piątek, 12 kwietnia, 2024

Chiński producent baterii do samochodów rezygnuje z inwestycji w Jaworznie

Strona głównaBiznesChiński producent baterii do samochodów rezygnuje z inwestycji w Jaworznie

Chiński producent baterii do samochodów rezygnuje z inwestycji w Jaworznie

- Advertisement -

Złe informacje płyną w sprawie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Prezydent Paweł Silbert poinformował o wycofaniu się z planów budowy fabryki w Jaworznie przez chińskiego producenta baterii samochodowych firmy CATL.

Fabryka CATL, obok fabryki Izery miała być jedną z największych inwestycji na Jaworznickim Obszarze Gospodarczym.

W serwisie facebook 19 lutego Paweł Silbert napisał:

(…) Wspomniana w artykule firma CATL rozważała lokalizację swojej europejskiej fabryki u nas w Jaworznie na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego lub na Dolnym Śląsku. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, ponieważ czas oczekiwania na zapewnienie prądu w wystarczającej ilości jest w Polsce zbyt długi. Dodam, że baterie produkcji CATL zasilają nowy model elektrycznego Volvo EX30 czyli technologicznego bliźniaka naszej Izery. (…) –  napisał na profilu facebook Paweł Silbert.

W tej wypowiedzi zapewne chodzi o przygotowanie infrastruktury do wykonania inwestycji oraz o zapewnienie dostępu do energii elektrycznej. Jak wiadomo, takie fabryki potrzebują ogromnej mocy oraz dostępu do mediów w postaci gazu i wody. Teraz perspektywa uzbrojenia terenu JOG w te media nie jest jeszcze nie do końca określona. Problemem jest też budowa dróg dojazdowych. Więcej informacji w linku poniżej.

Jeśli te szokujące informacje są prawdziwe to wizja szybkiego funkcjonowania JOG-u, oddala się coraz bardziej.

Fotografia ze strony https://www.catl.com/news/7666.html

Ważą się losy Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Sześciu chętnych na budowę dróg na JOG

default

Tajne spotkanie na Izerze

 

 

9 KOMENTARZE

 1. Polska po raz kolejny przegrała walkę o wielką inwestycję. I po raz przegrała ją z Węgrami. To właśnie w tym kraju, a nie w Polsce swoją nową inwestycję zrealizuje chiński gigant Contemporary Amperex Technology Co, Limited (CATL). Chińczycy zainwestują łącznie 7,34 miliardów euro w budowę fabryki baterii o mocy 100 GWh w Debreczynie na Węgrzech (wybudowana zostanie na terenie Southern Industry Park).

  • Nic dziwnego w tym nie ma, no może poza tym że ogłaszają to tak późno. Na Węgrzech BYD buduje fabrykę samochodów dlatego producent baterii zdecydował się na zmianę lokalizacji swojej inwestycji. Gdyby fabryka Izery była w fazie budowy a nie wiecznie przekładanych terminów rozpoczęcia budowy to CATL nie zmieniłby lokalizacji.
   Niektórym ciężko pojąć że poważny biznes nie będzie czekał i akceptował zabawy w przekładanie terminów itp polityczne zabawy w „patriotyczno, narodowe” projekty. Chińczyków to nie interesuje, to nie przynosi zysków nie pozwala na szybkie wejście na rynek EU.
   Tutejsza „inteligencja” zaraz wytłumaczy ciemnemu ludowi że to wina koalicji 13 grudnia Herr Tuska itd.
   Poniżej mamy już pierwszy przebłysk.

   • Naprawdę „myślisz” że decyzja o zmianie lokalizacji to wynik zmiany rządu, a nie tego że inwestor stracił cierpliwość?

    Zapytałbym ilu inwestorów przez 20 lat przyciągnął obecnie panujący w UM. Ale wiem z lektury tego forum że nie doczekam się sensownej odpowiedzi.
    Bezpartyjny kandydat POwców ma łatwe zadanie wystarczy jeden inwestor i już ma lepszy wynik niż przebija całe 20lecie rządów Silberta.

 2. Kanclerz IV R na Polskę zeszy nie wyraził zgody na inwestycje w Polin a generalny gubernator Adolf Tusk zrealizuje jego wolę .Nie będzie CPK,portu kontenerowego w Świnoujściu ,Izery ,Intelu rozbudowy armii itd . Będzie realizacja programu Kononowicza. W Polsce nie brakuje kretynów którzy z entuzjazmem będą popierali likwidację państwa polskiego.

  • O jest Siwy i jego standardowe powtarzane do znudzenia „mundrości”
   Kolejna odsłona „wina Tuska”.

   Jak widać w „Polsce nie brakuje kretynów którzy z entuzjazmem będą popierali” okradanie państwa pod przykrywką „narodowo patriotycznych” projektów.

  • Biedaku, już nawet w kopiuj/wklej się pogubiłeś.
   Co to za bełkot: „Kanclerz IV R na Polskę zeszy nie wyraził zgody na inwestycje w Polin a generalny gubernator Adolf Tusk zrealizuje jego wolę”
   Kim jest „kanclerz IV R na Polskę” czyżby to był „generalny gubernator Adolf Tusk”?

   „likwidacja państwa polskiego”? od kiedy państwo polskie to chińska Izera czy amerykański Intel?
   Tyle razy ostrzegałem pijesz nie pisz, a ty dalej swoje.

- Advertisment -

Czy nawierzchnia na ulicy Kalinowej na pewno jest naprawiona?

Na ulicy Kalinowej parę dni temu zapadła się nawierzchnia i powstała dość głęboka dziura. Mimo że została już zasypana, to jeden z mieszkańców zwraca...

Inicjatywy na ostatniej prostej kampanii wyborczej

Kampania wyborcza staje się coraz bardziej intensywna, do II tury wyborów o urząd prezydenta miasta pozostał trochę ponad tydzień. Dwóch kandydatów wychodzi z różnymi...

Problemy z cenami ogrzewania w Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik”

Mieszkańcy lokali pod nadzorem Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” dostają rozliczenia z dużymi sumami niedopłaty za ogrzewanie. Jak w praktyce wygląda cała sprawa? Do lokatorów dotarły rozliczenia...