Reklama

Przewożenie dzieci w samochodzie

AWAP
12/06/2015 07:30

Wyjeżdżając na wakacje warto wiedzieć, że w życie weszły już przepisy noweli ustawy – Prawo o ruchu drogowym dotyczące zasad bezpiecznego przewozu dzieci.


Nowe uregulowania to przede wszystkim:

– dotychczas obowiązująca granica wieku 12 lat dla dzieci przewożonych pojazdami została zniesiona. O obowiązkowym przewozie dziecka w foteliku decyduje już wyłącznie wzrost dziecka. I tak dziecko poniżej 150 cm wzrostu musi siedzieć w foteliku;

– jeśli waga dziecka uniemożliwia znalezienie odpowiedniego fotelika lub podstawki do siedzenia, dopuszczono przewóz bez fotelika na tylnym siedzeniu, dziecko musi jednak wówczas mieć co najmniej 135 cm wzrostu;

– dziecko wzrostu powyżej 150 cm i więcej, będzie mogło być przewożone z przodu i bez fotelika;

– w sytuacji podróżowania trójki dzieci, gdy w pojeździe nie ma możliwości zamontowania trzeciego fotelika, dozwolono, aby jedno z nich podróżowało bez fotelika, jedynie

przypięte pasami;

– dzieci poniżej 3 roku życia nie mogą podróżować w pojazdach, które nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa;

– nie wolno przewozić na przednim siedzeniu w samochodzie wyposażonym w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera, dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy.

Nowela jest dostosowaniem prawa do wymogów obowiązujących w Unii Europejskiej.

Przewożenie dzieci w fotelikach jest obowiązkowe od 1997 roku. Według danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w 2014 r. tylko 89 proc. dzieci było przewożonych w fotelikach i w innych przystosowanych do przewozu urządzeniach. Najczęściej bezpiecznie przewożone były dzieci do 3 lat – odsetek wyniósł 95 proc. oraz w wieku od 4 do 7 lat – w fotelikach podróżowało 92 proc. Z kolei dzieci w wieku od 8 do 12 lat zgodnie z przepisami było przewożonych 86 proc. Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Życzymy bezpiecznej drogi

Rafał Kaptur TSL

 

 

Aplikacja jaw.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.


Aplikacja na Androida Aplikacja na IOS

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    AsiaN. - niezalogowany 2015-06-12 11:47:04

    Przepis o "trzecim dziecku tylko w pasach" jest niedorzeczny... coś na zasadzie: ene due rabe... kogo dzisiaj mamusia/tatuś nie wsadzi do fotelika? Tak długo nam wmawiano, że foteliki mają być lepsze od pasów, teraz dla jednego z dzieci dobre mają być tylko pasy...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo jaw.pl




Reklama
Wróć do