piątek, 19 kwietnia, 2024

Aktywizacja osoby podopiecznej

Aktywizacja osoby podopiecznej

- Advertisement -

Decydując się na podjęcie pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, musisz zdać sobie sprawę z tego, że niektórzy seniorzy mogą borykać z różnymi dolegliwościami, czy też chorobami – jak chociażby demencja starcza. Dlatego tak bardzo ważna jest aktywizacja osoby, którą się opiekujemy, w postaci zorganizowanego czasu wolnego. Pamiętaj więc, że w trakcie stałej opieki nad podopiecznym, ważne będzie dostosowanie aktywności do obecnego stanu zdrowia seniora. Aktywizacja podopiecznego, może znacznie poprawić sprawność intelektualną oraz fizyczną, a także stan zdrowia psychicznego, jak i fizycznego osoby starszej. A więc, jeśli u Twojego podopiecznego zaczęła rozwijać się demencja starcza – nie zwlekaj! Lepiej od razu wprowadzić aktywizację, aby opóźnić starzenie się mózgu. Artykuł powstał we współpracy z serwisem Eopiekunka.pl.

Alzheimer – choroba, która kradnie pamięć

Alzheimer jest chorobą, która rozwija się dosyć wolno, jednak u każdego objawy i przebieg mogą być różne. Z reguły rozwija się ona u osób po sześćdziesiątym piątym roku życia. Tego typu choroby mają to do siebie, że odrywają osoby schorowane od rzeczywistości. Gdy postępuje uszkadzanie mózgu, u podopiecznego zaczyna się pogarszać pamięć, myślenie, czy też mowa. Trochę ruchu oraz kontakt z innymi ludźmi sprawią, że osoba schorowana będzie mogła dłużej być sprawna. Są różne sposoby na aktywizację seniora w trakcie sprawowanej nad nim stałej opieki. Możesz rozmawiać z podopiecznym o jego rodzinie, przywoływać pozytywne wspomnienia, pytać o różne daty oraz zadawać mu proste pytania, nawiązujące do życia codziennego.

Poza wspomnianymi sposobami na aktywizację seniora, dość istotne jest też to, byś spróbował zachęcić osobę podopieczną do aktywności ruchowej – mogą to być proste ćwiczenia, które nie zmęczą za bardzo podopiecznego lub po prostu codzienny spacer na świeżym powietrzu. Wykorzystuj każdą możliwą okazję do aktywizacji starszej osoby, która jest pod Twoją opieką.

O czym powinieneś pamiętać podczas aktywizacji podopiecznego?

Jak już wcześniej wspomniano, bardzo ważne jest, abyś dopasował formę aktywizacji do możliwości osoby, którą się aktualnie opiekujesz – w kwestii psychicznej oraz fizycznej. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój podopieczny mógł cieszyć się sprawnością oraz dobrym zdrowiem psychicznym na ile to możliwe, powinieneś stosować się do paru zasad. Musisz przede wszystkim oprzeć opiekę nad seniorem oraz jego aktywizację na łatwych oraz takich samych, codziennych czynnościach.

Nie możesz swojego podopiecznego poganiać, ani zmuszać go do tego, by wykonywał zbyt dużo powierzonych mu zadań. Dla każdego seniora najważniejsze jest to, by opiekunka była cierpliwa oraz wyrozumiała dla swojego podopiecznego. Niektóre starsze osoby mogą okazywać zdenerwowanie lub agresję, trzeba jednak zrozumieć, że może to być niekiedy objawem choroby lub dyskomfortu, o których podopieczny może nie być w stanie Cię poinformować. Musisz pamiętać, że taka postawa seniora nie pojawiła się z jego złej woli. W trakcie aktywizacji osoby starszej nie wyręczaj jej, jeśli oczywiście nie ma takiej konieczności – dla Twojego podopiecznego bardzo ważne jest to, że może się poczuć choć trochę niezależny.

undefined

- Advertisment -

Wywiad z Beatą Kirker: Trudne czasy spowodowały, że Michał wcześnie stał się silny i samodzielny

Beata Kirker udzieliła osobistego wywiadu specjalnie dla naszej redakcji. Opowiada w nim o swoim synu Michale o tym, jakim jest człowiekiem. Ten osobisty wywiad z...

Bajeczne widowisko Cyrku Arena. Poczuj magię cyrku!

Polski Cyrk Arena kolejny raz zaprasza na magiczne i kolorowe widowisko dla widzów od lat 2 do 102. Tego roku artyści przygotowali program, w...

EIGHTBIT – bezpieczeństwo danych firmy i wsparcie IT w jednym miejscu

Współczesny rynek pełen jest wyzwań, a bezpieczeństwo danych firmy to fundament, którego nie można zaniedbać. Wielu właścicieli mniejszych przedsiębiorstw nie zdaje sobie sprawy, jak...