Reklama

Kandydat PiS w spocie wyborczym chwali Jaworzno. Propaganda czy pomyłka?

AWAP
04/10/2019 11:28
Przyglądając się kampanii poszczególnych kandydatów, obejrzeliśmy spot wyborczy kandydata Prawa i Sprawiedliwości Jacka Dudka.
Zaciekawił nas w nim taki fragment, w którym kandydat mówi o Jaworznie:
"(...) A na dodatek miasto sTale zmniejsza swoje zadłużenie.
I tym sprawnym miejskim organizmem od lat z sukcesami współrządzi Prawo i Sprawiedliwość."

Czy to pomyłka?


Jaworzno od dwóch lat zwiększa swoje zadłużenie, emitując obligacje samorządowe. Pytany o to członek komisji budżetu i finansów Maciej Bochenek informuje, iż konieczność zadłużania jest pośrednim efektem działań własnie rządów PiS.

- Na samorządy nakładane są z roku na rok coraz większe obowiązki i zobowiązania. Niestety nie idą za tym dodatkowe środki. Najlepiej to widać w kwotach subwencji oświatowych, które pomimo zwiększających się kosztów obsługi oświaty w mieście wcale się nie zwiększają. - mówi Maciej Bochenek.

Na stronie miejskiej um.jaworzno.pl można zaobserwować licznik zadłużenia i może faktycznie sprawia wrażenie malejącego, jednak kilka razy był zwiększany.


Zadłużenie Jaworzna

Dane z Wieloletniej Prognozy Finansowej Jaworzna.






ROK 

2015




2016




2017




2018




2019






Kwota długu




80.997.272,14




145.456.764,14




127.749.472,00




165.209.763,61




165.670.055,61






Pożyczka w danym roku



 

40.000.000



 

39.500.000




18.000.000














Średnia spłata kapitału z tyt pożyczek rocznie to ponad 17,5 mln zł. Koszty obsługi długu wzrosły do 5,5 mln zł.


Bardzo jesteśmy ciekawi czy kandydat PiS sprostuje swój przekaz w wyborczym spocie, a może ma pomysł na wsparcie samorządów, aby faktycznie ich zadłużenie nie musiało wzrastać.

Poprosiliśmy kandydata o wyjaśnienie naszych wątpliwości. Niestety na nasze pytania nie uzyskaliśmy jeszcze odpowiedzi.

[vc_facebook]

 

 

Aplikacja jaw.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.


Aplikacja na Androida Aplikacja na IOS

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo jaw.pl




Reklama