
Pod koniec 1916 roku utworzono Komitet Założycielski Towarzystwa Akcyjnego Azot w ówczesnych Borach. Powstanie fabryki chemicznej miało być finansowane przez Bank Krajowy i Wydział Krajowy. W sylwestra 1916 roku wyłoniono Komitet Budowy Fabryki.
Pierwszymi produktami fabryki miały być kwas azotowy i saletra sodowa. Państwo Polskie przeżywało wtedy trudny okres, dlatego pierwszą partię kwasu azotowego wyprodukowano dopiero w 1921 roku. W następnych latach fabryka podjęła się produkcji związków cyjanowych, chlorku potasu i lontów górniczych, a od 1928 roku zaczęła produkcję środków ochrony roślin.
Początkowo zakład zatrudniał ponad 300 pracowników, a w latach kryzysu (1929-1933) nieco ponad 100.
Na początku lat trzydziestych fabryka, na skutek problemów finansowych, utraciła samodzielność i została włączona do firmy o nazwie Zjednoczona Fabryka Związków Azotowych Mościce-Chorzów.
W czasie II wojny światowej fabryka stała się częścią niemieckiego koncernu chemicznego Ig Farben – Industrie. W tamtych czasach stan urządzeń znacznie się pogorszył, a cześć aparatury uległa zniszczeniu lub została rozmontowana. Niechlubną cześć historii tego zakładu stanowi również fakt, że Rzesza Niemiecka produkowała tutaj gaz o znanej nazwie „Cyklon B”, który wykorzystywano w komorach gazowych.
Po zakończeniu wojny, w zakładzie produkowano głównie środki ochrony roślin. Pierwsze lata po okupacji były dla Azotki niezwykle trudne i pomimo doinwestowania w nowe wydziały produkcyjne, przedsiębiorstwo przechodziło poważny kryzys.
Kolejnego kryzysu Azot doczekał się w latach siedemdziesiątych, gdy wprowadzono zakaz stosowania środków z zawartością DDT. Zakład musiał najpierw ograniczyć, a później całkowicie zaprzestać produkcji tej substancji. Następną niepokojącą kwestią była ochrona środowiska naturalnego, której nie gwarantowały przestarzałe urządzenia. Poważne zagrożenie stanowiły również niebezpieczne odpady i ścieki poprodukcyjne.
Na początku lat dziewięćdziesiątych uruchomiono, budowaną od 1983 roku, zakładową oczyszczalnię ścieków. Ponadto wybudowano również spalarnię odpadów stałych i podjęto działania mające na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz minimalizację szkodliwych odpadów poprodukcyjnych.
Pierwszego kwietnia 1994 roku Zakłady Chemiczne Organika – Azot przekształcono w jednoosobową spółkę akcyjną skarbu państwa. Obecnie zakład produkuje środki: ochrony roślin, higieny osobistej, owadobójcze, grzybobójcze oraz chwastobójcze.
Natalia Uroda
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
"Niechlubną cześć historii tego zakładu stanowi również fakt, że Rzesza Niemiecka produkowała tutaj gaz o znanej nazwie „Cyklon B”, który wykorzystywano w komorach gazowych." Chyba wielki skrót myślowy. Dla przykłady Wikipedia o tym nie mówi a podaje inne zakłady, gdzie to produkowano.
Ostatni akapit niedokładny. Nic się nie mówi o rzepaku itp. Chyba nikt nie zajrzał na stronę tej firmy.