wtorek, 5 grudnia, 2023

Sosna królowa polskich lasów

Strona głównaEdukacjaSosna królowa polskich lasów

Sosna królowa polskich lasów

- Advertisement -

Sosna. Pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to szum jej igieł na wietrze, zapach żywicznej kory, a może widok rozłożystych drzew na tle błękitnego nieba. Ta prosta, a jednocześnie majestatyczna roślina to królowa polskich lasów, dominujący gatunek w naszej przyrodzie.

Sosna zwyczajna, bo o niej mówimy, to gatunek wyjątkowo odporny i przystosowany do trudnych warunków. Sosny z powodzeniem radzą sobie na ubogich glebach, w ekstremalnych temperaturach i przy ograniczonym dostępie do wody.

Sosna zajmuje 59% powierzchni leśnej naszego kraju, jest podstawowym gatunkiem lasotwórczym, spotykanym powszechnie w niemal każdych warunkach środowiska. Zajmuje rozmaite tereny, począwszy od ubogich piaszczystych gleb, przez bagna, a skończywszy na żyznych siedliskach.

Życie sosny zaczyna się od małego, lekkiego nasionka, które roznosi wiatr. Po kilku latach z nasion wyrasta młode drzewko, które z biegiem czasu staje się potężnym drzewem, osiągającym nawet 40 metrów wysokości. Tak wygląda naturalny proces, który cały czas zachodzi w lasach. Jednak, by zwiększyć zalesienie, co roku Leśnicy organizują sadzenie sosny oraz innych drzew.

Dawne monokultury, czyli uprawy ograniczone do jednego gatunku, były wynikiem dużej potrzeby przemysłu na drewno. Jednak takie lasy okazały się słabo odporne na zmieniające się warunki klimatyczne i były łatwe do zniszczenia przez ekspansję szkodników. Dlatego zaczęto systematycznie wprowadzać inne gatunki, przykładając coraz większą wagę do bioróżnorodności.

Las to nie tylko drzewa. To także dom dla wielu gatunków zwierząt – od ptaków, przez ssaki, po owady. Drzewa są ich schronieniem, miejscem lęgowym, a często także źródłem pożywienia.

Leśnicy, strażnicy naszych lasów, dbają o to, aby lasy były zdrowe i mogły pełnić swoje funkcje. Zarówno ekologiczne, ale także gospodarcze, bo sosna jest cennym surowcem dla przemysłu drzewnego.

Sosna, królowa polskich lasów, jest nieodłączną częścią naszego krajobrazu. Dzięki niej nasze lasy są miejscem pełnym życia, a także źródłem surowca dla całej gospodarki. Dbajmy o sosnę, czerpmy z jej obecności, ale pamiętajmy także o jej ochronie. Bo las to nie tylko drzewa. To cały ekosystem, który zasługuje na naszą uwagę i szacunek.

Materiał powstał przy współpracy z Lasami Państwowymi.

 

- Advertisment -

Zawyły syreny. Policjanci oddali hołd kolegom

Policjanci w Jaworznie oddali hołd kolegom. Policjantki i Policjanci, pracownicy Policji, zaprzyjaźnione służby, wspierający Policję, którym na sercu leży porządek i bezpieczeństwo. W pędzącym pełnym...

IV edycja Strażackiej Paczki

Ruszyła kolejna, już IV edycja Strażackiej Paczki. Strażacy z OSP Osiedle Stałe zorganizowali zbiórkę charytatywną dla potrzebujących rodzin z Jaworzna. Tegoroczna edycja Strażackiej Paczki ruszyła...

Spadła z siedzenia w autobusie i uderzyła głową w metalową rurkę

Pasażerka autobusu na skutek jego zderzenia z samochodem osobowym spadła z siedzenia i uderzyła głową w metalową rurkę znajdującą się w pojeździe. Do kolizji autobusu...