REKLAMA

Pod koniec roku 2008 powstała ogólnopolska siec klinik okulistycznych Nowoczesne Centrum Okulistyczne OKOKLINIK. To już 12 lat funkcjonowania. Właścicielem sieci jest dr n. med. Michał Kamiński, urodzony w Chrzanowie. Ideą powstania OKOKLINIK było stworzenie podmiotów leczniczych specjalizujących się w mikrochirurgii okulistycznej; w szczególności w operacjach zaćmy, witrektomii i operacjach p-jaskrowych, w miejscowościach i powiatach gdzie ich dotychczas nie było, by pacjenci nie musieli wędrować do odległych szpitali lub wyjeżdżać za granicę. Dr Kamiński uruchomił filie i szkoły mikrochirurgii okulistycznej w Małopolsce Zachodniej –oddział w Chrzanowie, w woj. świętokrzyskim – oddział w Kielcach i Pińczowie, województwie opolskim –w Krapkowicach, w woj. lubuskim oddział w Nowej Soli, w woj. mazowieckim – oddział w Warszawie . OKOKLINK otworzył również kliniki w miastach wojewódzkich. I tak powstały placówki w Warszawie, Lublinie, Kielcach. Obecnie OKOKLINIK posiada 11 centrum okulistycznych, w całej Polsce, w tym trzy w Warszawie. OKOKLINIK jest jedną z największych sieci klinik okulistycznych w Polsce. Jako pierwsze zostały otwarte centra OKOKLINIK w Chrzanowie i Warszawie.

Przez 12 lat w OKOKLINIK wykonano ponad 45 000 operacji zaćmy,  1 200 operacji witrektomii i ponad 5 tys. operacji przeciw jaskrowych. W jedenastu poradniach OKOKLINIK, na terenie Polski przyjęto dziesiątki  tysięcy pacjentów. Od 6 lat dr Kamiński realizuje ambitny projekt budowy własnych, wielometrażowych budynków z przeznaczeniem na niepubliczne szpitale. W tym roku OKOKLINIK oddaje do użytkowania niepubliczny szpital w Chrzanowie, umiejscowiony na osiedlu Północ przy ul Popiełuszki 1.

W ośrodkach OKOLINIK dr Kamińskiego są świadczone wszystkie rodzaje operacji okulistycznych. W OKOKLINIK istnieje zasada kompleksowego leczenia pacjenta . Atutem ośrodków OKOKLINIK jest wyspecjalizowana kadra ,ciągle podnosząca swoje kwalifikacje oraz najwyższej jakości sprzęt do operacji i diagnostyki. Podstawą funkcjonowania podmiotów dr Kaminskiego są kontrakty z NFZ w zakresie lecznictwa szpitalnego, ambulatoryjnego oraz programu lekowego AMD – leczenia pacjentów ze zwyrodnieniem plamki związanej z wiekiem.

W OKOLKINIK pacjenci nie czekają na operacje zaćmy. Zabiegi wykonywane są natychmiast, bez kolejek. OKOKLINIK posiada uznane za najlepsze na świecie fakoemulsyfikatory – urządzenia do usuwania zaćm, firmy Alcon; Centuriony oraz Infinity. Chirurdzy okulistyczni pracują na  mikroskopach Leica oraz firmy Topcon OMS 700 i OMS 800, umożliwiających doskonałą precyzję operacji. Operacje witrektomii są świadczone na najbardziej zaawansowanych technologicznie aparatach; Eva firmy DORC oraz Costellation firmy Alcon. W OKOKLINIK wdrożono procedury sterylizacji oparte na centralnych sterylizacjach.

Kim jest dr n. med. Michał Kamiński?

Dr n. med. Michał Kamiński specjalizacja z chorób oczu i zdrowia publicznego. Wieloletni mikrochirurg okulistyczny, specjalizujący się w operacjach zaćmy, witrektomii i operacjach przeciw jaskrowych. Doświadczenie zdobywał w Polsce i za granicą. Przeprowadził tysiące skomplikowanych, wysokospecjalistycznych operacji. W 2019 r. wykonał, osobiście, rekordową, największą ilość operacji zaćm w Polsce! Stworzył własną szkołę mikrochirurgii okulistycznej. Twórca ogólnopolskiej sieci klinik okulistycznych OKOKLINIK i jej główny operator. W zakresie diagnostyki okulistycznej specjalizuje w wysokospecjalistycznej diagnostyce chorób oczu; badaniach angio-OCT, UBM, USG, HRT,GDX. Specjalizuje się również w zakresie zabiegów laseroterapii okulistycznej. Urodzony w Chrzanowie. Syn znanego śp. , chrzanowskiego ginekologa i położnika Sylwestra Kamińskiego, który w szpitalu w Chrzanowie przepracował prawie 40 lat. Na stałe mieszka w Warszawie.

Kilka pytań do specjalisty: Na czym polega choroba – zaćma, jakie są objawy i metody jej leczenia?

Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki. Pacjent zaczyna widzieć przez mgłę, co często określa jako widzenie przez brudną szybę. Pojawiają się trudności podczas czytania, oglądania telewizji czy prowadzenia samochodu. Często występują problemy z dobraniem okularów. W przypadku zaćmy w miarę starzenia się, białka tworzące soczewkę oka ulegają przemianom. Soczewka twardnieje, staje się cięższa, żółta, nieprzepuszczalna dla promieni słonecznych, traci przejrzystość i zdolność akomodacji tj. zdolność widzenia przedmiotów z różnych odległości.

Jedyną metoda leczenia zaćmy jest zabieg operacyjny. Zaćma wcześniej zdiagnozowana jest łatwiejsza do zoperowania. Z operacją zaćmy nie wolno czekać. OKOKLINIK w Chrzanowie ma zawarty kontrakt z NFZ na tego rodzaju operacje. Pacjenci nie muszą jeździć do Krakowa czy Katowic. W ramach NFZ wszczepiamy zarówno soczewki jednoogniskowe jak i toryczne (korygujące astygmatyzm ) . Stosujemy również wszczepy wszystkich rodzajów soczewek premium; w tym w szczególności wieloogniskowych. Dobór sztucznych implantów w OKOKLINIK odbywa się za pomocą uznanego za najbardziej precyzyjne urządzenie; laserowego biometru Master firmy Carl Zeiss.

OKOKLINIK posiada również kontrakt na program lekowy AMD. Co to jest za jednostka chorobowa i na czym polega jej leczenia?

OKOKLINIK wyspecjalizował się również w leczeniu i diagnostyce schorzeń siatkówek. W oddziale OKOKLINIK w Chrzanowie posiadamy zakontraktowany przez NFZ program lekowy AMD. Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem – AMD to schorzenie powodujące utratę centralnego widzenia. Jest główną przyczyna upośledzenia ostrości widzenia u osób po 50 roku życia. Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem dzielimy na postać suchą i mokrą. Objawy towarzyszące AMD to zmiana kształtu obrazów, utrata ostrości wzroku, zaburzenia widzenia barwnego, utrata wrażliwości na kontrast, ubytki w centralnym polu widzenia, załamywanie się linii, zamazany obraz.

Diagnostyka AMD polega na badaniu ostrości widzenia, badanie dna oka, i badaniach obrazowych; OCT i angiografii fluorescencyjnej. OCT optyczna koherentna tomografia jest nowoczesną, bezkontaktową techniką obrazowania zmian na dnie oka, która umożliwia otrzymanie precyzyjnych przekrojów warstw siatkówki. Technika ta umożliwia uwidocznienie najmniejszej zmiany w siatkówce, dając możliwość analizy jej przekrojów i analizy obrazu trójwymiarowego. Wskazaniami do wykonania badania OCT oprócz AMD są błony nasiatkówkowe, obrzęk plamki, otwór w plamce, trakcje szklistkowo-siatkówkowe, błona podsiatkówkowa, retinopatia cukrzycowa, centralna retinopatia surowicza. Badanie jest nieinwazyjne i w zasadzie nie wymaga rozszerzenia źrenicy. Diagnostykę schorzeń siatkówki w szczególności AMD w OKOKLINIK prowadzimy na najnowocześniejszym aparacie OCT Cirrus 500 firmy Carl Zeiss, a angiografie na aparacie firmy Topcon. W ramach programu lekowego AMD podajemy w OKOKLINIK, uznany za najskuteczniejszy w leczeniu lek – anty-VEGF. Lek ten podajemy również w cukrzycowym obrzęku plamki i innych schorzeń siatkówki. W 2019 r. OKOKLINIK w Chrzanowie zakupił dwa najnowocześniejsze lasery stosowane w okulistyce, jeden do zabiegów przeciw jaskrowych oraz witrolizy tj. usuwaniu zmętnień w ciele szklistym, drugi laser – mikropulsacyjny do laseroterapii plamki i siatkówki.

W OKOKLINIK w Chrzanowie można również wykonać w ramach kontraktu z NFZ najbardziej skomplikowany zabieg okulistyczny witrektomię. Na czym polega witrektomia?

Witrektomia jest to zabieg chirurgiczny, w trakcie którego wprowadza się do wnętrza gałki ocznej narzędzia mikrochirurgiczne i poprzez szereg technik chirurgicznych stara się uzyskać efekt naprawy lub też usunięcia stanu chorobowego. Słowo „witrektomia” oznacza wycięcie ciała szklistego tj. galaretowatej substancji wypełniającej największą przestrzeń gałki ocznej – komorę ciała szklistego. Witrektomia to często zabieg ostatniej szansy na poprawę widzenia. Wskazania do witrektomii to choroby siatkówki: odwarstwienia, niedrożności naczyń, otwory siatkówki, błony przed- i podsiatkówkowe, krwotoki podsiatkówkowe, krwotoki do ciała szklistego, zmiany patologiczne w ciele szklistym, stany zapalne gałki ocznej i pozapalne, urazy przenikające gałki ocznej oraz stany pourazowe, także z obecnością ciała obcego. W OKOKLINIK wykonujemy operacje witrektomii w ramach kontraktu z NFZ . Operujemy na najbardziej zaawansowanym technologicznie sprzęcie firmy DORC – Evie. Zabieg wykonywany jest w systemie chirurgii jednego dnia, w znieczuleniu miejscowym. Niektóre witrektomie wykonuje się w połączeniu z innymi operacjami, takimi jak usunięcie zaćmy, czy z założeniem opaski lub plomby wgłębiającej ścianę gałki ocznej.

Posiadacie również doskonały sprzęt do diagnostyki i leczenia jaskry?

Diagnostykę jaskry prowadzimy w OKOKLINIK oparciu o pakiety badań diagnostycznych, dających możliwość podczas jednorazowego pobytu w naszych klinikach wykonanie szeregu badań, precyzyjnie diagnozujących zmiany jaskrowe. W ramach pakietów wykonujemy badania HRT, GDX , pole widzenia – badamy w oparciu o aparat o zdwojonej częstotliwości Matrix FDA. W leczeniu jaskry opieramy się o najnowocześniejszy laser do SLT oraz operacje przeciw jaskrowe.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki