wtorek, 5 grudnia, 2023

Seksualny skandal w parafii. Biskup prosi o wybaczenie

Strona głównaPopularneSeksualny skandal w parafii. Biskup prosi o wybaczenie

Seksualny skandal w parafii. Biskup prosi o wybaczenie

- Advertisement -

Biskup Grzegorz Kaszak zabrał głos w sprawie seksskandalu z udziałem księży w Dąbrowie Górniczej. Zwierzchnik diecezji sosnowieckiej wystosował do księży list, w którym m.in. przeprasza i zapewniam, że jest gotowy ponieść konsekwencje.

Seksualny skandal z udziałem księży

W nocy z 30 na 31 sierpnia na terenie jednej z parafii w Dąbrowie Górniczej księża zorganizowali orgię, w której miała uczestniczyć męska prostytutka. Impreza zakończyła się interwencją policji po tym, jak jeden z uczestników prawdopodobnie przedawkował leki na potencję i stracił przytomność, a księża nie chcieli wpuścić do mieszkania ratowników medycznych celem udzielenia mu pomocy. Sprawę pod kątem „nieudzielenia pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu” bada prokuratura.

Biskup sosnowiecki pisze list do księży

22 września biskup Grzegorz Kaszak wystosował list do księży z diecezji sosnowieckiej, w którym odniósł się do skandalu.

Niedawne wydarzenia w Dąbrowie Górniczej napełniły nas wielkim bólem, wstydem i złością w związku z tym, co się tam wydarzyło. Nie wiemy dokładnie wszystkiego, prokuratura bada sprawę pod kątem naruszenia prawa cywilnego, natomiast nasza komisja – pod kątem naruszenia prawa boskiego i kanonicznego – pisze duchownych, apelując jednocześnie, żeby nie przypinać łatki wszystkim księżom z Dąbrowy Górniczej.

Pragnę z całą stanowczością podkreślić, że nie ma przyzwolenia na zło moralne. Każdy, kto zostanie uznany za winnego, zostanie ukarany wedle prawa kanonicznego, niezależnie od wyroku sądu cywilnego. I bardzo przepraszam wszystkich tych, którzy zostali dotknięci i bardzo zasmuceni, czy też nawet zgorszeni sytuacją mającą miejsce w Dąbrowie Górniczej – kontynuował biskup. Kaszak stwierdził również, że jest świadom odpowiedzialności, która na nim ciąży jako biskupie i jest gotów przyjąć ewentualne konsekwencje.

My kapłani, po tym okropnym wydarzeniu, czujemy się zbici. I chociaż ogólnie przyjęta norma mówi: „leżącego się nie kopie”, to nie brakuje takich, którzy wykorzystują tę sytuację, aby właśnie leżącego kopać – pisze biskup, odnosząc się do podpalenia bazyliki Matki w Dąbrowie Górniczej.

Biuro prasowe diecezji sosnowieckiej wydaje komunikat, ksiądz pozbawiony funkcji kościelnych

Do wydarzeń z parafii NMP w Dąbrowie Górniczej odniosło się w piątek również biuro prasowe diecezji sosnowieckiej. Czytamy w nim m.in. o pracach komisji kościelnej, powołanej 12 września, która bada sprawę. Jej działania mają iść przede wszystkim „w kierunku ustalenia danych osobowych uczestników wydarzenia, przede wszystkim podległych władzy biskupa sosnowieckiego osób duchownych”.

Do tej pory przesłuchano wszystkie osoby duchowne, które mogły mieć wiedzę na temat. Ksiądz, który mieszkał w budynku, twierdzi, że żadna inna osoba duchowna nie przebywała tam w czasie zdarzenia. Pozostałe dwie osoby duchowne zeznały, że nie mają żadnej wiedzy na temat uczestników wydarzenia – czytamy w komunikacie.

Ks. Tomasz Z., którego udział w tym, co wydarzyło się w Dąbrowie Górniczej w nocy z 30 na 31 sierpnia, nie budzi żadnych wątpliwości, został 21 września br. pozbawiony wszystkich urzędów i funkcji kościelnych do czasu wyjaśnienia sprawy – pisze w komunikacie diecezja. Dodatkowo, ksiądz został skierowani do mieszkania poza parafią.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu deklaruje, że działając z poszanowaniem obowiązującego prawa, zrobi wszystko co jest w jej zasięgu, aby sprawę wyjaśnić, a winnych surowo ukarać. Jesteśmy zdeterminowani, aby to zło wyrwać z korzeniami – zapewnia kuria.

 

Orgia na plebanii. Szokująca historia w diecezji sosnowieckiej

[vc_facebook]

1 KOMENTARZ

  1. Jak sprawa się wydała to przeprasza. Jak by nie była prokuratura w to zaangażowana to by zapewne na chwilę delikwentów przenieśli na inną parafię a jak by sprawa ucichła to by wrócili. Niestety ale tak tam to wszystko wygląda. Mają baby na boku i też z tym nikt nic nie robi. Trzeba działać a nie przepraszać. Tak jak w normalnej firmie. Narobisz dziadostwa to out.

- Advertisment -

Zawyły syreny. Policjanci oddali hołd kolegom

Policjanci w Jaworznie oddali hołd kolegom. Policjantki i Policjanci, pracownicy Policji, zaprzyjaźnione służby, wspierający Policję, którym na sercu leży porządek i bezpieczeństwo. W pędzącym pełnym...

IV edycja Strażackiej Paczki

Ruszyła kolejna, już IV edycja Strażackiej Paczki. Strażacy z OSP Osiedle Stałe zorganizowali zbiórkę charytatywną dla potrzebujących rodzin z Jaworzna. Tegoroczna edycja Strażackiej Paczki ruszyła...

Spadła z siedzenia w autobusie i uderzyła głową w metalową rurkę

Pasażerka autobusu na skutek jego zderzenia z samochodem osobowym spadła z siedzenia i uderzyła głową w metalową rurkę znajdującą się w pojeździe. Do kolizji autobusu...