Serwis OKO.press opublikował reportaż o Jaworznie. W materiale pt. „WOLNOŚĆ W NASZYM MIEŚCIE. Jak kameralizuje się drogi w Jaworznie. Reportaż o komunikacji miejskiej”, możemy przeczytać o zmianach w komunikacji, likwidacji parkingów i zwężaniu ulic.

REKLAMA

W materiale wypowiada się obszernie Tomasz Tosza i Paweł Silbert.

Ludzie używają miasta w taki sposób, w jaki zostało zbudowane. Jak nauczymy ludzi, że wszędzie można wjechać samochodem i zaparkować, to będą jeździć i parkować. Jak dobudujemy ludziom parkingów, to będą większe korki. A jak później okaże się, że doszliśmy do ściany, bo wszyscy jeżdżą samochodami i miasto już ich nie mieści, to odwrócenie tego trendu jest prawie niemożliwe. Bo to boli. Na Zachodzie te błędy popełnili w latach 60. I wydali potężne pieniądze, żeby je naprawić. A korki z czego powstają? Z nadmiernej liczby samochodów. Więc jakie jest rozwiązanie? Mniej samochodów, proste! – mówi w materiale Tomasz Tosza.

Czytamy w nim wypowiedzi prezydenta Pawła Silberta:

Paweł Silbert w rozmowie z OKO.press przyznaje, że przy każdej przebudowie i zwężeniu drogi momentalnie odzywa się grupa przeciwników. Lepiej więc zrobić remont i nie mówić zbyt głośno o tym, co się zrobiło. Czasami wystarczy zwęzić drogę o metr, ludzie tego nawet nie zauważą. Zauważą za to lepszy chodnik, krawężnik, lepszy stan nawierzchni.

Silbert nie jest wielbicielem otwartych spotkań z mieszkańcami.

– Na takie zebranie przychodzi często grupa ludzi niezadowolonych, którzy narzekają i nie wnoszą nic konstruktywnego. Czuliśmy, że przegrywamy takie spotkania. A chodzi o to, żeby wspólnie coś wygrywać. Dlatego praktykujemy spotkania ściśle tematyczne, gdzie grupy konsultacyjne pracują zespołowo przez dłuższy czas, wypracowując bardzo konkretne rozwiązania – mówi prezydent.

Zachęcamy do przeczytania całego materiału na stronie OKO.press:

https://oko.press/wolnosc-w-naszym-miescie-jak-kameralizuje-sie-drogi-w-jaworznie-reportaz-o-komunikacji-miejskiej/

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki