REKLAMA

Piknik Patriotyczny towarzyszył obchodom pt. „Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego”. W niedzielę 17 września na Rynku Głównym pojawili się pasjonaci militariów.

REKLAMA

Dawida, ucznia jaworznickiej szkoły mundurowej, szczególnie zaciekawiło strzelanie i prezentacje Akademii Wojskowej. Nic dziwnego, Dawid chce być żołnierzem. Artur z tej samej szkoły mundurowej się piknikiem nie rozczarował, „całkiem spoko” – podsumował piknik. Zwłaszcza, że będzie chciał dołączyć do zasadniczej służby wojskowej. Spotkana nieopodal pani Klaudia kiedyś się zastanawiała nad tym, czyby nie zostać żołnierzem, ale na razie to przeszło.

Artur i Dawid

W zielonym namiociku Małgorzata i Daria zachęcały do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. – Wojsko to przede wszystkim zaradność – przekonywała Małgorzata – i własna obrona, własnej rodziny i własnego mienia. Daria zaś na pytanie czy jest patriotką z przekonaniem odpowiedziała, że oczywiście tak, jej zdaniem każdy żołnierz powinien być patriotą. – Każde wojsko ma swoją specyfikę – objaśniała Małgorzata – WOT szkoli się w swoich zadaniach, wojska zawodowe w swoich. Daria dodała, że pytano je o to, z czego się szkolą, na czym pracują. Żołnierze WOT szkolą się w soboty i niedziele, takie obowiązkowe szkolenie jest raz w miesiącu. W WOT proponują m.in. kurs języka angielskiego, kurs instruktora alpinistycznych technik linowych, kurs jazdy konnej, kurs obsługi drona i co najistotniejsze kurs przetrwania.

Daria i Małgorzata z WOT

Podpułkownik Rafał Podgórski, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej przekonywał: podczas takich pikników żołnierze mogą zaprezentować swoje wyposażenie, zaprezentować swoją pracę i zachęcić młodych ludzi, żeby wstąpili do wojska i wzmocnili potencjał obrony kraju.

Podpułkownik Rafał Podgórski, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

– Młodzież polska jest patriotyczna – dodał podpułkownik Podgórski – przyjmujemy bardzo dużo młodych osób w szeregi jednostek wojskowych. Brygady Obrony Terytorialnej wspierają lokalną społeczność, realizują zadania podczas powodzi, realizowali zdania podczas covidu, pomagali Ukraińcom. A więc bardzo to pożyteczne służby.

Na Pikniku Patriotycznym mogliśmy spotkać i porozmawiać z kadrą Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie. Kadra prezentowała dron zwiadowczy.

Podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie powiedzieli nam, że jest zainteresowanie ich studiami. Ludzie pytają jak wygląda proces kształcenia, rekrutacji i co jest najważniejsze, żeby dostać się na naszą uczelnię i jaka jest z tym związana przyszłość. Żeby dostać się na tę uczelnię trzeba mieć dobre zdrowie, jest ono sprawdzane na wielu etapach szkolenia. Istotna jest też wiedza elementarna z matematyki, fizyki oraz znajomość komunikatywna języka angielskiego.

Podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie

Ten dron zwiadowczy na równi ze strzelaniem interesował milusińskich. Strzelanie obstalował 34 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej. Małemu Karolowi bardzo podobało się strzelanie, zdobył 9 punktów na 10, było to czwarte jego strzelanie.

Karol, karabin i instruktor

Ani chybi rośnie nowa kadra oficerska, którą zaprasza Wojskowe Centrum Rekrutacji w Katowicach.

eb

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki