Nie musisz iść na studia, by zdobyć kwalifikacje do wykonywania ciekawej pracy. Szkoły policealne, kształcenie jednoroczne, kursy – zdobądź przygotowanie zawodowe w krótkim czasie

View of a Young attractive people taking a training course with formator
REKLAMA

By zdobyć kwalifikacje zawodowe, wcale nie trzeba iść na studia. Są inne sposoby na nauczenie się zawodu – szkoły policealne, kształcenie jednoroczne, kursy. Dzięki nim można przygotować się do wykonywania ciekawej pracy w krótkim czasie.

 

Absolwenci liceów i techników, i to bez względu na fakt czy zdali maturę, mogą wybrać liczne kierunki nauczania w szkołach policealnych, jako alternatywę dla studiów. Istnieją także inne możliwości przygotowania zawodowego, m.in. kursy jednoroczne czy tzw. kwalifikowane kursy zawodowe.

Alternatywa dla studiów

Istnieje wiele alternatyw dla studiów, tj.:

  • kształcenie policealne
  • kształcenie jednoroczne
  • kursy
  • kwalifikacyjne kursy zawodowe.

Szkoły świadczące tego typu usługi edukacyjne, organizują egzaminy państwowe i wydają świadectwa i zaświadczenia na drukach MEN – a te, uznawane są przez wszystkie organy administracji państwowej i prywatne firmy.

Szkoły policealne

Najpowszechniejszym rodzajem przygotowania zawodowego jest kształcenie policealne. Takie szkoły oferują dwuletnie lub jednoroczne nauczanie w zależności od wybranego kierunku. Oferta edukacyjna jest tożsama z aktualnymi potrzebami na rynku pracy. W szkołach policealnych uczy się nie tylko teorii, ale przede wszystkim praktycznych umiejętności. Ukończenie kształcenia daje możliwość szybkiego znalezienia pracy w zawodzie. Co ważne, nauczanie można połączyć z pracą.

Do szkoły policealnej może zapisać się każdy po 3 latach nauki w liceum ogólnokształcącym, 4 latach technikum lub ukończeniu liceum dla dorosłych. Nie trzeba mieć zdanej matury – wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej. Zajęcia rozpoczynają się we wrześniu oraz w lutym, dlatego nie ma konieczności czekania całego roku, by rozpocząć naukę.

Rekrutacja jest prosta i szybka – wystarczy na stronie internetowej szkoły wybrać swoje miasto oraz wypełnić formularz online, a następnie złożyć w sekretariacie wymagane dokumenty.

Kształcenie policealne ma wiele korzyści – przede wszystkim większość kierunków jest bezpłatna. Poza tym słuchacze otrzymują legitymację oraz bezpłatne zaświadczenia do ZUS-u, KRUS-u i MOPS-u. Uczą się praktycznej strony wykonywania danego zawodu, odbywają praktyki, przystępują do egzaminów zawodowych i finalnie otrzymują świadectwo ukończenia szkoły na druku MEN. Wybór jest naprawdę duży – słuchacze mogą kształcić się na następujących kierunkach: florysta, opiekun w domu pomocy społecznej, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekunka środowiskowa, technik administracji, technik archiwista, technik BHP, technik informatyk, technik ochrony fizycznej osób i mienia, technik rachunkowości, technik usług kosmetycznych, technik usług pocztowych i finansowych, opiekun osoby starszej.

Kształcenie jednoroczne

Alternatywą dla studiów jest również kształcenie jednoroczne. To grupa kierunków dających możliwość zdobycia kompetencji zawodowych w ciągu 10 miesięcy. Programy nauczania opracowane są tak, by zapewnić słuchaczom aktualną i potrzebną na rynku pracy wiedzę i umiejętności. Ten rodzaj kształcenia można łączyć z pracą zawodową, gdyż zjazdy odbywają się w weekendy. Po ukończeniu nauki uzyskuje się zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN.

Na kierunki jednoroczne może zapisać się każdy, kto ukończył 18 lat – nie ma konieczności posiadania świadectwa dojrzałości.

Oferowane kierunki kształcenia to: aranżacja ogrodów, transport i logistyka, rachunkowość i finanse, podologia, bezpieczeństwo teleinformatyczne, pedikiurzystka, agent celny, dekorator wnętrz, grafika komputerowa, instruktor ds. terapii uzależnień, manikiurzystka, konsultant ds. dietetyki, rejestratorka medyczna, wizażystka/stylistka, trener personalny z elementami fitness.

Kursy

Innym rodzajem przygotowania zawodowego są kursy skierowane do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę w konkretnej dziedzinie, dokształcić się czy uzyskać nowe umiejętności. Są realizowane w oparciu o autorskie programy dopasowane do potrzeb rynku pracy.

By zapisać się na kurs, należy mieć ukończone 18 lat (dodatkowym warunkiem przyjęcia na niektóre kursy jest posiadanie wykształcenia zasadniczego zawodowego lub średniego). Po ukończeniu kursu otrzymuje się zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN.

Oferta kursów jest następująca: ochrona danych osobowych, inspektor ochrony danych,  postępowanie podatkowe dla początkujących, kursy kosmetyczne – mix zdobień w stylizacji paznokci, stylizacja brwi, przedłużanie paznokci, manicure kombinowany z aplikacją hybrydy, laminowanie i lifting rzęs, przedłużanie rzęs, instruktor praktycznej nauki zawodu, nowoczesne narzędzia rekrutacji, animator zabaw i gier, pomoc nauczyciela przedszkola, kadry, płace i ZUS, terapia zajęciowa, Excel dla początkujących, opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym, pierwsza pomoc przedmedyczna, ozdoby okazjonalne.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe

Kolejną alternatywą dla studiów wyższych są kwalifikacyjne kursy zawodowe. Jest to elastyczny system kształcenia, ściśle związany ze szkolnictwem zawodowym. Są prowadzone na podstawie programu nauczania uwzględniającego podstawę programową w danym zawodzie. Ten rodzaj kursów kończy się egzaminem zawodowym organizowanym dwa razy w roku przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Po zdaniu egzaminu słuchacz otrzymuje świadectwo takie jak po ukończeniu szkoły policealnej lub technikum.

Na kurs może zapisać się osoba dorosła, która ukończyła gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową, ale by uzyskać dyplom zawodowy z tytułem technika wymagane jest posiadanie wykształcenia średniego (ale nie jest wymagane zdanie matury).

Słuchacze mogą uzyskać tytuł technika informatyka i technika rachunkowości.

Szczegółowe informacje na temat możliwości przygotowania zawodowego można znaleźć na stronie: https://zak.edu.pl/oferta.

Artykuł sponsorowany