Reklama

Skipper - wielofunkcyjne systemy wygrodzeniowe

Wyznaczanie stref niebezpiecznych w zakładach pracy, podczas imprez masowych, w ciągach komunikacyjnych, na budowach czy podczas remontów, prac rozbiórkowych lub montażowych regulowane jest przez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650).

Gdzie i kiedy potrzebne są systemy wygrodzeniowe


Nie sposób wymienić wszystkie miejsca i sytuacje, w których może zajść potrzeba wydzielenia i oznakowania stref niebezpiecznych lub stref specjalnego przeznaczenia. Każde stanowisko pracy i każde z wymienionych wyżej zdarzeń wymaga osobnej analizy, do przeprowadzenia której zobowiązane są zawsze konkretne osoby (właściciel, organizator, inspektor BHP). To na nich spoczywa odpowiedzialność odpowiedniego zabezpieczenia i oznakowania takich stref specjalnych.

W przywołanych przepisach czytamy m.in., że miejsca niebezpieczne powinny być wyłączone z użytkowania poprzez ich odpowiednie wygrodzenie lub w inny sposób (DZIAŁ II Obiekty budowlane i teren zakładu pracy, § 6. 2.).

Wśród miejsc i sytuacji niebezpiecznych wymienia się:



miejsca w zakładzie pracy, w których występują zagrożenia dla pracowników,
roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe,
miejsca, w których możliwe jest niespodziewane wtargnięcie pieszych, w szczególności przed bramami, drzwiami i przejściami,
tereny stacjonowania maszyn niesprawnych, uszkodzonych lub pozostających w naprawie,
imprezy masowe,
prace na wysokościach,
strefy ograniczonego dostępu,
zakładowego ciągi piesze i transportowe.

Zasady wytyczania miejsc niebezpiecznych i specjalnego przeznaczenia


Miejsca niebezpieczne i specjalnego przeznaczenia powinny być starannie wydzielone i bardzo wyraźnie oznakowane. Z wstępnych danych GUS za rok 2019 wynika, że niewłaściwa organizacja miejsca pracy decydowała o mniej niż 10% wypadków przy pracy, a zderzenie z/ uderzenie w nieruchomy obiekt o ponad 30% takich zdarzeń.

Z danych jasno wynika, że prawidłowe wytyczenie i/lub oznakowanie miejsc potencjalnie niebezpiecznych ma zasadnicze znaczenie jeśli chodzi o liczbę wypadków przy pracy. A miejsce pracy to przecież tylko jedno z miejsc, w których odpowiednie oznakowanie i wygrodzenie może zapobiec potencjalnym wypadkom.

Równie istotne jest stosowanie systemów wygrodzeniowych w miejscach i obszarach wymagających tymczasowego wygrodzenia na czas wydarzeń takich jak np. prace konserwacyjne, awarie, wypadki, rozlewy, skażenia itp.

Kolejna kwestia to wszelkiego rodzaju imprezy (m.in. wyznaczanie stref imprezowych i ciągów komunikacyjnych oraz zabezpieczanie wolnej przestrzeni, np. pod sceną lub w celach ewakuacyjnych).

Wielofunkcyjne systemy wygrodzeniowe pozwalają na wytyczenie miejsc niebezpiecznych oraz specjalnego przeznaczenia zgodnie z zasadami BHP oraz indywidualnym rozpoznaniem poczynionym przez pracodawcę oraz inspektora BHP na terenie zakładu pracy czy przez organizatora na terenie planowanej imprezy.

Warto pamiętać, że wytyczanie i/lub oznakowanie miejsc potencjalnie niebezpiecznych może odbywać się planowo albo w trybie awaryjnym. W tym drugim przypadku rozmiary strefy niebezpiecznej i sposób jej zabezpieczenia muszą być dostosowane do sytuacji. Zaleca się też stosowanie elementów w kolorystyce biało-czerwonej, w odróżnieniu od stref znakowanych w trybie planowym - tu zalecane są elementy w kolorystyce żółto-czarnej.

Zintegrowane systemy do zarządzania bezpieczeństwem


W dzisiejszych czasach wyznaczanie stref niebezpiecznych i specjalnego przeznaczenia jest nie tylko bardzo łatwe, ale i komfortowe. Jest to możliwe dzięki wysokiej jakości mobilnym systemom wygrodzeniowym. Ten zintegrowany system służący do zarządzania bezpieczeństwem, zarówno wewnątrz rozmaitych obiektów, jak i na zewnątrz, skutecznie odgradza wybrany obszar czy ciągi komunikacyjne.

W skład jednego z najnowocześniejszych i najłatwiejszych w użyciu systemów o nazwie Skipper wchodzą:

kasety ścienne i wolnostojące z taśmami samozwijającymi (w kolorze biało - czerwonym lub żółto - czarnym) i bez taśm,
słupki z taśmą odgradzającą i podstawy do słupków,
zaczepy  i wsporniki,
pachołki i lampy ostrzegawcze.

Kaseta jest kluczowym elementem kompletnego systemu Skipper. Oprócz mocowania do pachołków i słupków Skipper, kasetę z 9-metrową taśmą można zamontować do niemal każdego standardowego pachołka stosowanego w systemach organizacji ruchu na całym świecie. W sprzedaży dostępne są kasety z taśmami w kolorach biało-czerwonym, czarno-żółtym, zielono-białym, niebiesko-białym a także czarno-żółta z napisem „CAUTION” oraz biało-czerwona z napisem „DANGER”.

Wszystkie elementy systemu wykonane są z najwyższej jakości materiałów i są ze sobą kompatybilne - mogą więc być używane w różnych zestawieniach, zgodnie z aktualnymi potrzebami.

Nowoczesne wielofunkcyjne systemy wygrodzeniowe to duża liczba elementów o różnych typach mocowań, znajdujących zastosowania zarówno w wygrodzeniach stacjonarnych jak i mobilnych.

W przygotowaniu tekstu pomógł  TECHEM: dystrybutor systemów  Skipper - wielofunkcyjnych zintegrowanych systemów służących do zarządzania bezpieczeństwem  https://sklep.techemznaki.pl/skipper-systemy-wygrodzeniowe.

Aplikacja jaw.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.


Aplikacja na Androida Aplikacja na IOS

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo jaw.pl




Reklama
Wróć do