Dlaczego nie wszystkie trawniki są koszone

Jak łatwo można zauważyć, trawniki w niektórych miejscach w naszym mieście są nadzwyczaj wysokie. Nie jest to jednak zaniechanie, a konsekwentne działanie oparte na wiedzy ekologów oraz trendach innych miast w Polsce.

REKLAMA

Zbigniew Chmielarz ze Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik tłumaczy nam, że idąc za głosem ekologów, trawę powinno się kosić nie częściej niż 4 razy do roku i pozostawiać ją nie dłuższą niż 10 centymetrów. Zresztą są to informacje, które także można znaleźć w internecie i nie są one żadną tajemnicą.

Ważne jest również to, że wysoka trawa pomaga w walce ze zmianami klimatu, dzięki niej gleba nie wysycha i przez to ma większą zdolność do pochłaniania wody. Jest to niezwykle ważne szczególnie w gorące upalne miesiące, gdy spotykają się ciepły oraz zimny front atmosferyczny powodujące intensywne opady deszczu. Wówczas to właśnie wysoka trawa pomaga w odprowadzaniu wody, dzięki czemu studzienki i kanalizacja mają większe szanse na bycie drożnymi.

Jest to metoda, która została już wprowadzona w wielu miastach Polski między innymi w Krakowie czy Warszawie i dlatego spółdzielnia zdecydowała się także przyjąć ten sposób. Oczywiście trawa będzie koszona częściej w okolicach osiedlowych ławek, koszy na śmieci, chodników, ciągów pieszo-jezdnych czy w szczególności skrzyżowań drogowych, gdzie wysoka trawa mogłaby ograniczać widoczność kierowcom.

Rozpoczęcia koszenia można spodziewać się jeszcze w Czerwcu, ale to wszystko zależy od warunków pogodowych oraz tego, w jakim tempie będzie rosnąć trawa.

Spółdzielnia mieszkaniowa Górnik stara się działać w zgodzie z ekologią, tak aby grunty, którymi zarządza były jak najbardziej wydajne.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki