Wincenty Drabik, uczeń Stanisława Wyspiańskiego, wybitny scenarzysta, polski malarz, który zmarł w 1933 roku jest wybitną postacią, na temat której dowiemy się ciekawych rzeczy podczas wykładu „Z historia na ty..”.
Wykład odbędzie się w piątek 25. listopada w Audytorium Miejskiej Biblioteki Publicznej. Serdecznie zapraszamy.
----------------
Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na wykład z cyklu Z historią na Ty pt.: „Sto trzydziesta rocznica narodzin Wincentego Drabika życie i twórczość wybitnego scenografa a zarazem jednego z najwybitniejszych jaworznian.” Wykład będzie przypomnieniem życia i twórczości wybitnego polskiego scenografa okresu międzywojennego.
Artysta był kontynuatorem wizji teatru Stanisława Wyspiańskiego – wizji teatru totalnego. Za sprawą niekonwencjonalnych rozwiązań przestrzeni sceny jego twórczość była swoistym zjawiskiem w Wielkiej Reformie Teatru w Polsce. Poprzez śmiałe rozwiązania kolorystyczne, rozbudowaną perspektywę sceny, szokował ówczesną krytykę teatralną. Zyskał opinię artysty rozrywającego ramy sceny i wizjonera opętanego przez teatr. Drabik nigdy nie odciął się od swoich jaworznickich korzeni, w wypowiedziach wielokrotnie przywoływał swoje artystyczne początki w lokalnej malarni Stanisława Bernadzikiewicza.
Spotkanie odbędzie się 25 listopada 2011 r. o godz. 17.00 w audytorium Miejskiej Biblioteki Publicznej.