Szykuje się strajk salowych!

Salowe to kolejni, zaraz po ratownikach medycznych, pracownicy szpitali, którzy chcą poprzez protest poprawić swoje warunki pracy. Tym razem jednak chodzi o sektor prywatny, który zatrudnia pracowników do pracy w polskich szpitalach.

REKLAMA

Spotkały się z nami dwie salowe, które opowiedziały nam, z jakimi borykają się problemami i dlaczego chcą wszcząć protest. Poprosiły o anonimowość.

Przede wszystkim chcą walczyć o swoje prawa, o szacunek za wykonywanie ciężkiej pracy, a także o tzw. pieniądze covidowe, które rząd przeznaczył jako dodatek do wynagrodzeń, a firma prywatna, która zatrudnia salowe, nie wypłaciła lub wypłaciła tylko części pracowników. Problemy są także z doliczeniem się wypłat, telefony do działu kadr nic nie dają, gdyż stamtąd pracownicy odsyłani są do swoich przełożonych, którzy także nic nie wiedzą na ten temat. Nadgodziny płacone są także nie według obowiązujących standardów, a umowy podpisywane z trzema różnymi firmami. Te wszystkie czynniki sprawiają, że salowe podejmują próbę walki o swój los.

Termin strajku jeszcze nie jest ustalony, ale wątpliwości nie ma co do tego, czy się odbędzie. Salowe nie widzą innego rozwiązania, chcą walczyć o możliwość pracy na podstawie umowę o prace, a nie jak dotychczas było na tzw. umowach „śmieciowych”, chcą wyrównania pieniędzy za nadgodziny, które nie zostały wypłacone, chcą walczyć o dodatki dla osób, które posiadają grupę inwalidzką, co również kiedyś było praktykowane, a teraz nie jest, czy chcą wyjaśnień, dlaczego zostały im zabrane urlopy bez jakiegokolwiek pytania. Ponoć wypłaty najniższej krajowej także się nie zgadzają. Dużo wątpliwości i pytań, a mało odpowiedzi.

Każdy chce godnie zarabiać za swoją pracę, nie inaczej jest w przypadku salowych, które pełnią naprawdę ciężką i potrzebą funkcje w szpitalach. Jak dodaje jedna z nich, jest to ciężka praca, której nikt nie docenia. Praca w wymagających warunkach, szczególnie podczas pandemii, gdy całymi godzinami pracowały w pełnych kombinezonach, będąc wielokrotnie wzywane w nocy na oddział, do pomocy.

Szczegóły dotyczące planowanego protestu:
-Strajk salowych. Poznaj listę postulatów

 

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki