Od 3 stycznia Urząd Miejski w Jaworznie przyjmuje wnioski o o dofinansowanie do wymiany kotłów w ramach gminnego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na rok 2022. Wnioski będzie można składać wyłącznie w formie papierowej. Co więcej, o przyznaniu dofinansowania zdecyduje kolejność dostarczenia kompletu dokumentów. W efekcie tych decyzji urzędu, na 12 godzin przed rozpoczęciem naboru przed budynkiem urzędu utworzyła się kolejka.

REKLAMA

Jak już wspomniano, wnioski w tym roku będą przyjmowane wyłącznie w formie papierowej – te dostarczone w inny sposób nie będą rozpatrywane. Jak ta decyzję tłumaczy urząd?

Aby mieszkańcy (bez znaczenia na wiek, z dostępem do internetu czy też nie) chcący zawnioskować o przedmiotową dotację mieli takie same szanse jej uzyskania, przyjęto jedną formę wnioskowania. I tak, mieszkaniec kwalifikujący się do dofinansowania, począwszy od 3 stycznia może złożyć wniosek w Wydziale Ochrony Środowiska (Krakowska 9) – tłumaczyła Katarzyna Sikora z Urzędu Miejskiego w Jaworznie. – Umowy o udzielenie dotacji w ramach jaworznickiego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji będą zawierane według kolejności składania wniosków, do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel – dodaje przedstawiciel urzędu.

Jaki jest efekt tych decyzji? Na 12 godzin przed rozpoczęciem naboru – ten zaczyna się o godz. 7.00 3 stycznia, przed budynkiem Wydziału Ochrony Środowiska przy ul. Krakowskiej 9 utworzyła się kolejka. Wnioski mają być przyjmowane do 14 stycznia.

– Gminna dotacja do ekologicznych urządzeń grzewczych w 2022 roku wynosi 4 000,00 zł, przy czym dla urządzeń węglowych jest to kwota 3 000,00 zł. Dodatkowo, w przypadku wymiany źródła ciepła do nowo budowanych przyłączy sieciowych (ciepło, gaz) można uzyskać dofinansowanie w wysokości 2 000,00 zł. Natomiast, dotacja do ekologicznych urządzeń wykorzystywanych na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej wynosi 4 000,00 zł, jednak nie więcej niż koszt zakupu brutto tego urządzenia, bez kosztów montażu – podaje urząd miejski.

Miejska strona komentuje

Jak możemy przeczytać na jednej z miejskich stron w portalu FB, mieszkańcy mogą liczyć na udogodnienia ze strony miasta w trakcie stania w kolejce:

Zainteresowanie jest spore – część Mieszkańców już kilka godzin przed podanymi godzinami otwarcia UM postanowiła zająć kolejkę. Pracownicy wydziału Ochrony środowiska zdecydowali się otworzyć drzwi zewnętrzne Wydziału, by chętni nie musieli oczekiwać na zewnątrz. Cały czas dostępne były też pomieszczenia wewnętrzne przylegające do dyspozytorni PKM i siedziby MZDIM- wraz z zapleczem sanitarnym.
Przy budynku PKM podstawił autobus – czytamy na jednym z miejskich profili w portalu FB.

„Jaworzno rozwiązało problem smogu: usunęło czujniki smogu”. ASZdziennik naśmiewa się z władz miasta

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

3 KOMENTARZE

  1. Bareja by tego nie wymyślił. Skoro liczba grantów przekracza liczbę chętnych, to nie można było po prostu zorganizować np. losowania, licytacji czy ustalić jakiejś punktacji, tylko trzeba robić jakieś nocne imprezy a la PRL? To już lepiej żeby dopłaty były na kartki…