sobota, 24 lutego, 2024

20 tys. mieszkań bez ogrzewania? Tauronu Wytwarzanie zaprzestanie dostarczania ciepła do jaworznickich domów

Strona głównaBiznes20 tys. mieszkań bez ogrzewania? Tauronu Wytwarzanie zaprzestanie dostarczania ciepła do jaworznickich...

20 tys. mieszkań bez ogrzewania? Tauronu Wytwarzanie zaprzestanie dostarczania ciepła do jaworznickich domów

- Advertisement -

Wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia 2026 r. do naszego miasta nie będzie już trafiało ciepło z Elektrowni Jaworzno II. To może oznaczać problemy z ogrzewaniem dla ok. 20 tys. jaworznickich mieszkań. Czy miasto jest na to przygotowane? Na razie prezydent Silbert i urząd miejski milczą w tej sprawie.

Nasza redakcja dowiedziała się, że miesiąc temu odbyło się spotkanie, na którym przedstawiciele Tauronu Wytwarzanie poinformowali jaworznicką Spółkę Ciepłowniczo-Energetyczną (SCE), że ze względów ekonomicznych, w ciągu dwóch lat zaprzestaną dostarczania ciepła do jaworznickich domów.

Na razie nie ma w tej sprawie reakcji ani prezydenta Silberta, ani podległych mu służb. Urząd miejski informuje na swojej stronie internetowej, że w ciągu ostatniego miesiąca prezydent czytał dzieciom w wyremontowanej bibliotece, spotkał się seniorami czy przedstawicielami ogródków działkowych, mówił także o planach rozwoju miasta. Nie znaleźliśmy jednak informacji o tak ważnej sprawie, jak dostarczanie ciepła mieszkańcom Jaworzna.

O szczegóły zapytaliśmy zatem rzeczniczkę Tauronu Wytwarzanie.

Szacujemy, że w związku z koniecznością dostarczania ciepła do SCE, spółka (Tauron Wytwarzanie, przyp. redakcji) będzie ponosiła w skali roku znaczące straty. Zgodnie z zasadami funkcjonowania spółek prawa handlowego, nie możemy planować długoterminowej pracy bloków, która byłaby nierentowna, dlatego poinformowaliśmy naszych klientów, że nie będziemy mogli dostarczać ciepła od początku 2026 roku. Technicznie i eksploatacyjnie nasze źródło jest i będzie gotowe do kontynuowania dostaw ciepła, jednak bez wprowadzenia odpowiednich mechanizmów wsparcia, jego praca nie będzie mogła być kontynuowana — mówi Patrycja Hamera.

Rzeczniczka tłumaczy także, że Tauron jest gotowy do podjęcia, we współpracy z przedstawicielami samorządów oraz lokalnych przedsiębiorstw, działań mających na celu zapewnienie dostaw ciepła z nowych źródeł. Tauron pracuje też nad koncepcjami ich budowy. Nie wiemy natomiast, czy pracuje nad nimi urząd miejski i podległe mu służby.

To może oznaczać spore problemy z dostarczaniem ciepła dla ok. 20 tys. gospodarstw domowych w Jaworznie.

Co prawda Tauron deklaruje wsparcie przy zmianie sposobu dostarczania ciepła do ogrzewania mieszkań i dostarczania ciepłej wody, ale przede wszystkim prezydent Jaworzna powinien zabrać głos w sprawie i podległe mu służby. Na razie milczy i gdyby nie dociekliwość naszych dziennikarzy, sprawa by zapewne nie wyszła przed wyborami na światło dzienne. Milczy także SCE, w której miasto ma swoje udziały. Czyżby włodarze miasta nie mieli pomysłu, jak ogrzać jaworznian?

Sprawę pogarsza fakt, że praktycznie co roku w okresie zimowym pojawiają się w Jaworznie poważne awarie dostaw ciepła. Tylko w ubiegłym roku w lutym, z powodu awarii rurociągu, bez ciepła przez kilka dni byli mieszkańcy Śródmieścia, Podłęża i Podwala. To może oznaczać, że dodatkowo będzie trzeba wyremontować przestarzałe rurociągi.
O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego. Czekamy na odpowiedź.

Aktualizacja, informacje z SESJI RM

26 stycznia 2024 pojawił się komunikat w tej sprawie na stornie miejskiej:

Od lat prowadzimy rozmowy i naciskamy na Tauron Polska Energia S.A., aby uzyskać gwarancję zapewnienia źródła ciepła dla naszych mieszkańców oraz uporządkowania udziałów w SCE Jaworzno III sp. z o.o. Wedle wielokrotnych zapewnień, dostawy ciepła z bloków funkcjonujących w Jaworznie miały być kontynuowane do 2030 r. Informacja o zaprzestaniu dostaw ciepła z Elektrowni Jaworzno II z końcem 2025 roku jest niezrozumiała.

Niezwłocznie po otrzymaniu pisma z TAURON Wytwarzanie S.A. wystąpiłem do Zarządu SCE Jaworzno III sp. z o.o. o zwołanie w trybie pilnym Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników oraz umieszczenie w porządku obrad punktu dotyczącego omówienia przez Zarząd Kierunków Rozwoju SCE Jaworzno III sp. z o.o. wobec perspektywy zaprzestania dostaw ciepła z dniem 31 grudnia 2025 r., w tym planów działań Zarządu Spółki dot. zapewnienia alternatywnych źródeł ciepła oraz utrzymania bieżącej płynności. W dniu 24 stycznia tego roku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników, na którym przedstawiłem swoje oczekiwania wobec Zarządu SCE Jaworzno III sp. z o.o. oraz zaproponowałem spotkanie wielostronne z TAURON Ciepło sp. z o.o., TAURON Wytwarzanie S.A., TAURON Polska Energia S.A., SCE Jaworzno III sp. z o.o. i Gminą Miasta Jaworzna, na którym omówiona zostanie sprawa dostarczania ciepła z TAURON Wytwarzanie S.A. Jednocześnie podtrzymałem swoje wyrażone wielokrotnie stanowisko, że aby skutecznie zarządzać bezpieczeństwem energetycznym mieszkańców miasta, niezbędne jest przejęcie udziałów w SCE Jaworzno III sp. z o.o. przez Gminę Miasta Jaworzna. Uważam, że dotychczasowe oświadczenia TAURON Wytwarzanie S.A. o zapewnieniu dostaw ciepła do końca 2030 r. są wiążące i SCE Jaworzno III sp. z o.o. powinno je egzekwować.

Na początku roku wystąpiłem także do Ministra Aktywów Państwowych o interwencję i zmobilizowanie Grupy TAURON do konkretnej deklaracji i przedstawienia rozwiązań co do źródła ciepła dla Jaworzna na najbliższe lata oraz do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, Ministra Klimatu i Środowiska celem zajęcia stanowiska w przedmiotowej sprawie.

Oczekuję jasnej deklaracji od przedstawicieli Grupy TAURON co do dalszego funkcjonowania SCE Jaworzno III sp. z o.o., tak aby w sposób maksymalny zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i dostawy ciepła mieszkańcom Jaworzna.

Prezydent Jaworzna
Paweł Silbert

3 KOMENTARZE

- Advertisment -

Jaworzno mało znane – Kto czy co?

W  odcinku "Jaworzno mało znane - Kto czy co?" po raz kolejny wybieramy się do jaworznickiej Szczakowej i jeszcze raz pochylamy się nad kwestią...

Narciarskie Mistrzostwa Szkół Miasta Jaworzna w Slalomie Gigancie

Narciarskie Mistrzostwa Szkół Miasta Jaworzna w Istebnej odbyły się 21 lutego. Wydarzenie to zgromadziło uczniów i nauczycieli jaworznickich szkół, którzy rywalizowali w konkurencji SLALOM...

Adela Niciarz nominowana w plebiscycie Najpopularniejszy Sportowiec Roku 2023 w Jaworznie

Trwa głosowanie na Najpopularniejszego Sportowca Roku w Jaworznie. Adela Niciarz to kolejna nominowana do tytułu za rok 2023. Jeżeli to Adela Niciarz ma zostać najpopularniejszym sportowcem...