Reklama

„Żołnierska Rodzina Pokornych”

AWAP
28/02/2016 11:13

W dzisiejszym rozbieganym świecie – pisze we wstępie do książki Zofia Żak - zachęcam do zatrzymania się i zapoznania z historią rodziny niezwykłej – o wielkim potencjale patriotyzmu, z rozległą tradycją żołnierską, powstańczą i wojenną. To książka o jaworznickiej żołnierskiej rodzinie Pokornych.


Z orężem wojskowym linia męska roku Pokornych związana była od trzech pokoleń. Czynnie zaangażowani byli w walki o niepodległość w czasach zaborów, mowa o powstaniu styczniowym i w walki lat 1919-1921 w tym w III powstanie śląskie. Książka śledzi losy rodu nie tylko te wojenne i żołnierskie ale też dalsze koleje życia rodu Pokornych. Opisy i relacje zamieszczone w książce stanowią zapis długich rozmów z żyjącymi członkami rodziny.

Książka odwołuje się do pokaźnego zbioru dokumentów pozostających w archiwum rodzinnym. Mowa o dokumentach wojskowych, rodzinnych, o ponad stuletnich pamiątkach, zdjęciach, medalach. Autorka podkreśla, że stawiają one ród Pokornych w rzędzie wyjątkowych i nieprzeciętnych.

Los nie zawsze był dla Pokornych łaskawy, dramatyczne zdarzenia, „wzloty, jaki i upadki” – pisze autorka - dostarczą czytelnikowi wielu wzruszeń. Wydawcą tej ciekawej lektury jest Muzeum Miasta Jaworzna. Są ludzie, o których zapomnieć nie można, to należy się Pokornym.
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo jaw.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości