Oto jest podbiał

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

REKLAMA

W piątym epizodzie poznamy podbiał pospolity – Tussilago farfara. Pokażę go od kwiatów po liście. Wkrótce za sprawą jego licznych koszyczków kwiatowych żółć nas zaleje.

Jest on przedstawicielem botanicznej rodziny astrowatych i w jego przypadku to, co wydaje nam się być płatkami w rzeczywistości, jest zbiorem odrębnych kwiatków. Tutaj występują one w dwu rodzajach. Są języczkowe, płatkom podobne i rurkowe kojarzące się z gwiazdkami.

To bardzo urokliwy gatunek i do tego niezłe ziółko znajdujące zastosowanie przede wszystkim w chorobach górnych dróg oddechowych. Jego kwiaty można zbierać co najmniej do połowy kwietnia. W dzieciństwie sporo go zbierałem na poboczu na on czas niezbyt ruchliwej drogi Rybnik – Racibórz. W życiu wiele litrów herbatek z jego udziałem wypiłem. Teraz ze zdumieniem dowiedziałem się, że w nadmiarze jest on szkodliwy.

Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki