Reklama

Gorąca dyskusja na temat działalności prezydenta Pawła Silberta w 2025 roku. Absolutoryjna sesja Rady Miejskiej

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Jaworznie odbyła się gorąca i momentami burzliwa dyskusja nad raportem o stanie gminy za 2025 rok. Część radnych Koalicji Obywatelskiej punktowała prezydenta Pawła Silberta i wskazywała problemy, które ich zdaniem od lat czekają na rozwiązanie. Radni związani z stowarzyszeniem Jaworzno Moje Miasto oraz PiS bronili prezydenta, podkreślając inwestycje i działania podejmowane przez miasto.

W debacie pojawiły się między innymi tematy demografii, mieszkalnictwa, gospodarki odpadami, sytuacji jaworznickiego szpitala, Parku im. Polskich Lotników, terenów po kopalni Jan Kanty, Sosiny, kanalizacji oraz bezpieczeństwa.

Radni punktowali problemy miasta

Jako pierwsza głos zabrała radna Barbara Ziętek. W swojej wypowiedzi zaznaczyła, że raport wskazuje głównie sukcesy, a pomija problemy mieszkańców.

Analizując raport o stanie gminy miasta Jaworzna za rok 2025, znajdziemy w nim opisy sukcesów, ambitnych planów i kolejnych wizji rozwoju miasta. Znacznie trudniej znaleźć w tym dokumencie odpowiedzi na pytania dotyczące problemów, które od lat pozostają nierozwiązane. Zacznijmy od fundamentu każdego miasta, czyli od ludzi. W ciągu zaledwie jednego roku ubyło aż 980 mieszkańców. Prawie 1000 osób zniknęło z mapy naszego miasta. Niestety Jaworzno się wyludnia – mówiła radna Barbara Ziętek.

Reklama

Radna zwracała też uwagę na wzrost kosztów życia, gospodarkę odpadami, bezpieczeństwo oraz brak realizacji części zapowiadanych inwestycji. Mowa m.in. o obiecanym Parku Lotników oraz rewitalizacji terenu po kopalni Jan Kanty. 

Samorząd nie jest od tworzenia pięknych raportów. Samorząd jest od rozwiązywania realnych problemów mieszkańców. Dobre miasto nie zamiata problemów pod dywan. Dobre miasto potrafi problemy dostrzec i je rozwiązać. Dlatego nie mogę poprzeć dokumentu, który przedstawia jedynie jasną stronę rzeczywistości, przemilczając wiele kwestii istotnych dla Jaworznian. Kierując się odpowiedzialnością wobec mieszkańców, nie mogę poprzeć udzielenia absolutorium i wotum zaufania prezydentowi miasta – dodała Barbara Ziętek.

Reklama

O problemach mówiła także radna Wiesława Babula, Na początku pogratulowała prezydentowi działań związanych z Jaworznickim Obszarem Gospodarczym, ale później wskazała kilka spraw budzących jej wątpliwości.

Chciałam panu prezydentowi pogratulować sukcesu, jeżeli chodzi o Jaworznicki Obszar Gospodarczy. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie generował dużo miejsc pracy, a tym samym dobre wpływy do budżetu miasta. Jeżeli chodzi o sam raport, mam trzy punkty, które budzą moje wątpliwości. Chodzi o PKM, wodociągi i śmieci – mówiła radna Wiesława Babula

Reklama

Radna pytała między innymi o ekonomię funkcjonowania PKM-u, uszczelnienie systemu poboru opłat za bilety, kanalizację w starszych częściach miasta oraz deficyt w systemie gospodarki odpadami.

Duża część Szczakowej nie jest skanalizowana. To są mieszkańcy, którzy też oczekują takich inwestycji. Chciałabym, żeby pan prezydent odniósł się do tego, czy pieniądze są tylko na nowe inwestycje. nowe lokalizacje, czy też są plany, żeby rozbudować sieć kanalizacyjną w miejscach, gdzie mieszkańcy są od lat – wskazywała Wiesława Babula.

Reklama

Ginekologia, demografia i mieszkania 

Radna Barbara Boczoń poruszyła temat oddziału ginekologii w szpitalu w Jaworznie. 

W raporcie o stanie gminy nie porusza się co prawda tematu remontu jedynego kobiecego oddziału w Jaworznie, więc chciałabym ponownie przypomnieć o problemie, z którym od lat zmaga się oddział ginekologii naszego szpitala. Pacjentki po operacjach, mając trudności z poruszaniem się, muszą przechodzić przez korytarz do wspólnej toalety i łazienki. Od prawie 30 lat pacjentki oraz personel medyczny na ginekologii czekają na remont tego oddziału – mówiła radna Boczoń.

Reklama

Jednym z głównych tematów była również demografia. Radny Przemysław Kawka wskazywał, że Jaworzno traci mieszkańców, a problem będzie miał wpływ na kolejne obszary funkcjonowania miasta. Pytał m.in. o to, czy miasto planuje wdrożyć działania, które spowolnią ten trend. Poruszył również temat mieszkalnictwa i pytał o możliwość zwiększenia wsparcia dla Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Czy w związku z sytuacją demograficzną planujemy zwiększyć dofinansowanie do Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, aby mogło w naszym mieście powstawać jeszcze więcej mieszkań niż dotychczas? W dużej mierze są to osoby młode, które szukają swojego miejsca, gdzie będą mogły założyć rodzinę – mówił radny Przemysław Kawka.

Reklama

Problemy mieszkańców, drogie śmieci i płatny parking nad Zalewem Sosina

Radny Wojciech Banasik zwracał uwagę, że raport nie odpowiada na problemy mieszkańców.

Ten raport, który państwo przedstawiliście, jest raportem bardzo dobrze przygotowanym. Brawa dla ludzi, którzy nad tym pracowali, ale on jest o sprawach bardzo górnolotnych, a mieszkańcy mają bardzo przyziemne problemy – mówił Wojciech Banasik.

Radny poruszył między innymi temat kosztów odbioru odpadów.

Śmieci i koszt wywozu odpadów w naszym mieście jest bardzo wysoki i to każdy o tym wie. Dla porównania w Libiążu mieszkaniec płaci 36 zł, kiedy my płacimy 51 zł. Proszę mi wytłumaczyć, jak opłaca się firmie z Krakowa wozić taniej śmieci niż naszej spółce – pytał radny Banasik.

Reklama

Poruszono również temat płatnego parkowania nad zalewem Sosina, jego kosztu oraz pni drzew ustawionych przy drodze, które mają uniemożliwić parkowanie tam kierowców. 

Radni bronili prezydenta

Na zarzuty radnych Koalicji Obywatelskiej odpowiadali radni związani z Stowarzyszeniem Jaworzno Moje Miasto oraz Prawem i Sprawiedliwość. Wskazywali, że część problemów ma szersze przyczyny i nie można za wszystko obwiniać władz miasta.

Głos zabrał między innymi radny Sebastian Pycia, który stwierdził, że słuchając części wypowiedzi, miał wrażenie, jakby mieszkał w innym mieście.

Reklama

Słuchając wypowiedzi poprzedzających moją wypowiedź, czasami czułem się, jakbym żył w innym mieście. Narzekanie na pijaków, na dziki, na mało inwestycji. Ja również poprę pana prezydenta, udzielę absolutorium, ponieważ widzę, jak dużo się w naszym mieście zmienia – mówił Sebastian Pycia.

Do zarzutów dotyczących opłat za śmieci odniosła się także radna Renata Gacek. Wskazywała, że system gospodarki odpadami od lat się nie bilansował, a miasto dopłacało do niego z budżetu.

Państwo definiujecie sprawę opłat za śmieci, że jest zbyt droga. A przecież dokładnie państwo wiecie, że miasto przez ostatnie lata dopłacało z budżetu do wywozu i do śmieci, ponieważ system się nie spinał. Czy państwo nie byliście na tych sesjach, nie byliście na tych spotkaniach, nie wiecie? Wiecie państwo o tym bardzo dobrze – mówiła radna Renata Gacek.

Reklama

W podobnym tonie wypowiadał się wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek. Zwracał uwagę, że debata momentami odchodziła od treści raportu i przeradzała się w polityczną wymianę uwag.

Moim zdaniem mocno odeszliśmy od treści raportu, który nam został przedłożony. Ja rozumiem, że trochę ta zabawa w samorząd polega na uszczypliwościach, na dokuczaniu sobie wzajemnym, co zupełnie nie ma sensu. Chcę przypomnieć, że jesteśmy obserwowani przez naszych mieszkańców, więc jako radni powinniśmy zachować naprawdę powagę urzędu i powagę miejsca – mówił Tadeusz Kaczmarek.

Reklama

W dyskusji pojawiły się także głosy, że miasto mimo problemów realizuje ważne inwestycje, a raport należy oceniać szerzej niż tylko przez pryzmat pojedynczych spraw. Wskazywano między innymi na Jaworznicki Obszar Gospodarczy i jego znaczenie dla przyszłości miasta.

Prezydent Silbert odpowiadał na zarzuty

Do części uwag odniósł się również prezydent Paweł Silbert. W odpowiedzi na zarzuty dotyczące gospodarki odpadami przypominał, że miasto zdecydowało się powierzyć odbiór odpadów miejskiej spółce po wcześniejszych problemach z firmą zewnętrzną.

Przyglądamy się temu pilnie, czy da się spowodować, żeby zmniejszyć koszty odbioru odpadów. Wodociągi startowały w określonej sytuacji, a ta sytuacja była dla nas niezwykle trudna, dlatego że firma, która wywoziła odpady z miasta, zaczęła nas najnormalniej w świecie szantażować. Jak nie zapłacimy, to nie wywiozą – mówił prezydent Paweł Silbert.

Prezydent odniósł się także do zarzutów dotyczących Parku im. Polskich Lotników na Osiedlu Stałym. Zapewniał, że miasto nie zrezygnowało z tej inwestycji. Jednak przy innych wydatkach na razie nie jest możliwe jego rewitalizacja. 

Paweł Silbert odpowiedział również na temat pni ustawionych przy drodze w rejonie Sosiny. 

Położenie tych pni w pasie drogowym, poza jezdnią, w miejscu, w którym stoi na znakach zakaz zatrzymywania i postoju, to jakie to jest utrudnianie życia ludziom? To jest uniemożliwianie łamania prawa. Ktoś uznał, że parkowanie samochodów w tym miejscu stanowi niebezpieczeństwo – odpowiadał prezydent.

Podczas sesji pojawił się także temat szpitala. Prezydent mówił, że strata placówki za 2025 rok wyniosła ponad 20 mln zł i wiąże się między innymi z niewypłaconymi nadwykonaniami.

Strata szpitala za 2025 to jest ponad 20 milionów. Ta strata jest związana z tym, że nie zostały wypłacone nadwykonania. Co możemy robić? Co może robić dyrekcja szpitala? To robi cały personel, lekarze starają się wymyślać rozwiązania, żeby robić ucieczkę do przodu – mówił Paweł Silbert.

Radni udzielili wotum zaufania i absolutorium

Po zakończeniu debaty nad raportem o stanie gminy radni przeszli do głosowania nad wotum zaufania dla prezydenta. Rada Miejska w Jaworznie udzieliła Pawłowi Silbertowi wotum zaufania. Za było 17 radnych, 2 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.

Następnie radni przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za 2025 rok. W kolejnym punkcie sesji Rada Miejska udzieliła prezydentowi Pawłowi Silbertowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2025 rok.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 27/06/2026 15:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości