Reklama

Pokonaj cukrzycę

AWAP
06/04/2016 11:46

Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaworznie informuje, że 7 Kwietnia 2016 r. obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, w tym roku pod hasłem „Pokonaj Cukrzycę”.


Wraz z rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia.
Niemal 350 mln osób na całym świecie cierpi na cukrzycę- chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.

W 2012 r. cukrzyca była bezpośrednia przyczyną około 1,5 mln. Zgonów na świecie z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według WHO do 2030 r. cukrzyca stanie się 7 najczęściej występującą przyczyną zgonów.

Rozróżniamy dwa główne typy choroby: osoby cierpiące na cukrzycę typu 1, które na ogół nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego aby przeżyć muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji, oraz osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 (którzy stanowią 90% wszystkich przypadków zachorowań), które najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej wykorzystać.

Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną ataku serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn.

Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować.
A.

Aplikacja jaw.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.


Aplikacja na Androida Aplikacja na IOS

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo jaw.pl




Reklama
Wróć do