Szachy to nie warcaby – rozmowa z Igorem Musiałem

Na trzecim miejscu plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca 2018 roku znalazł się Igor Musiał. Igor to młody szachista, który odnosi niemałe sukcesy, reprezentując sekcję szachową MCKiS Jaworzno. Rozmowa z Nim zapowiadała się ciekawie. Na stole czekały rozstawione pionki na szachownicy.

REKLAMA

CT: Ostatni raz widzieliśmy się rok temu, na poprzedniej edycji plebiscytu. Jak wrażenia z tegorocznego plebiscytu?

Igor Musiał: Fajnie było uczestniczyć kolejny raz w finale. Miło wspominam rozmowę z prowadzącym galę. Jednak trochę przeszkadzało mi to, że impreza nie była zamknięta i mogła rozpraszać głośniejsza muzyka i to, że opodal ludzie grali w kręgle.

Co zmieniło się przez ten rok? Kim dzisiaj jest Igor Musiał?

Teraz na pewno to nastolatek. Jest starszy, mądrzejszy i z pewnością lepiej gra w szachy.

Rozumiem, że nadal uczęszczasz na zajęcia do sekcji szachowej w MCKiS-ie? Jakie były Twoje najważniejsze starty w ubiegłym roku?

Tak, nadal tam doskonalę grę. Moje najważniejsze starty to Mistrzostwa Polski do lat 10, Szkolne Mistrzostwa Polski do lat 11 i Mistrzostwa Polski Amatorów.

Przypomnij czym różnią się szachy błyskawiczne od szybkich i klasycznych?

W błyskawicznych jest najkrótszy czas rozgrywki i trzeba wykazać się bardzo dużym refleksem.

Czas rozgrywek to: 10 minut dla zawodnika w szachach błyskawicznych, do 30 minut – w szybkich i powyżej 30 minut w szachach klasycznych.

Rok temu opowiadałeś o piłce nożnej. Czy to dalej Twoja druga pasja?

Już nie chodzę na zajęcia z piłki nożnej, chociaż bardzo lubię grać. Niestety czas, który muszę poświęcić na naukę i treningi szachowe, nie pozwala już na trenowanie piłki nożnej.

Na czym polega trening szachowy?

To nie tylko gra, ale przede wszystkich analiza partii, nauka otwarć, rozwiązywanie zadań.

Czy wygrana daje Ci wielką radość? A co czujesz, gdy przegrywasz?

Tak, wygrana to bardzo duża radość. Gry przegrywam, to czasem odczuwam smutek. Ale przegrana mobilizuje mnie też do większego wysiłku na treningu.

Czy uważasz, że szachy powinny być bardziej popularyzowane? Czy za mało jest kółek szachowych?

Takich szachowych kółek mogłoby być więcej. Mogłyby być nawet w szkole jako obowiązkowe lekcje. U mnie w szkole właśnie utworzono kółko szachowe.

Wiemy, że wygrywasz w szachy, nawet z dorosłymi. A czy grywasz czasem w warcaby? Przecież to ta sama plansza do gry?

To zdecydowanie inna gra. Nie ma figur. Pionki inaczej się poruszają. Tam przede wszystkim nie można zremisować. Ja bardzo dawno nie grałem w warcaby. Jednak wolę szachy.

Czy uważasz, że szachy powinny być dyscypliną olimpijską?

Póki co, szachy nie są dyscypliną olimpijską, ale mają własną olimpiadę. Właśnie w olimpiadzie młodzieżowej do lat 12 będę startował w tym roku. Oczywiście są plany, aby szachy błyskawiczne i szybkie stały się dyscypliną na igrzyskach olimpijskich ze względu na swoją widowiskowość.

Jakie są Twoje plany sportowe na ten rok?

Jak już wspomniałem planuję start z olimpiadzie młodzieżowej do lat 12 i chciałbym się zakwalifikować ponownie do kadry narodowej. W tym roku chciałbym też powtórzyć wyjazd na Mistrzostwa Europy, tym razem do Bratysławy.

Zatem życzę Ci tego.

jargal

Joanna Witosińska najpopularniejszym sportowcem roku 2018

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki