Corocznie 26 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Ciasta. To wyjątkowy dzień dla wszystkich entuzjastów wypieków, to idealna okazja, by przygotować domowe słodkości. Aby upiec pyszne ciasto, wcale nie trzeba być profesjonalnym cukiernikiem. Wystarczy dobry przepis i trochę serca.

REKLAMA

Jak świętować Dzień Ciasta? Jaworznianki uważają, że najlepszą formą świętowania tego dnia, jest upieczenie choćby prostego ciasta, a przy tym dużo zabawy, smakowania i wymyślania.

Uwielbiam gotować, a jeszcze bardziej piec ciasta. Pieczenie pysznych, słodkich smakołyków sprawia mi dużo radości. Piekę ciasta, ciastka, torty dla najbliższych, próbuje nowe smaki. Oczywiście, że dzisiejszy dzień będzie słodki, najbardziej mnie cieszy uśmiech na twarzy moich bliskich zajadających się moimi wypiekami, oraz to, że moja córka Zuzia bierze chętnie udział w tworzeniu smakołyków”-  napisała nam pani Karola.

Postanowiłam kiedyś, że dla moich córek na urodziny będę piekła torty sama. Ciasta, babeczki, ciasteczka piekę tylko dla najbliższych, zazwyczaj wychodzą smaczne. Dziś z okazji Dnia Ciastka będzie szarlotka z kruszonkanapisała  pani Katarzyna.

Uwielbiam piec ciasta, ale lubię je też konsumować.  Dziś z tej okazji upiekę serniczek, będzie smaczny i słodziutki.”

Pieczenie było u mnie w rodzinne od lat, babcia, ciocia i mama piekły na wesela i inne okazję. Dlatego i ja próbuje pichcić, jak tylko nadarzy się okazja. Pierniczki u mnie w domku muszą być na święta Bożego Narodzenia, babka cytrynowa zawsze w Wielkanoc a na urodziny męża jego ulubiona karpatka. W Dzień Ciastka na pewno zjem cos słodkiego.napisała pani Natalia.

Pieczenie to raczej forma relaksu i pracy z dzieciakami… Staram się, by moje maluchy się nie nudziły i oczywiście się ubrudziły. Forma zabawy… Bardziej to takie spędzanie wolnego czasu i zajęcie czymś małych rączek. Dziś z okazji Dnia Ciasta na pewno stworzymy coś dobrego.napisała nam pani Gabrysia.

A Wy jak będziecie obchodzić dzisiejszy Dzień Ciasta? Szykujecie coś słodkiego?

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ