Każda sztuka jest o czymś. To oczywista oczywistość. W tym banale kryje się jednak klucz do sukcesu. Należy temat tak dobrać, aby publika była uprzejma pojawić się na widowni, nie ziewać ostentacyjnie i łaskawie nagrodzić artystów brawami. Dzielnie w temacie tematu spisała się jaworznicka grupa teatralna 3G. Zaprezentowała 1 grudnia na deskach Domu Kultury w Jeleniu optymistyczną sztukę „Przyjaciel Johna Wayne"a”.
Sztuka, jak przekonywała Anna Nieużyła - jedna z trzech reżyserów spektaklu, winna dotrzeć do każdego widza, temat jest wszak uniwersalny a sztuka nie została wybrana przypadkowo.
Inscenizacja jest udziałem siedmiu nieprofesjonalnych aktorów, których grupa działa przy Sali Teatralnej Parafii w Ciężkowicach. Jest to już siódme przedstawienie artystów. Wśród nich studenci AGH w Krakowie, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Ślaskiego i uczniowie jaworznickiego gimnazjum i liceum, fascynaci desek teatralnych. Od pierwszej realizacji oprócz pani Nieużyły prowadzi grupę Aleksandra Barczyk, związana z krakowskim Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. W pracach reżyserskich wspierał ją Mateusz Przyłęcki, również z kulturalnego Krakowa.
Sztuka opowiada o losach tytułowego przyjaciela Johna Wayne"a, znakomitego odtwórcy szlachetnych kowbojów, nagrodzonego Oskarem. Tytułowy bohater, nieco intelektualnie nierozgarnięty, budzi niekłamaną sympatię widowni. Przyjaźni się nie z samym Wayne"m a jego tekturową podobizną. Popisuje się zabawnymi konkluzjami, jak choćby ta, że głowa służy do myślenia o rożnych rzeczach i każdy kowboj potrzebuje przyjaciela. Poznajemy go w dniu śmierci jego ukochanej mamy.
Brat umieszcza go w szkole dla upośledzonych umysłowo, którą bohater czym prędzej opuszcza i udaje się wraz z tekturowym wizerunkiem Wayne"a w podróż do brata. Cały spektakl jest więc opowieścią o wielkich poszukiwaniach i odkrywaniu w braciach prawdziwej rodzinnej więzi. Odtwórca roli tytułowej spisał się wyśmienicie. Każdy gest, każde słowo podkreślało niesprawność jego bohatera.
Grupie artystów życzymy powodzenia w dalszych realizacjach i niech moc będzie z nimi.
UWAGA: Archiwum dyskusji na forum znajdziesz tutaj.
Aplikacja jaw.pl
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!