Jaworzno chce lepszego połączenia kolejowego z Warszawą. Mieszkaniec miasta, Dawid Bijak skierował do PKP Intercity pismo, w którym skarży się na obecny układ połączeń. Ten jego zdaniem w praktyce wyklucza wielu pasażerów z wygodnych podróży do stolicy.
Autor listu zwraca uwagę na ułożenie rozkładu jazdy. W jego ocenie obecnie mieszkańcy Jaworznie nie mają realnie dostępnego oraz dziennego połączenia z Warszawą, a proponowane alternatywy nie rozwiązują problemów.
List, który skierował do PKP Intercity, dotarł również do naszej Redakcji.
W piśmie mieszkaniec podkreśla, że mimo iż stacja Jaworzno-Szczakowa obsługuje pociągi dalekobieżne na osi wschód–zachód, to jednak sytuacja wygląda inaczej w przypadku podróży do Warszawy. Jedyny bezpośredni pociąg do Warszawy zatrzymuje się w mieście wyłącznie w porze nocnej, dokładnie o godzinie 00:54.
Obecnie jedynym bezpośrednim pociągiem w relacji do stolicy jest skład Zakopane – Gdynia Główna, który zatrzymuje się u nas wyłącznie w porze nocnej. Z uwagi na brak nocnej komunikacji miejskiej dowożącej mieszkańców z innych dzielnic na oddalony dworzec w Szczakowej, połączenie to jest dla lokalnej społeczności całkowicie niedostępne.
Sytuacja ta jest dla mieszkańca niezrozumiała ze względu na fakt, że pociągi dalekobieżne zatrzymują się również na mniejszych stacjach w regionie.
Szczególne niezrozumienie lokalnej społeczności budzi fakt, że pociągi PKP Intercity regularnie zatrzymują się na znacznie mniejszych stacjach, podczas gdy Jaworzno jest konsekwentnie i nielogicznie omijane w dziennej siatce połączeń na północ kraju.
Reklama
Mieszkaniec odnosi się również do propozycji podróży z przesiadką. Jego zdaniem to rozwiązanie jedynie pozornie poprawia dostępność połączeń.
Rozwiązaniem tego problemu nie jest również proponowana przez wyszukiwarki podróż z przesiadką na stacji Zawiercie. Pociągi dalekobieżne kursujące na głównej trasie Warszawa – Śląsk, z których musimy korzystać podczas wspomnianej przesiadki w Zawierciu, cieszą się ogromnym obłożeniem.
W związku z tym pasażerowie napotykają na poważne trudności z zakupem biletów oraz znalezieniem wolnych miejsc, szczególnie przed weekendami.
Autor listu chce, aby PKP przychyliło się do oczekiwań jego oraz mieszkańców Jaworzna. Chce, aby stacja Jaworzno Szczakowa została uwzględniona przy tworzeniu nowego rozkładu jazdy dla dziennych pociągów do Warszawy. Proponuje przy tym dwa rozwiązania - zmianę trasy jednego z istniejących połączeń albo uruchomienie nowego pociągu.
Szanowni Państwo,
W imieniu własnym oraz mieszkańców Jaworzna zwracam się z oficjalnym wnioskiem o interwencję i wprowadzenie systemowych zmian w siatce połączeń dalekobieżnych, które zlikwidują wykluczenie komunikacyjne naszego blisko 90-tysięcznego miasta na trasie do stolicy.
Doceniamy fakt, że dworzec Jaworzno Szczakowa obsługuje w porze dziennej pociągi dalekobieżne kursujące na osi wschód-zachód (z Krakowa i Przemyśla m.in. w kierunku Wrocławia czy Poznania). Niestety, w przypadku kluczowych podróży na północ, do Warszawy, sytuacja jest dla mieszkańców dramatyczna i wymaga pilnej naprawy.
Obecnie jedynym bezpośrednim pociągiem w relacji do stolicy jest skład Zakopane – Gdynia Główna, który zatrzymuje się u nas wyłącznie w porze nocnej. Z uwagi na brak nocnej komunikacji miejskiej dowożącej mieszkańców z innych dzielnic na oddalony dworzec w Szczakowej, połączenie to jest dla lokalnej społeczności całkowicie niedostępne. W efekcie pociąg ten odjeżdża z naszej stacji niemal pusty. Stanowi to rażący kontrast względem dziennych połączeń do Warszawy z innych miast naszego regionu, w których – szczególnie w weekendy – notorycznie brakuje wolnych miejsc.
Szczególne niezrozumienie lokalnej społeczności budzi fakt, że pociągi PKP Intercity regularnie zatrzymują się na znacznie mniejszych stacjach (np. Dąbrowa Górnicza Ząbkowice), podczas gdy blisko 90-tysięczne Jaworzno jest konsekwentnie i nielogicznie omijane w dziennej siatce połączeń na północ kraju.
Rozwiązaniem tego problemu nie jest również proponowana przez wyszukiwarki podróż z przesiadką na stacji Zawiercie. Pociągi dalekobieżne kursujące na głównej trasie Warszawa – Śląsk, z których musimy korzystać podczas wspomnianej przesiadki w Zawierciu, cieszą się ogromnym obłożeniem. Zakup biletu, zwłaszcza na przejazdy obejmujące weekendy, wymaga znacznego wyprzedzenia, a często z powodu braku miejsc okazuje się całkowicie niemożliwy. Opcja przesiadkowa jest więc jedynie iluzją dostępności komunikacyjnej, co ostatecznie wypycha pasażerów do transportu samochodowego.
Mając na uwadze powyższe argumenty biznesowe i społeczne, wnosimy o ujęcie stacji Jaworzno Szczakowa w pracach nad konstrukcją rocznego rozkładu jazdy jako stałego punktu postojowego dla dziennych pociągów do Warszawy. Oczekujemy wdrożenia jednego z poniższych rozwiązań:
1.Przekierowanie istniejącego połączenia: Poprowadzenie przez stację Jaworzno Szczakowa na stałe wybranego pociągu dziennego kursującego z południa Polski (np. z małopolski ) w kierunku Warszawy.
2. Uruchomienie nowego połączenia: Zaplanowanie w stałym rozkładzie jazdy nowego pociągu dziennego obsługującego Jaworzno na trasie do stolicy.
Zapewnienie bezpośredniego dziennego połączenia ze stolicą, stając się dla wielu podróżnych z Jaworzna opcją pierwszego wyboru, bezpośrednio przełoży się na zagospodarowanie niewykorzystanego dotąd potencjału i wzrost przychodów Państwa Spółki.
Liczymy na merytoryczną analizę naszych argumentów oraz odpowiedź w ustawowym terminie.
Z wyrazami szacunku,
Dawid Bijak
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze