W poprzednim numerze opisaliśmy kuriozalną sytuację mieszkanki ul. Sienkiewicza, która nie mogła dotrzeć do lekarza z powodu targu na drodze dojazdu do jej domu. Problem z popularną Kocią mają nie tylko osoby tam mieszkające, ale całe miasto. Dowiedzieliśmy się jak władze zamierzają się nim zająć.
Ulica Sienkiewicza stanowi połączenie między rynkiem, a jednym z najważniejszych przystanków autobusowych w Jaworznie. Codziennie porusza się nią wielu mieszkańców, stąd jest jednym z ulubionych miejsc drobnych kupców i od kilkunastu lat postrzegana jest bardziej jako plac handlowy niż reprezentacyjna ulica miasta. W ramach projektu Miasto Twarzą do Autostrady i zmiany organizacji ruchu w Jaworznie, niebawem rynek zostanie zamknięty dla ruchu samochodów, a ulica Grunwaldzka stanie się dwukierunkową. Węzłowe przystanki autobusowe będą przeniesione z Pocztowej i Grunwaldzkiej w rejon placu po szybie Kościuszko. Tym samym handel na ulicy stanie się mniej atrakcyjny. Miasto zamierza zaoferować kupcom nowe miejsca handlu, które będą przede wszystkim użytkowane zgodnie z prawem. Żadne ze stoisk na Kociej obecnie nie posiada stosownej zgody na zajęcie pasa drogowego.
Pierwsza propozycja to plac targowy o powierzchni 1000 metrów kwadratowych obok banku PKO przy Grunwaldzkiej. Na jesień tego roku Towarzystwo Budownictwa Społecznego zamierza przygotować go na przyjęcie kupców. – Na placu powstanie 11 stałych miejsc do wydzierżawienia pod kioski handlowe, z dostępem do prądu i wody oraz 12 dwustanowiskowych, zadaszonych miejsc, przeznaczonych pod drobny, przewoźny, handel – wyjaśnia Janusz Łach, prezes JTBS. – Wybudowany zostanie również budynek socjalny wraz z toaletą, a cały plac będzie ogrodzony i oświetlony.
Część handlu może zostać przeniesiona na nowy łącznik ul. Bocznej Sienkiewicza i rynku, który powstanie po wyburzeniu nieruchomości Rynek 7, która nie nadaję się już do zamieszkania. Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych zamierza rozpocząć prace wyburzeniowe budynku w maju.
W rejonie Sienkiewicza planowane jest także wykonanie sięgacza od ul. Zielonej, co ma na celu lepsze skomunikowanie terenów wokół rynku. Tu być może pojawią się miejsca przeznaczone pod nowe sklepy. – Do końca maja, Pracownia Architektoniczna Jerzego Makowskiego ma przygotować projekt techniczny łącznika – mówi Sebastian Kuś, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. – Po otrzymaniu dokumentu niezwłocznie przystąpimy do ogłoszenia przetargu, który wyłoni wykonawcę zadania.
Do biura promocji i informacji urzędu napływają ankiety dotyczące przyszłości rynku i jego okolic. Sonda prowadzona jest w ramach projektu „Rynek Od.nowa”. Jedno z pytań dotyczy kwestii handlu ulicznego. Jak się dowiedzieliśmy, jaworznianie są raczej zgodni i opowiadają się za uregulowaniem tej kwestii. Pod koniec kwietnia odbędzie się spotkanie z mieszkańcami, na którym miasto przedstawi propozycje dotyczące przyszłości rynku.
p.jamroz
UWAGA: Archiwum dyskusji na forum znajdziesz tutaj.
Aplikacja jaw.pl
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!