Czwarty etap Tour de Pologne wystartuje z Jaworzna. Do naszego miasta zawitają najwybitniejsi kolarze z całego świata. Co warto wiedzieć o takim wyścigu?

REKLAMA

 

Wyścig dookoła Polski to wieloetapowe szosowe zawody kolarskie, organizowane cyklicznie na terenie naszego kraju. Należy on do najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce. Od 2011 roku został włączony w cykl najważniejszych zawodów w kolarstwie szosowym UCI Pro Tour.

Plan startu czwartego etapu Tour de Pologne

Plan startu czwartego etapu Tour de Pologne, który odbędzie się 7.08 w Jaworznie, wygląda następująco:
• godzina 9:15 – zbiórka kolumny reklamowej na Rynku;
• 10:25 – przyjazd pojazdów ekip (BUS) na zbiórkę (ul. Narutowicza);
• 10:35 – podpisywanie listy startowej;
• 11:30 – wyjazd BUS-ów ekip z miejsca zbiórki;
• 11:35 – start kolumny reklamowej;
• 11:55 – start pojazdów jadących przed kolumną wyścigu;
12:00 – start honorowy, czyli tzw. luźna przejażdżka;
12:10 – oficjalny start ostry, 5,2 km od miejsca zbiórki, ul Piłsudskiego.

Mapa startu Tour de Pologne, etap 4. Jaworzno – Szczyrk

Trasa startu honorowego przebiegnie następującymi ulicami: Pocztową, Grunwaldzką, Królowej Jadwigi, Św. Wojciecha, Obrońców Poczty Gdańskiej, Słowackiego, Rynek, Pocztową, Grunwaldzką, Kolejową, Leśną, Stanisława Moniuszki, Aleją Józefa Piłsudskiego – tam rozpocznie się start ostry – Grunwaldzką, Wojska Polskiego, Wysoki Brzeg, a do Mysłowic kolarze wjadą ulicą Chrzanowską.

Mapa 4. etapu Tour de Pologne, Jaworzno – Szczyrk

Dalej trasa czwartego etapu Tour de Pologne kieruje się na południe, na pierwszej, bardziej płaskiej części, znajdują się trzy Lotne Premie Lotto (Mysłowice, Chełm Ślaski i Wilamowice). Potem peleton wjeżdża w Beskid Śląski, gdzie znajdują się cztery Górskie Premie TAURON, finisz wyścigu nastąpi w Szczyrku. Długość etapu wynosi 179 kilometrów. Przewiduje się, że pokonanie tej trasy zajmie kolarzom ok. trzech i pół godziny.

Utrudnienia drogowe

W celu zapewnienia zawodnikom i kibicom bezpieczeństwa, niektóre ulice będą musiały zostać zamknięte częściowo lub całościowo. Początkowe ograniczenia zostaną wprowadzone już w nocy z 6 na 7 sierpnia i obejmą one całkowity zakaz parkowania na ulicach Pocztowej i Narutowicza. Wyłączone zostaną również parkingi przy tych ulicach. W dniu samego startu (7 sierpnia) wyłączona z ruchu zostanie ul. Pocztowa, jednocześnie wprowadzony zostanie zakaz parkowania wzdłuż ulic Obrońców Poczty Gdańskiej i Słowackiego. Ulica Narutowicza od ul. Zagłoby w kierunku ul. Pocztowej zamknięta zostanie w godzinach 6:00 – 13:00. W trakcie przejazdu kolarzy możliwe są także utrudnienia w komunikacji miejskiej. Okresowe uniedogodnienia mogą wystąpić także na całej trasie. Mieszkańcy domów przy Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego w godzinach 11:30 – 12:30 powinni spodziewać się trudności w wyjeździe z osiedlowych uliczek i wjazdach na parkingi z powodu tymczasowego zamknięcia Alei dla samochodów. Ruchem będą oczywiście kierować odpowiednie służby. Wszystkie utrudnienia powinny potrwać maksymalnie do godziny 13:00, czyli do wyjazdu kolarzy z naszego miasta.

Jaworznicka hostessa

Oliwia Czajer, jaworznicka hostessa Tour de Pologne, zdjęcie z facebooka MCKiS Jaworzno

Jak co roku MCKiS Jaworzno przeprowadził casting na jaworznicką hostessę Tour de Pologne. Zwyciężczynią bezsprzecznie okazała się osiemnastoletnia Oliwia Czajer. To własnie ona będzie miała za zadanie reprezentować nasze miasto, podczas wielkiego wyścigu.

Plan transmisji

Jaworznicki start, jak i dalsze zmagania kolarzy, będzie można zobaczyć w Telewizji Polskiej. Transmisje planowane są w godzinach:

  • 11:50 – 12:05 (start) – kanał TVP Sport, strona sport.tvp.pl oraz aplikacja mobilna TVP Sport;
  • 13:05 – 17:00 (transmisja) – kanał TVP Sport, strona sport.tvp.pl oraz aplikacja mobilna TVP Sport;
  • 14:40 – 16:50 (transmisja) – kanał TVP 1;
  • 20:28 – 20:30 (kronika) – kanał TVP 1.

Na kogo zwrócić uwagę?

Jako że czwarty etap 75. edycji wyścigu wystartuje z Jaworzna, będzie to świetna okazja do zrobienia sobie zdjęć z kolarzami czy też zebrania ich autografów. Szczególnym zainteresowaniem zapewne będą cieszyli się:
• Thibaut Pinot – Francuz, zwycięzca tegorocznego Tour of Alps, w zeszłym roku zajął 4. miejsce w Giro d’Italia; zawodnik Groupama–FDJ.
• Davide Formolo – Włoch, 10. miejsce w tegorocznym Giro d’Italia, 6. w Abu Dhabi Tour, w 2016 roku zajął drugie miejsce na etapie TdP kończącym się w Zakopanem, jest to pamiętne osiągnięcie ze względu na panujące wtedy bardzo złe warunki atmosferyczne; wystartuje w jednej drużynie z Rafałem Majką.
• Fabio Aru – również włoski kolarz, zajął 5. miejsce w zeszłorocznym Tour de France, w 2016 roku Letnie Igrzyska Olimpijskie zakończył na 6. miejscu. W tym roku zaliczył nieudany start w Giro d’Italia, więc postanowił przygotować się do Vuelta a Espana poprzez start w Polsce, gdzie trasa jest mocno górska, a podjazdy przypominają ze z Hiszpanii; Aru to zawodnik UAE Team Emirates.
• Simon Yates – zawodnik z Wielkiej Brytanii, jego największe osiągnięcia, to m.in. 7. miejsce w zeszłorocznym Tour de France (w klasyfikacji młodzieżowej był najlepszy) oraz zwycięstwo na trzech etapach tegorocznej edycji Giro d’Italia; jeździ w barwach Mitchelton-Scott.
• Dylan Teunus – Belg przystąpi do obrony tytułu, rok temu zaskoczył właściwie wszystkich i głównie dzięki genialnej jeździe na finiszu w Szczyrku, triumfował w całym Tourze, jego przewaga nad Rafałem Majką wyniosła zaledwie dwie sekundy; reprezentuje on drużynę BMC Racing Team.
• Moreno Moser – w ostatnich latach największymi sukcesami były dla niego 3. miejsce w Mistrzostwach Europy (jazda ind. na czas) w 2016 roku i 2. miejsce w Mistrzostwach Włoch w 2015 roku. Włoch zna jednak smak zwycięstwa na polskiej ziemi, sztuki tej dokonał w 2012 roku, kiedy to do samego końca walczył o pierwsze miejsce z Michałem Kwiatkowskim; jest zawodnikiem zespołu Astana.
• Matteo Trentin – kolejny Włoch na naszej liście. Swoją obecność zaznaczy zapewne głównie na odcinkach sprinterskich, jego największe osiągnięcia w ostatnich latach, to zwycięstwo w Paryż Tours w 2017 roku, oraz zwycięstwo na czterech etapach zeszłorocznej edycji Vuelta de Espana; Trentin należy do drużyny Mitchelton-Scott.
• Nacer Bouhanni – francuski kolarz o barwnych umiejętnościach sprinterskich, które zapewniły mu choćby etapowe zwycięstwa w Giro d’Italia czy Vuelta a Espana; reprezentuje on grupę Confids, Soulutions Credits, która w TdP wystartuje dzięki dzikiej karcie.

Mobilne muzeum Tour de Pologne

Mobilne muzeum Tour de Pologne, zdjęcie z oficjalnej strony tourdepologne.pl

Bardzo ciekawą atrakcją, związaną z tegoroczną edycją Tour de Pologne, będzie także mobilne muzeum. Niestety nie zawita ono do Jaworzna, ale będzie je można odwiedzić na metach poszczególnych etapów:
• 4 sierpnia – Kraków,
• 5 sierpnia – Katowice,
• 6 sierpnia – Zabrze
• 7 sierpnia – Szczyrk
• 8 sierpnia – Bielsko-Biała
• 9 i 10 sierpnia – BUKOVINA RESORT/ Bukowina Tatrzańska.
Mobilne Muzeum Tour de Pologne ukazuje historię w sposób mocno zmodernizowany. Prezentacje multimedialne opowiadają o początkach kolarstwa w Polsce oraz jego rozwoju, ale także obrazują wkład kolarzy w historię naszego kraju. Na wystawie znajdziemy także dawne publikacje prasowe, puchary, proporczyki, medale i plakaty. Jednym z ciekawszych eksponatów jest rower, a także medal olimpijski z Moskwy Czesława Langa, obecnego dyrektora TdP, który o muzeum wypowiada się w następujący sposób:

„W tym szczególnym roku chcemy wspólnie świętować – 90-lecie Tour de Pologne i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolarstwo bardzo mocno wiąże się z polską historią, kolarze nie raz pisali jej nowe karty, choćby włączając się do walki o wolność. O tym wszystkim można się przekonać, zwiedzając nasze muzeum, pierwszy tego typu projekt na świecie” – mówi Czesław Lang.

Puchar z soli

Solne trofeum dla zwycięzcy Tour de Pologne, zdjęcie z oficjalnej strony tourdepologne.pl

Tegoroczny puchar również mocno przyciąga wzrok kibica. Najlepsi kolarze zostaną w tym roku uhonorowani solnymi rzeźbami. W pracowni rzeźbiarskiej Kopalni Soli „Wieliczka” wykonane zostało już trofeum, które trafi do zwycięzcy 75. edycji Tour de Pologne. O powstaniu solnego dzieła sztuki opowiada jego twórca, Marek Stachura:

„Przygotowanie rzeźby w formie solnego pucharu wypełnionego kryształami soli, udekorowanego kołem od roweru i polską flagą z logo Niepodległej, zajęło tydzień. Do jej wykonania użyto aż trzech rodzajów soli: spizowej zielonej, kryształowej oraz kalafiorowej. Jedynym elementem, który nie został wykuty w soli, są szprychy w rowerowym kole” – opisuje twórca rzeźby.

Podsumowując, prestiżowy wyścig, jakim jest Tour de Pologne, może dostarczyć wielu pozytywnych emocji nie tylko zapalonym fanom kolarstwa, ale także osobom, które na co dzień wyścigami rowerowymi się nie interesują. Każdemu, kto wybierze się na jaworznicki start 4. etapu czy też w jakikolwiek inny punkt związany z tymi zawodami życzymy niezapomnianych wrażeń.

Jakub Korzonek

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki