W II edycji konkursu „List do ulubionego bohatera literackiego” wzięło udział 59 uczniów z 24 szkół z województwa śląskiego (Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Siewierza, Bytomia, Częstochowy, Tychów, Katowic, Rybnika, Jaworzna, Rogoźnika, Chorzowa, Miasteczka Śląskiego, Sławkowa). 

REKLAMA

Zrealizowanie konkursu możliwe było dzięki pomocy i życzliwości wielu instytucji m.in. Śląskiego Kuratora Oświaty, Wyższej Szkoły „Humanitas” w Sosnowcu, Prezydenta Miasta Jaworzna, Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Sosnowcu, „Gazety Wyborczej”, „Dziennika Zachodniego”, portalu internetowego „Czas Dzieci”, które objęły honorowym patronatem wydarzenie. Fundatorami nagród byli: Wydawnictwo „Dreams”, Wydawnictwo „Literatura”, Wydawnictwo „Poligraf”, Wydawnictwo „Debit”, Wydawnictwo „Śląsk”
oraz Urząd Miasta Sosnowiec.

Organizatorzy oraz jury konkursu (mgr Renata Dyląg, dr Marzena Forma,
mgr Joanna Kral, mgr Joanna Margowniczy) serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za nadesłane prace. 

Składamy również serdeczne podziękowania nauczycielom, którzy wspierali swoich podopiecznych. Wasze cenne rady pozwoliły uczniom klas 4, 5, 6, 7 i 8 na doskonalenie ich warsztatu literackiego oraz rozwijanie zamiłowań czytelniczych. 

Wszystkie nadesłane prace konkursowe były bardzo oryginalne i kreatywne.
Z ich lektury wywnioskować można, że do ulubionych postaci literackich uczniów śląskich szkół podstawowych należą: Harry Potter, Hermiona, Luna (z cyklu książek fantasy Joanne K. Rowling), Staś Tarkowski („W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz), Pan Kleks („Akademia Pana Kleksa” Jan Brzechwa), Bilbo Baggins i Gandalf Szarobrody (postacie ze stworzonej przez Johna R.R. Tolkiena powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”), Ania Shirley („Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery), Mikołajek („Mikołajek” Rene Goscinny i Jean-Jacques Sempe), Mały Książę („Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry), Ebenezer Scrooge („Opowieść wigilijna” Charles Dickens), Adam Cisowski („Szatan z siódmej klasy” Kornel Makuszyński), Teresa („Więzień labiryntu” James Dashner), Alicja („Alicja w Krainie Czarów” Lewis Crroll), Ognista Gwiazda („Wojownicy. Misja Ognistej Gwiazdy” Erin Hunter), Hades (mity greckie), Ceony Twill („Papierowy Mag” – cykl książek Charlie N. Holmberga), Lentak i Melmir („Awantura na moście” Marcin Hybel), Auggie („Cudowny chłopak” Raquel J. Palacio), Maciej Aleksy Dawidowski i Tadeusz Zawadzki („Kamienie na szaniec” Aleksander Kamiński), Kilmeny („Dziewczę z sadu” Lucy Maud Montgomery), Kubuś Puchatek („Kubuś i przyjaciele” Alan A. Milne), Brzydkie Kaczątko („Brzydkie kaczątko”  Hans Christian Andersen), Greg („Dziennik Cwaniaczka” Jeff Kinney), Pan Tomasz („Pan Samochodzik i templariusze” Zbigniew Nienacki), Balladyna („Balladyna” Juliusz Słowacki), Marek Winicjusz („Quo vadis” Henryk Sienkiewicz), Asia („Asiunia” Joanna Papuzińska), Percy Jackson („Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” Rick Riordan), Lisa („Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren), Pippi Pończoszanka („Pippi Pończoszanka” Astrid Lindgren,). 

Poniżej zamieszczamy imiona i nazwiska laureatów konkursu.

Klasy IV-VI

I miejsce

  • Maja Ogonek-Obierzyńska, kl. 6, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Kornela Makuszyńskiego w Dąbrowie Górniczej, opiekun: Agnieszka Gajda 

II miejsce

  • Szymon Soból, kl. 6, Szkoła Podstawowa nr 22 w Jaworznie, opiekun: Donata Porwit

III miejsce

  • Amelia Szafarczyk, kl. 6, Szkoła Podstawowa nr 21 w Bytomiu, opiekun: Mirosława Mughal

Wyróżnienie: Alicja Korzepa, kl. 4, Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Rogoźniku, opiekun: Izabela Koćwin-Piotrowska

Wyróżnienie: Alicja Kafel, kl. 6, Szkoła Podstawowa nr 49 w Częstochowie, opiekun: Marzena Wieczorek

Wyróżnienie: Piotr Liebe, kl. 4, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Kornela Makuszyńskiego w Dąbrowie Górniczej, opiekun: Agnieszka Gajda 

Wyróżnienie: Kaja Puchałka, kl. 6, Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach, opiekun: Krystyna Rasińska

Wyróżnienie: Paulina Perzyńska, kl. 6, Szkoła Podstawowa nr 49 w Częstochowie, opiekun: Marzena Wieczorek

Klasy VII-VIII

I miejsce 

  • Dorian Dyląg, kl. 8, Szkoła Podstawowa nr 48 w Katowicach, opiekun: Halina Żebrowska 

II miejsce 

  • Oliwia Zasada, kl. 8, Szkoła Podstawowa nr 1 w Sosnowcu, opiekun: Agata Nowakowska

III miejsce

  • Hanna Król, kl. 7, Szkoła Podstawowa nr 1 w Sosnowcu, opiekun: Agata Nowakowska

Wyróżnienie: Amelia Podgórska, kl. 7, Zespół Szkół nr 4 im. Królowej Jadwigi w Dąbrowie Górniczej, opiekun: Edyta Pasamonik

Wyróżnienie: Lena Dudek, kl. 8, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Morcinka w Miasteczku Śląskim, opiekun: Beata Biczak

Wyróżnienie: Amelia Majos, kl. 8, Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Rogoźniku, opiekun: Aleksandra Orłowska

Wyróżnienie: Olga Puzon, kl. 7, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 w Rybniku, opiekun: Danuta Tkocz

Wyróżnienie: Zofia Pichlak, kl. 8, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie, opiekun: Anna Skubis

źródło: SP nr 9

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki