wtorek, 5 grudnia, 2023

Jak karmić owczarka niemieckiego?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak karmić owczarka niemieckiego?

Jak karmić owczarka niemieckiego?

- Advertisement -

Każdy właściciel owczarka niemieckiego zna dobrze jego wszystkie zalety. Jest niezwykle inteligentny, odważny, posłuszny i bardzo przywiązany do opiekuna. Lubi aktywnie spędzać czas i ma świetną kondycję. Z uwagi na jego predyspozycje i charakter często jest wykorzystywany w policji i ochronie, ale również w dogoterapii. Owczarek niemiecki to pies dużej rasy bardzo popularny w Polsce. Psy tej rasy żyją średnio 10-13 lat. Osobniki żeńskie owczarka niemieckiego osiągają wagę 22-32 kg, a męskie 30-40 kg.

Jaka sucha karma dla owczarka niemieckiego będzie najlepsza?

Bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie owczarka niemieckiego, który ze względu na stosunkowo dużą masę ciała, często cierpi na problemy ze stawami. Warto zadbać o właściwą wagę naszego pupila. Nadwaga i otyłość mogą przysporzyć psu wielu bolesnych i trudnych w leczeniu schorzeń, dlatego ważne jest, aby pies otrzymywał odpowiednią porcję pożywienia dopasowanego do jego potrzeb .

Karmienie owczarka niemieckiego jest różne w zależności od etapu życia, aktywności i stanu zdrowia. Warto zadbać o to aby karma dla owczarka niemieckiego była idealnie zbilansowana i zapewniała mu zdrowy rozwój.

Jaką karmę wybrać dla szczeniaka owczarka niemieckiego?

Szczenięta po urodzeniu zwykle piją mleko matki. Zdarza się jednak, że suka ma mało pokarmu lub dużo szczeniąt do wykarmienia wówczas konieczne jest dokarmianie specjalnie przygotowanym  mlekiem dla szczeniąt.

Czterotygodniowe maluchy zaczyna się karmić  3 razy dziennie namoczoną suchą karmą przeznaczoną dla szczeniąt. Zwykle taka karma jest opisana jako Puppy Large Breed – czyli karma dla szczeniąt dużych ras.

Szczenięta od drugiego miesiąca  zwykle karmi się 2 razy dziennie co 12 godzin. Od 6-7 tygodnia życia  stopniowo można przejść do podawania suchej karmy, już bez namaczania. Początkowo namaczanie jest konieczne ze względu na to,że zęby szczenięcia nie są jeszcze w pełni ukształtowane.Nierozdrobniona w pełni karma może powodować dławienie się przy przełykaniu. Duże kawałki karmy są też trudniej trawione.

Karmę suchą dla szczeniąt (Puppy Large Breed) owczarek niemiecki powinien dostawać do około 8-9 miesiąca. Następnie  stopniowo przechodzimy na karmę typu Maxi Junior i podajemy ją do około 13-14 miesiąca życia. Karma ta jest podobnie jak Puppy Large breed bogata w białko i tłuszcz, ale charakteryzuje się większą granulą. Dzięki temu roczny owczarek rozgryza karmę, a nie połyka. Sprzyja to lepszemu trawieniu pokarmu i dodatkowo dobrze wpływa na stan zębów.

Jaką karmę wybrać dla dorosłego owczarka niemieckiego?

Kiedy nasz owczarek dorośnie, zwykle około 14-15 miesiąca życia, przechodzimy stopniowo na karmę typu Adult Large Breed. Zaspokaja ona potrzeby organizmu zwierzęcia przy jego umiarkowanej aktywności.

Jeżeli nasz owczarek jest psem pracującym, bardzo aktywnym lub psem sportowcem odpowiednia będzie karma typu Energy. Tego typu karma dla owczarka niemieckiego jest wysokobiałkowa i wysokoenergetyczna, więc szybko uzupełnia składniki, które pies wykorzystał podczas pracy czy treningu. Warto też podawać karmę Energy zimą, jeżeli nasz owczarek nie mieszka z nami w domu lub mieszkaniu i spędza dużo czasu na zewnątrz.

Jaką karmę wybrać dla suki szczennej lub karmiącej owczarka niemieckiego?

W karmie dla owczarka niemieckiego, która jest wysokiej jakości, znajdziemy odpowiednio zbilansowane mikroelementy oraz witaminy, które zapewnią odpowiedni rozwój płodów, ułatwią poród, a także  przyczynią się do prawidłowego przebiegu okresu okołoporodowego.W przypadku suk szczennych lub karmiących podajemy karmę wysokobiałkową i wysokoenergetyczną – Puppy Large Breed lub Maxi Junior. Dzięki temu,że suka jest lepiej odżywiona szczenięta rosną i dobrze się rozwijają, a suka szybko wraca do formy sprzed ciąży.

karmy-dla-owczarków-niemieckichJak karmić seniora owczarka niemieckiego?

Bardziej dojrzałe psy nie potrzebują tak dużo energii. Ogranicza się więc w ich pożywieniu niektóre składniki, które mogłyby powodować otyłość. Starsze owczarki niemieckie, w zależności od kondycji i procesów zachodzących w ich organizmie karmimy zwykle karmą Senior, o obniżonej ilości białka i tłuszczu.

Czym karmić owczarka niemieckiego alergika?

Przy problemach z biegunkami, zmianami skórnymi i alergiami pokarmowymi szukamy właściwej karmy hipoalergicznej. Zazwyczaj taka karma dla owczarka niemieckiego  nie ma w składzie mięsa drobiowego i/ lub glutenu pszenicznego. Często sprawdza się w takim wypadku karma Lamb & Rice – jagnięcina z ryżem lub bezzbożowa Grain Free na białku z ryb.

jak-karmić-owczarka-niemieckiegoWskazówki żywieniowe dla owczarka niemieckiego

Jeśli chodzi o ilość karmy dla owczarka niemieckiego, jaką należy podawać psu, to wartości sugerowane na opakowaniach są uśrednione. Latem, spożycie jest mniejsze, zimą nawet o 40% większe. Psy tej samej rasy i wielkości mogą mieć różne zapotrzebowanie na substancje odżywcze specyficzne dla jego aktywności oraz metabolizmu.

Owczarki niemieckie, podobnie jak inne psy dużych ras, mają predyspozycje do niebezpiecznego skrętu żołądka, dlatego nie podawaj jedzenia bezpośrednio przed/po spacerze i innych aktywnościach fizycznychUtrzymuj regularne, stałe pory karmienia i nie pozostawiaj psu miski z jedzeniem dostępnej przez cały czas. Dorosłego owczarka niemieckiego karmimy zwykle 2 razy dziennie. Należy obserwować apetyt psa i nie podawać mu zbyt dużych porcji.

Warto pamiętać, że sucha karma dla owczarka niemieckiego jest również doskonałym narzędziem wychowywania i szkolenia psa. Podczas szkolenia karmiony jest z tzw. “ręki”. Chętnie wykonuje polecenia i zadania, ponieważ nagroda w postaci granulek ulubionej karmy jest dla niego bardzo pożądaną przyjemnością. Z kolei uczucie tej przyjemności bezpośrednio kojarzy z właścicielem i jeszcze lepiej utrwala mu komendy i odpowiednie reagowanie na nie.

Wszystkie z opisanych w artykule karm dla psów Premium znajdują się na stronie https://karma-eminent.pl/

- Advertisment -

Zawyły syreny. Policjanci oddali hołd kolegom

Policjanci w Jaworznie oddali hołd kolegom. Policjantki i Policjanci, pracownicy Policji, zaprzyjaźnione służby, wspierający Policję, którym na sercu leży porządek i bezpieczeństwo. W pędzącym pełnym...

IV edycja Strażackiej Paczki

Ruszyła kolejna, już IV edycja Strażackiej Paczki. Strażacy z OSP Osiedle Stałe zorganizowali zbiórkę charytatywną dla potrzebujących rodzin z Jaworzna. Tegoroczna edycja Strażackiej Paczki ruszyła...

Spadła z siedzenia w autobusie i uderzyła głową w metalową rurkę

Pasażerka autobusu na skutek jego zderzenia z samochodem osobowym spadła z siedzenia i uderzyła głową w metalową rurkę znajdującą się w pojeździe. Do kolizji autobusu...