprawidłowe odżywianie się. W ten sposób często postępują kobiety, które zajmują się domem i bliskimi – a same w ogóle nie myślą o tym, że one też muszą zdrowo jeść i regularnie się badać.

Ogromna ilość chorób w zaawansowanym stadium jest uleczalna, jeżeli wykryjemy je odpowiednio wcześnie. Niestety nie wszystkie dają objawy od razu – bywa tak, że gdy zauważymy już jakiś problem to będzie to oznaka tego, że choroba jest bardzo rozwinięta. Może nam się wydawać, że ciągle zapisując się do lekarza, tylko marnujemy jego czas – ale to nieprawda. Mamy prawo się niepokoić i mamy prawo sprawdzać, czy aby na pewno wszystko jest w porządku.

Nasza rodzina nas potrzebuje – tym bardziej, jeżeli mamy małe dzieci, które same się sobą nie zajmą. Uczmy je tego, że o swój organizm trzeba się troszczyć – innego już nie dostaniemy, więc każda z naszych decyzji ma znaczenie. Pamiętajmy też o tym, że jeżeli zaszczepimy w naszych pociechach takie podejście do tematów zdrowotnych to istnieje duża szansa na to, iż już zawsze będą one dbać o swoje ciało lepiej niż inni.

Nie szukaj wymówek

Oczywiste jest, że bardzo łatwo możemy znaleźć sobie milion wymówek, dzięki którym po raz kolejny zamówimy sobie pizzę na obiad i spędzimy wieczór przed telewizorem. Prawda jest taka, iż nikt tego nie kontroluje – w pewnym wieku nie będziemy mieć już nad sobą rodzica, który każe nam spędzać czas trochę aktywniej.

My sami musimy stać się dla siebie takim głosem zdrowego rozsądku.

To powinno przychodzić nam tak naprawdę naturalnie, bo nasze ciało zwykle bardzo szybko i konkretnie daje nam znać, że nie jest zadowolone z naszych działań. Boli nas głowa, brzuch – jesteśmy zmęczeni, nie mamy w ogóle siły. Zwykle zrzucamy to na przeziębienie czy złą pogodę – ale jeżeli dobrze się nad tym zastanowimy to zwykle jest to jednak efekt spożytego wcześniej posiłku, braku snu, wypitego alkoholu. Spróbuj przez jakiś czas lepiej dbać o swoje zdrowie i przekonaj się, czy faktycznie różnica będzie odczuwalna – a jeżeli tak się stanie to wiesz już, że czas wprowadzić pewne zmiany na stałe.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki