REKLAMA

Pilarki formatowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych maszyn stolarskich. Jest to rodzaj przecinarki tarczowej, posiadającej różne funkcje – na nie warto zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia. Przede wszystkim, należy sprawdzić czy piła formatowa jest przystosowana do cięcia drewna we wszystkich kierunkach. To znacznie ułatwi pracę oraz zwiększy jej efektywność.

Piła formatowa – dla jakich przedsiębiorców? 

Pilarki formatowe sprawdzają się zarówno w zakładach stolarskich, jak i większych firmach produkcyjnych. Odpowiednio dobrany model – o pożądanej mocy oraz wyposażony w niezbędne akcesoria – znacznie przyspieszy realizację zamówień. Większa wydajność to większe zyski – dlatego warto zainwestować w dobry sprzęt. Wysoka jakość przekłada się na żywotność piły – i nie będzie generować dodatkowych kosztów (naprawa lub wymiana części).

Kluczowe elementy pilarek formatowych

Aby piła formatowa spełniła oczekiwania użytkownika, trzeba przyjrzeć się bliżej najważniejszym elementom – od nich zależy funkcjonalność urządzenia. Najistotniejsze elementy pilarek formatowych to:

• Wózek ruchomy – powinien poruszać się płynnie i lekko, nie mieć luzów, nie stawiać oporu w żadnym punkcie ruchu, być wyposażony w odpowiednie żebrowanie (zapobiega uginaniu się pod ciężarem obrabianego materiału);
• Silnik – powinien posiadać odpowiednią moc, w zależności od ciętych materiałów (drewno lite – 11kW w trybie S1, płyty – 4kW w trybie S1);
• Agregat – najlepiej odlany z żeliwa i osadzony na łożu (zapewnia stabilność pod każdym kątem i eliminuje powstawanie wibracji);
• Podcinacz – samodzielna piła o małych rozmiarach, wykonująca nacięcie wstępne (zapobiega strzępieniu przecinanego materiału). Najlepsze są podcinacze z możliwością regulacji w każdej płaszczyźnie;
• Rama boczna – powinna mieć dobry suport (zbyt luźny lub zbyt ciasny zakłóca pracę i zmniejsza precyzję) oraz liniały z możliwością łatwego ustawiania;
• Stół roboczy z liniałem – umożliwia cięcie materiału bez użycia wózka, najlepsze są wykonane z żeliwa (są odporne na ścieranie).

Dodatkowe funkcje przydatne w pilarkach 

Producenci oferują dodatkowe akcesoria do pilarek formatowych – dzięki czemu maszyny pracują szybciej i wydajniej. Każdy proiducent stosuje własne rozwiązania techniczne, które wpływają na pracę pilarek formatowych. Jakie to akcesoria i jakie funkcje zyskują pilarki?

• Dodatkowy liniał do cięcia pod kątem – umożliwia ustawienie dodatkowego kąta, dzięki czemu nie trzeba zmieniać pozycji liniału poprzecznego;
• Druga rama poprzeczna oraz dodatkowy stolik – umocowane do wózka podtrzymują duże elementy;
• Liniał z noskiem – zamontowany na wózku pozwala na wstępne nacięcie płyty z przestającą okleiną;
• Belka dociskowa – zapewnia eliminację przekłamania wymiarów oraz ułatwia cięcie pofałdowanych płyt;
• Odczyty elektroniczne – zwiększają precyzyjność ustawienia wymiarów;
• Sterowanie – ułatwia odpowiednie ustawienie wszystkich elementów pilarki formatowej oraz wykonanie obliczeń.

Może Cię zainteresować: Wyposażenie stolarni – Ile kosztuje?

Sprawdzone marki pił formatowych

Najlepiej kupować sprawdzone marki pilarek formatowych. Nie warto oszczędzać na sprzęcie i zaopatrywać się w urządzenia o wątpliwej jakości. Profesjonalne piły formatowe to skomplikowane maszyny do drewna i muszą być przede wszystkim precyzyjne oraz niezawodne. Rekomendujemy piły m. in. takich marek jak:

• Format4;
• Casolin;
• Grigio;
• Altendorf;
• Casadei;
• Paoloni;
• Rema.

Sprzęt wysokiej jakości to inwestycja, która się zwróci. Mało  znane marki niosą ze sobą ryzyko nabycia urządzenia, które nie spełni oczekiwań – to może generować dodatkowe koszty i opóźnienia w realizacji zamówień.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie pila-formatowa-paoloni-s150.jpg

W jakim stanie kupić piłę – nowa czy używana? 

Nowe piły to gwarancja wieloletniego używania sprzętu. Na rynku dostępne są tez używane modele – przed zakupem trzeba sprawdzić, w jakim stanie technicznym są poszczególne elementy i w jakie dodatkowe akcesoria piła jest wyposażona. Używany nie znaczy wcale gorszy – o ile zużycie poszczególnych części nie wymusi ich wymiany w niedługim czasie.

Istotną kwestią jest także sama marka piły formatowej – urządzenia różnych producentów mogą pracować w odmienny sposób. Zależy to od rozwiązań konstrukcyjnych – warto zapytać o demonstrację pracy przed zakupem. Przetestowanie możliwości i obejrzenie procesu obróbki pozwoli na zorientowanie się, czy pilarka formatowa spełni oczekiwania.

Wybrać sprawdzonego sprzedawcę, czy giełdę?

Najlepiej zaopatrywać się w piły formatowe u sprawdzonego sprzedawcy. Poza oczywistym faktem, że otrzymujemy produkt wysokiej jakości, na plus można zaliczyć możliwość skorzystania z doświadczenia zespołu. W przypadku wątpliwości co do funkcji i sposobu pracy piły formatowej, sprawdzony sprzedawca odpowie na wszelkie pytania.

Na giełdzie można zakupić sprzęt tylko jeżeli posiada się niezbędną wiedzę i poszukuje konkretnego egzemplarza piły formatowej. Istnieje szansa, że trafi się na atrakcyjną ofertę i zaoszczędzi ciężko zarobione pieniądze. Jeżeli nie ma się rozeznania w tej kategorii, lepiej skorzystać z fachowej porady sprawdzonego sprzedawcy np. z firmy EMI Maszyny do Drewna – pomoże znaleźć piłę formatową, która spełni oczekiwania klienta.

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki