REKLAMA

Czasem jeden detal może zupełnie zmienić charakter wystroju wnętrza. Tak jest też właśnie z okapami w stylu retro. Oryginalna stylistyka pozwala otrzymać naprawdę gustowny efekt. Jak wybrać najlepszy okap do swojej kuchni? 

Okap to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni. Jego głównym i najważniejszym zadaniem jest oczyszczanie powietrza. Nie od dziś wiadomo, że podczas gotowania wytwarza się wiele różnorodnych zapachów. Mimo że może pachną one apetycznie, to jednak nikt nie chce, by wsiąknęły one w meble, dywany, czy tekstylia. Bardzo ważne jednak, by wybrać odpowiedni okap do swojej kuchni. Na rynku jest wiele modeli, jednak nie każdy zapewni nam podobną funkcjonalność. Nie mniej istotną kwestią jest też design urządzenia. Szczególnie dużą popularnością cieszą się ostatnio okapy retro, które swą stylistyką nawiązują do dawnych trendów. Są bardzo eleganckie i sprawiają, że pomieszczenie od razu staje się wyjątkowo gustowne. Dowiedzmy się więc, co wziąć pod uwagę, by wybrać najlepszy okap kuchenny retro

Okap retro w kuchni — dlaczego warto go zamontować? 

Okap stanowi bardzo ważny element wyposażenia kuchni. Czy jednak rzeczywiście jest nam tak potrzebny? Okazuje się, że tak. Dzięki niemu możemy zapewnić sobie większy komfort przyrządzania potraw, a także utrzymać kuchnię w dobrym stanie. Jakie więc korzyści wiążą się z montażem okapu? 

Okap kuchenny retro przede wszystkim pochłania wilgoć. I to właśnie jest kwestia najważniejsza. W związku z tym para wodna wytwarzana przy gotowaniu nie osadza się na oknach i nie wchłania się w tkaniny, meble, czy ściany, a zostaje po prostu odprowadzona za pomocą wyciągu. W taki sam sposób pozbywamy się również wszystkich zapachów. To szczególnie ważne, jeśli nasza kuchnia ma budowę otwartą i łączy się bezpośrednio na przykład z pokojem dziennym.  

Nie możemy zapomnieć, że podczas smażenia, tłuszcz nie tylko pryska, ale i unosi się wraz z parą. Częste przyrządzanie dań w ten sposób może skutkować powstaniem nieestetycznego, klejącego i bardzo trudnego do usunięcia osadu na płytkach. Okap także w tym przypadku okazuje się najlepszą receptą na rozwiązanie problemu. Jego montaż nad kuchenką sprawi, że cząsteczki tłuszczu osadzą się na jego filtrze. 

Okap retro — stylowe wyposażenie do kuchni 

Obecnie znajdziemy w sklepach bardzo duży wybór okapów o różnej stylistyce. Jednak już od kilku lat najmodniejszym wzorem jest okap retro. Takie urządzenie zapewnia nam nie tylko cały zakres swej funkcjonalności, ale też niewątpliwie cieszy oko swym designem. To najlepszy dowód na to, że sprzęty kuchenne mogą być naprawdę piękne. 

Okapy retro wyróżniają się niepowtarzalną stylistyką. Szczególne wrażenie robią liczne detale. W tym przypadku bardzo ważny jest każdy szczegół. Dlatego też produkty tego typu bardzo często wyposażone są w ozdobne przyciski, czy wykończenia o ciekawym wzornictwie. 

 

Okap do kuchni retro — jak dopasować go do aranżacji? (kolor, ta sama seria)

Okap retro to przede wszystkim urządzenie o bardzo klasycznej stylistyce. W związku z tym też sprawdzi się w wielu kuchniach. Oczywiście szczególnie świetnie dopełni przestrzeń urządzoną z myślą o stylu vintage. To będzie zestawienie idealne. Jednocześnie jednak okapy retro mogą także być świetnym akcentem w pomieszczeniach bardzo nowoczesnych i minimalistycznych. Charakterystyczna budowa doskonale pasuje również do stylu prowansalskiego, klasycznego, czy rustykalnego. 

Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak właściwie dopasować taki okap retro do wnętrza. Sposobów jest kilka. Pierwszym jest dobór odpowiedniej kolorystyki. Okapy takie dostępne są przeważnie w wielu wariantach. Bordo, czerń, czy ecru to tylko niektóre z propozycji. Wybierając dodatki o podobnych barwach, stworzymy świetną i pasującą do siebie kompozycję. Możemy kupić także inne meble z tej samej serii. Dopełniając kuchnię w lodówkę, kuchenkę, czy sprzęt RTV retro otrzymamy bardzo gustowny efekt. 

Okap w stylu retro — jaki wybrać? (rozmiar, głośność, oświetlenie)

Okap kuchenny retro powinien być nie tylko ładny, ale i funkcjonalny. Ma po prostu dobrze spełniać swoje zadanie, jakim jest, oczyszczanie powierza i wciąganie wszelkich zanieczyszczeń w kuchni. Zanim jednak przejdziemy do kwestii związanych z działaniem sprzętu, powiedzmy nieco o jego parametrach zewnętrznych. Rozmiar okapu jest bowiem jedną z kluczowych kwestii przy jego kupnie. Wybór wymiarów zależny jest przede wszystkim od tego, gdzie urządzenie będzie zamontowane. W kuchniach wolnostojących mamy sporą swobodę w tej kwestii. Jeśli chodzi natomiast o okapy retro przyścienne, musimy dopasować ich parametry do ilości dostępnego miejsca. 

Jest wiele kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę, kupując okap. Jedną z najważniejszych, jest na przykład głośność jego pracy. Dobrze, jeśli nie będzie przekraczać ona 40dB. Koniecznie upewnijmy się też, czy okap retro wyposażony jest w oświetlenie. Do bardzo przydatnych funkcji zaliczyć możemy także timer działania, czy też czujnik stopnia zanieczyszczenia filtrów. 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz_1.jpg

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki