Spektakl o Powstaniu Warszawskim na deskach MDK

Teatr Oddzielny działający przy MDK w Jaworznie zaprosił na premierę spektaklu niezwyczajnego i wzruszającego. Nosi on tytuł „Porażeni nie tylko miłością”. Jest opowieścią o Powstaniu Warszawskim i trudnych losach dwojga powstańców, których los rozdzielił na długie lata. Basia Kulińska z domu Żugajewicz ps. Zula i Andrzej Budzyński ps. Aleks spotkali się po 75 latach.

REKLAMA

Ich poruszającą historię przeniosła na deski MDK Anna Korczyk, autorka scenariusza i zarazem reżyserka spektaklu. Muzykę napisała Anna Dzierwa.

Są historie, które nigdy nie tracą na aktualności, które opowiada się z przekonaniem, że trafią one do każdego wrażliwego widza. Takim spektaklem jest z pewnością ten – Teatru Oddzielnego.

Role starszych Basi i Andrzeja do łatwych nie należały. Ewa Szpak kreująca rolę starszej Basi poznała Ją osobiście, co znacznie ułatwiło pracę nad rolą.

Natomiast odtwórca roli Andrzeja – Grzegorz Stano – odwołał się do własnej wyobraźni, pan Andrzej już nie żyje.

Spektakl jest opowieścią o czasach współczesnych i o Powstaniu Warszawskim. Sceny się ze sobą przeplatają, przenosząc widza ze współczesności do wydarzeń powstańczych. Dla każdego z młodych aktorów spektakl niesie istotne przesłanie.

Po powstaniu pozostały nie tylko groby i „tamtych Niemców śmiech”, pozostała nasza o powstańcach niegasnącą pamięć.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki