sobota, 20 kwietnia, 2024

Wojciech Saługa: Nasze zadania to naprawić, rozliczyć, pojednać naród!

Strona głównaNewsWojciech Saługa: Nasze zadania to naprawić, rozliczyć, pojednać naród!

Wojciech Saługa: Nasze zadania to naprawić, rozliczyć, pojednać naród!

- Advertisement -

Wojciech Saługa,  poseł Platformy Obywatelskiej z Jaworzna, udzielił nam wywiadu po wyborach, w których opozycja zdobyła sejmową większość.

CT: Dosyć długo czekaliśmy na wyniki wyborów. Aż wszystkie głosy będą policzone. Ale teraz już z wielką pewnością możemy podsumować te wyniki. No dla pana okazały się  one dobre czy satysfakcjonujące?

Saługa: Bardzo dziękuję za każdy oddany na mnie głos. To było bardzo ważne. Nie byłem w tym całym procesie wyborczym sam. Pracowaliśmy większą ekipą, większą grupą, ale też czułem wsparcie wielu mieszkańców. Słuchy nadziei takiego zagrzewania. Lepiej się pracowało. Jesteśmy dzisiaj na pewno zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi. Osiągnęliśmy sukces i teraz najważniejsze, musimy przygotować się do rządzenia krajem.

CT: Wysoka frekwencja też spowodowała, że ten wynik partii koalicyjnych był dosyć wysoki?

WS: W Jaworznie Koalicja Obywatelska szła łeb w łeb z PiS-em, natomiast zdecydowanie wygrały partie opozycyjne. Mobilizacja była z dwóch stron, przeważyła na koniec mobilizacja tych, którzy chcieli bronić demokracji, którzy chcieli bronić wartości i którzy chcieli naprawdę tej Polski uśmiechniętej, radosnej i optymistycznej. Chcieli zmienić to, co się działo przez 8 lat. To jest niesamowite, jak PiS zmobilizował wyborców, strasząc ich Donaldem Tuskiem, że stracimy niepodległość. Wiele tych bajek różnych było, a z drugiej strony zmobilizował ludzi, którzy powiedzieli tej władzy dość i te kolejki, które stały do drugiej, trzeciej w nocy, to nieprawdopodobne. Jeszcze raz trzeba podziękować Polakom, że tak się zmobilizowani. Frekwencja była większa niż w 1989 roku.

Scena polityczna jest tak rozgrzana, że mniej ludzi chciało obalać komunę niż obalać PiS.

CT: W kraju było straszenie Tuskiem, a lokalnie straszenie Saługą. Pan był przedstawiany jako kandydat, który był wcieleniem tego zła.

WS: Władza w Jaworznie, prezydent Silbert, komitet poparcia premiera Morawieckiego wspierający PiS. Silbert niejednokrotnie wypowiadał się źle o Donaldzie Tusku i bardzo zaangażował się po stronie PIS-u i przeciwko mnie. Ja to traktowałam na zasadzie – psy szczekają, karawana jedzie dalej. Wygraliśmy wybory, będziemy tworzyć rząd. To jednak dopiero początek drogi.

Przed nami ciężka praca, najpierw trzeba wszystko po PiS-ie naprawić, rozliczyć, pojednać naród. Wkrótce wybory samorządowe.

Będziemy kontynuować nasze dzieło odbijania wojewódzkich i miejskich przestrzeni z rąk PiS-u.

Naszym celem nie jest konfrontacja, ale naprawa i jedność narodu. Będziemy musieli kontynuować pracę, aby naprawić różne obszary, takie jak gospodarka czy samorządy, które były problematyczne w ostatnich latach.

CT: Jest już plan na wybory samorządowe?

WS: Wieje wiatr zmian. Już się zaczęła kampania samorządowa.

Społeczeństwo wypowiedziało się w sposób znaczący przeciwko temu, co jest. Będziemy musieli dokończyć dzieła. Zmiana musi zaistnieć wszędzie, nie tylko w parlamencie. Musimy odgrzebać, od kopalń spółki Skarbu Państwa, totalnie zawłaszczone przez działaczy PiS-u. Ponadto różnorakie urzędy, agendy rządowe, a także samorządy. W samorządach, szczególnie w Jaworznie, PiS się rozplenił, i to bardzo.

CT: W kampanii wiele mówiono o przyszłości Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego i kierunkach rozwoju. Czy planuje pan działać w tej kwestii?

WS: Tak, oczywiście. Jednym z naszych priorytetów będzie poznanie dokładnych danych i rzetelna kontrola. Dzisiaj polegamy tylko na danych Najwyższej Izby Kontroli. Na Izerę, i na wszystko, co tam się dzieje, było embargo polityczne.

Natomiast chciałbym podkreślić, że ofiara tego lasu, o którym mówimy, na pewno nie pójdzie na marne, a my jesteśmy zdecydowani go zagospodarować. A czy to będzie Izera? Na razie mamy bardzo małą wiedzę na jego temat. Projekt ten był bardzo polityczny, premier Morawiecki próbował zdobywać głosy opowiadając różne bajki. W każdym razie, jeśli to jest poważny projekt, to nie będziemy go tylko ideologicznie wyrzucać do kosza.

Ofiara tego lasu nie może pójść na marne.

Tam muszą powstać miejsca pracy, zakłady pracy, ten obszar musi żyć.

CT: Przechodząc do lokalnej polityki, np. prezydent Chęciński wspierał kandydatów nie tylko Koalicji Obywatelskiej. Z kolei w Jaworznie prezydent Silbert jako jedyną słuszną kandydaturę uznawał Dariusz Starzyckiego.

WS: Widzę pewne napięcia i brak dialogu.

Nie dostałem nigdy zaproszenia od prezydenta Silberta, który próbuje mnie wymazać z terenu miasta.

Gdy byłem marszałkiem województwa, to nie chciał współpracować, jako z posłem też współpracować nie chce. Przyzwyczailiśmy się do tego, ale prezydent Silbert działa jak PiS – ta partia też działa tak, że nie zaprasza nas nigdzie, o niczym nie informuje, mamy na wszystko embargo. Niedobrze, gdy prezydent nie współpracuje z posłami, politykami. To nie służy miastu i trzeba to zmienić. Prezydent powinien być prezydentem wszystkich mieszkańców, nie tylko jednej opcji politycznej.

CT: Czy myśli pan, że planowane zmiany, zwłaszcza powołanie rządu, będą komplikowane? Czy widzi pan jakieś zagrywki, czy może prezydent Andrzej Duda powierzy utworzenie rządu obecnej opozycji?

WS: Ciężko się spodziewać, że prezydent będzie działał samodzielnie, przecież działa na pasku PiS-u od lat. Natomiast trzeba stanowczo powiedzieć – PiS przegrał te wybory. My, jako opozycja, wspólnie działaliśmy już przedtem, podpisaliśmy pakt senacki, zakładaliśmy od samego początku, że utworzymy koalicję i idziemy trzema blokami do wyborów, aby zwiększyć nasze szanse.

Dzisiaj mówienie, że PiS wygrał, jest nieprawdziwe.

Widać już, że opozycja ma stabilną większość w parlamencie, opartą o trzy listy koalicyjne. Prezydent, po wysłuchaniu wszystkich komitetów, powinien zaproponować utworzenie rządu komuś z Koalicji Obywatelskiej.

Inne działania stworzą wrażenie, że PiS chce uruchomić niszczarki, tak jak w urzędzie marszałkowskim jak stracili władze, przez całą noc niszczono dokumenty i wynoszono worki papierów. Być może teraz też o to chodzi. Albo żeby załapać się jeszcze na jakieś pensje prezesów w spółkach Skarbu Państwa.

Dziękuję za rozmowę.

[vc_facebook]

 

 

 

5 KOMENTARZE

 1. Czytaj …wszystko wyprzedać, objąć koryto, szwagrów do spółek zatrudnić, dorwać się do teczek z IPN i jak najszybciej zniszczyć aby więcej nikt już nie mógł zarzucić że współpracowaliśmy z Putinem, służbami rosyjskimi, uzależniliśmy Polskę energetycznie od Rosjan, płaciliśmy za gaz najwięcej w Europie,

  • No wypisz wymaluj PiS: rodziny we wszystkich spółkach obsadzone. Więcej dla tych którym miejsca nie starczyło stworzono fikcyjne stanowiska np siostra niejakiego Morawieckiego.
   Te teczki które trzeba już dawno wynieśli, nie po to Macierewicz ze Smoleńska w takim popłochu wracał żeby teczki opozycji zostawić.
   Tak, zarzucić można wszytko, na tym polega polityczne obrzucanie się błotem . Ale jak wiemy udowodnić szeryf Ziobro nie potrafił niczego.
   Kto uzależnił nas energetycznie od Rosjan? Kto budował rurociągi tylko w tamtą stronę? Pewnie Tusk.

 2. Przypomnijmy co było 8 lat temu Afera Amber Gold – usilnie zamiatana pod dywan Afera reprywatyzacyjna Afera stoczniowa – czyli doprowadzenie polskich stoczni do upadku Afera hazardowa Próba doprowadzenia LOT do upadłości Afera autostradowa, która doprowadziła polskie firmy do upadłości Afera stadionowa Afera wyciągowa Skok na OFE i ograbienie Polaków z połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w funduszach (153 mld zł) Afera z KGHM Afera z Elewarrem Afera stanowiskowa – Platforma wzięła 140 tysięcy stanowisk, PSL – 60 tysięcy! Skandal z budową gazoportu w Świnoujściu i dostawami gazu z Kataru Afera atomowa – Sam wybór lokalizacji trwał kilka lat, projekt budowy elektrowni atomowych pochłaniał ogromne pieniądze, które przeznaczano na tajemnicze cele. Jednym z nich jest przekazania 11 mln zł dla klubu sportowego Podwyższenie podatku VAT do 23 proc. Na artykuły dziecięce wzrósł drastycznie z 8 do 23 proc. Gigantyczne zadłużenie kraju – z 530 mld zł do blisko 1 bln zł Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców Podniesienie akcyzy na paliwo Wprowadzenie nowego podatku paliwowego – tzw. opłaty zapasowej Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego Nałożenie na Lasy Państwowe gigantycznego haraczu – podatek od przychodu, a nie dochodu, co miało wzbogacić budżet państwa o 800 mln zł Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego Podjęcie prac nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego Podjęcie prac nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych Podpisanie z Rosją fatalnej umowy gazowej, na mocy której mieliśmy najdroższy gaz w Europie Zatajenie raportu obnażającego nieprawidłowości ZUS Wyprzedaż majątku narodowego za prawie 60 mld zł – pozbywanie się spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów Osłabianie bezpieczeństwa i ograniczenie potencjału militarnego Przyjęcie ustawy o „bratniej pomocy” – tzw. ustawa 1066, pozwalająca na obecność w Polsce zagranicznych służb i funkcjonariuszy Prowadzenie polityki zagranicznej, która uzależniała Polskę od silnych państw i osłabiała jej suwerenność Kilkuletni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO Masowa inwigilacja obywateli Potężne osłabienie publicznej służby zdrowia Wydłużenie obowiązku pracy o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn, pomimo protestów i wniosku o referendum ws. wieku emerytalnego Wprowadzenie obowiązku szkolnego dla 6-latków, pomimo sprzeciwu społecznego Ponad 2 mln Polaków żyło w skrajnej biedzie, w tym aż 700 tys. dzieci

  • Przypomnij co z tej listy skończyło się skazaniem winnych przed sądem?
   Dodaj ten „ogrom” pozytywnych przykładów działania PiSu. np jak afery podobne do AmberGold załatwił PiS. W przypadku AG winni są w więzieniach, a ludzie większą cześć pieniędzy odzyskali. Afery GetBack nikt nie rozliczył ludzie stracili wszystko – w sprawie nie dzieje się praktycznie nic.
   Dla Twojej informacji AmberGold to drobne w porównaniu do GetBack. Porównaj sobie skalę obu.

   „Próba doprowadzenia LOT do upadłości” – tak upadał że w 2012 kupił kilka Dreamlinerów.

   „Gigantyczne zadłużenie kraju – z 530 mld zł do blisko 1 bln” – w 2014 873,9 (to jest blisko 1bln??)
   1bln przebiliśmy w 2016, czyli za rządów PiSu.
   Dane z ze strony gov pl zakładka zadluzenie-sektora-finansow-publicznych
   Zobacz jak „ładnie” rosło przez osiem ostatnich lat

   „Wyprzedaż majątku narodowego za prawie 60 mld zł” – możesz konkretniej komu i co sprzedano? Bo przytoczone Azoty Tarnów nigdy nie zostały nikomu sprzedane. Po co kłamiesz??

   Sprawdziłeś czego dotyczy 1066 o „bratniej pomocy”? Raczej nie, bo to ustawa o udziale zagranicznych funkcjonariuszy lub pracowników we wspólnych operacjach lub wspólnych działaniach ratowniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – projekt mający na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej, dotyczy umożliwienia funkcjonariuszom lub pracownikom państw członkowskich UE i innych państw stosujących dorobek Schengen oraz państw trzecich udziału we wspólnych operacjach na terytorium RP (ochrona porządku i bezpieczeństwa publicznego, zapobieganie przestępczości, w trakcie zgromadzeń, imprez masowych, klęsk żywiołowych, katastrof). Jaki problem w tym widzisz???

   „Wprowadzenie obowiązku szkolnego dla 6-latków, pomimo sprzeciwu społecznego” – sprzeciw społeczny „wyrażali” Elbanowscy,
   poczytaj kim są, z czego obecnie żyją i jak wydają pieniądze z fundacji za rządowe pieniądze. Sprawdź też wiek obowiązku szkolnego w innych rozwiniętych państwach i odpowiedz na pytanie czy nasze dzieci są gorsze?

   „Kilkuletni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego” – może poczytaj z czym się wiąże takie wydobycie, i jak świat obecnie do tego tematu podchodzi. Akurat ten „paraliż” nam nie zaszkodził.

   „podatku paliwowego – tzw. opłaty zapasowej” – wiesz co to jest? Ewidentnie nie. Doczytaj co to, po co i jak wpłynęlo na cenę paliw na stacji benzynowej.

   „Potężne osłabienie publicznej służby zdrowia” chyba nie próbowałeś ostatnio dostać się do lekarza. Bo przecież za PO zamykane są oddziały szpitalne bo nie ma pracowników, a kobiety umierają na porodówkach szpitale coraz bardziej zadłużone ale koledzy z PiSu wypłacają sobie nagrody póki mogą przykłady Marek Wierzba, Piotr Matej w Lublinie.

   Co do skali ubóstwa to jest coś takiego jak „Raport o biedzie w Polsce 2022” poczytaj sobie.
   A może tytuł innego artykułu opartego na danych GUSu wystarczy „W 2022 roku skrajne ubóstwo w Polsce wzrosło o ponad 50%!”Wy już lepiej nic o walce z ubóstwem nie piszcie.

- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...