Czy jaworznianka otworzy swój lokal pomimo zakazu? – „Nie widzę innego wyjścia na przetrwanie”

REKLAMA

 

Po wiosennym lockdownie padło wiele restauracji i innych lokali gastronomicznych. Jesienny lockdown, który zaczął się 24 października 2020 r. i ma potrwać co najmniej do 31 stycznia 2021 r., staje się powoli gwoździem do trumny dla tego biznesu. Właściciele lokali nie kryją, że ich sytuacja jest bardzo ciężka. Z tego powodu wśród nich narasta bunt.

Niektórzy chcą otworzyć swoje lokale pomimo zakazu konsumpcji w nich. Tak też jest w przypadku księgarnio-kawiarni „Niebo w mieście”. Właścicielka pani Ewelina nie mając już sił, cierpliwości a przede wszystkim żadnej pomocy od rządu, otworzy lokal pomimo zakazu, nie widzi innego wyjścia na przetrwanie.

Jak powiedziała nam pani Ewelina pandemia i związane z nią obostrzenia doprowadziły do tak ciężkiej sytuacji, w jakiej aktualnie się znajduje. A na dodatek została zupełnie pozbawiona finansowego wsparcia, które oferuje rząd w obecnym czasie pandemii dla przedsiębiorców a konkretnie z tarczy 6.0.

Jaworznianka uważa również że rząd w żaden sposób nie pomaga przedsiębiorcom. Jak powiedziała nam, wszystkie środki z Tarczy należą się tylko tym, którzy zmieszczą się w jakiś ich bezsensownych wyliczeniach lub podanym PKD. To bardzo nieuczciwe, wiele branż przez to cierpi.

Pani Ewelina liczy się z kontrolą policji czy sanepidu w dzień, kiedy zdecyduje się na otwarcie swojego lokalu. Jednak nie widzi innego wyjścia, będzie walczyć, by przetrwać.

OŚWIADCZENIE Powiatowego Urzędu pracy z dnia 01.02.2021
 
OŚWIADCZENIE w sprawie nieprawdziwego materiału wyemitowanego w dniu 21 stycznia 2021 r.
 
W związku z pojawieniem się skrajnie nieprawdziwej informacji na jednym z jaworznickich portali internetowych na temat nieudzielenia jakiejkolwiek pomocy finansowej przez jaworznicki Urząd Pracy, wyjaśniamy, iż z chwilą uruchomienia w kwietniu ubiegłego roku realizacji zadań wynikających z Tarczy Antykryzysowej pomoc taka Przedsiębiorcy ZOSTAŁA UDZIELONA. Zaznaczamy również, iż Przedsiębiorca został szczegółowo poinformowany przez pracowników Urzędu Pracy o wszystkich innych formach pomocy finansowej w ramach Tarczy Antykryzysowej, w tym m.in. o sposobie złożenia wniosku oraz zasadach udzielania wsparcia.
 
Materiał opublikowany w dniu 21 stycznia br. jest nierzetelny, tendencyjny a zawarte w nim informacje NIE ZOSTAŁY zweryfikowane. Instytucje wymienione w materiale, w tym Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie, nie miały żadnej możliwości odniesienia się do treści wypowiedzi w nim zawartych.
 
Przykro nam, że z taką łatwością przychodzi rozpowszechnianie fałszywej opinii w Internecie. Wypowiedź przedsiębiorcy, która została wyemitowana w materiale jest krzywdząca zarówno dla instytucji Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie, jak i pracowników, którzy pomimo okresu pandemii z ogromnym zaangażowaniem i sumiennością realizowali wnioski przedsiębiorców, by jak najszybciej wypłacić środki. Zaznaczamy, iż na każdym etapie ubiegania się o wsparcie służyliśmy profesjonalną pomocą w zakresie poprawnego złożenia wniosku, wyjaśniając wszelkie wątpliwości, jak również udzielaliśmy kompleksowych informacji o pakiecie pomocowym w ramach Tarczy Antykryzysowej.
Prawdą jest fakt, że przedsiębiorca nie otrzymał wsparcia w ramach Tarczy branżowej 6.0, niemniej jednak nie wynika to ze złej woli Urzędu Pracy, a z przepisów, które regulują nowe zadanie – dotacja dla mikro- i małych przedsiębiorców (w przypadku tego przedsiębiorcy zaważyła kwestia dot. przeważającego tzw. PKD obowiązującego na dzień 30 września 2020 r.). Przypominamy, że Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie jest jedynie realizatorem zadań wynikających z Tarczy Antykryzysowej, tym samym nie może w sposób uznaniowy przyznawać pomocy finansowej, która jest jednoznacznie regulowana przepisami.
 
Jaworznicki Urząd Pracy wspiera przedsiębiorców od początku trwania działań w ramach Tarczy Antykryzysowej. Poprzez udzielaną im pomoc chronimy miejsca pracy, a tym samy umożliwiamy pracującym zachować prawo do wynagrodzenia poprzez utrzymanie zatrudnienia, jak również wspieramy samozatrudnionych. Mając na uwadze powagę sytuacji w jaworznickim Urzędzie Pracy przeorganizowano pracę tak, aby dodatkowe zadania wynikające z Tarczy Antykryzysowej miały rangę zadań priorytetowych. Od samego początku pandemii pracownicy byli w pełni zaangażowani w realizację zadań nałożonych na powiatowe urzędy pracy wynikające z Tarczy Antykryzysowej.
 
Aby zapewnić płynność wypłacanego wsparcia na bieżąco Urząd Pracy sięgał po środki z rezerwy Ministra (w 2020 r. pozyskaliśmy 40 mln zł!) i w ramach tych środków wsparciem objęliśmy ponad 8 tys. podmiotów gospodarczych i miejsc pracy. Już z dniem uruchomienia specustawy (1 kwietnia 2020 r.) natychmiast ruszyliśmy z pomocą dla mikroprzedsiębiorców – ogłaszając jeszcze tego samego dnia nabór wniosków na udzielenie pożyczki. Byliśmy jednym z pierwszych urzędów na Śląsku i w Polsce, który uruchomił nabór wniosków o dofinansowanie dla małych i średnich firm.
 
Ważne: nabory prowadzimy od samego początku realizacji zadań w trybie ciągłym!
 
Nigdy nie ustawaliśmy w działaniach, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców tak ważnego wsparcia. Przekazywaliśmy informacje poprzez różnorodne kanały społecznościowe oraz bezpośrednie kontakty z lokalnymi przedsiębiorcami. Zorganizowaliśmy również cykl webinarów dot. możliwości wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej, na które zaprosiliśmy również ekspertów m.in. z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Polskiego Funduszu Rozwoju.
 
Ponadto, Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie, chcąc objąć wsparciem jak największą liczbę odbiorów, pozyskał z ZUS i GUS dane podmiotów, które mogą być uprawnione do skorzystania z pomocy.
Na podstawie pozyskanych informacji Urząd Pracy cały czas nawiązuje kontakt z lokalnymi przedsiębiorcami, informując o wszelkich możliwościach uzyskania wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej, w tym branżowej.
 
Tym samym nie pozwolimy na naruszanie renomy instytucji, której działalność nie budziła jakichkolwiek zastrzeżeń i której funkcjonowanie jest obecnie niezbędne w dążeniu do stabilizacji gospodarczej, a która teraz stała się obiektem nieuzasadnionego ataku.
 
- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

4 KOMENTARZE

 1. Pani Ewelino

  Komentarz do kontroli PIP – bardzo trafiony.

  Jestem pod bardzo wielkim wrażeniem Pani szczerości i trafność wypowiedzi co do sytuacji która jest dotknęła przedsiębiorców.

  Dziękuje za zabranie głosu w tej sprawie.

  Jestem pod wielkim wrażeniem Pani osoby.

  A Ciasta i lody które można kupić w Pani lokalu są wyśmienite.

 2. Na wątpliwej podstawie prawnej zamknięto wiele form działalności gospodarczej a niewystarczającą rekompensatę mają otrzymać nieliczni. Jak widać i dla tej władzy wszyscy są równi a niektórzy równiejsi. A poza tym potwierdza – lokal wart odwiedzenia co wyraziłem w swojej opinii na mapach Google.

 3. Zastanawiam się, czy wszyscy, którym przez obecne działania z COVID-19 wyrządzono szkodę, a zarazem wykluczono z rozmaitych tarcz, względnie dano im jakieś marne ochłapy mają szansę powołać się na ten artykuł z jeszcze obowiązującej konstytucji RP.
  Art. 77.
  1 – Każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej.
  2 – Ustawa nie może nikomu zamykać drogi sądowej dochodzenia naruszonych wolności lub praw.