Zaczynając swoją przygodę z budową domu, zdarza się, że Inwestorzy planują rozłożyć inwestycję na dwa etapy. W pierwszym etapie decydują się zazwyczaj na wykończenie i użytkowanie części dziennej i całego parteru domu, aby później powrócić do aranżacji pozostałej części na poddaszu. Pozwala to przyszłym domownikom rozłożyć koszty budowy w dogodnym dla siebie czasie – oczekując na przykład na zgromadzenie pozostałych środków finansowych, czy powiększenie się rodziny.

REKLAMA

Jak zaplanować budowę domu w dwóch etapach?

Bardzo ważne jest, aby już na etapie planowania budowy swojego przyszłego domu i wybierania wymarzonego projektu domu mieć świadomość swoich potrzeb i przewidzieć dwuetapową budowę. Pozwoli to oszczędzić sobie nerwów i zapobiegnie konieczności dokonywania często kosztownych zmian. W trakcie budowy takiego domu można w pierwszym etapie zrezygnować ze zestawiania ścian działowych na drugiej kondygnacji, kładzenia podłóg czy wykańczania łazienki. Należy przede wszystkim przewidzieć, gdzie będzie zlokalizowana komunikacja pionowa. Warto wstawić zaprojektowane okna. Na tym etapie nie jest konieczne rozprowadzenie wszystkich niezbędnych instalacji, ale trzeba zadbać o ich wyprowadzenie na górę. Dzięki takiemu podejściu i minimalistycznemu rozwiązaniu domownicy mogą urządzać parter domu i wprowadzić się szybciej, jednocześnie oszczędzając pieniądze na urządzanie drugiej kondygnacji.

A co ze schodami prowadzącymi na poddasze?

Inwestorzy, którzy zdecydowali o budowie domu w dwóch etapach, powinni przemyśleć kwestię schodów prowadzących na poddasze. Jest to o tyle istotne, że w zależności od ich konstrukcji jedne lepiej wykonać od razu, a z innymi można poczekać aż do momentu decyzji o rozpoczęciu drugiego etapu budowy. I tak:

  • Schody żelbetowe, inaczej wylewane, najlepiej wykonać w pierwszym etapie budowy. Ich budowa należy do tzw. “prac brudnych” i szkoda do nich wracać w drugim etapie budowy, gdy parter domu jest już wykończony. Mimo, że budowa tych schodów jest wygodniejsza w pierwszym etapie, należy pamiętać, że zajmują one miejsce, które przez czas użytkowania parteru może być przeznaczone np. na garderobę czy pomieszczenie gospodarcze.

  • Schody drewniane spokojnie można wykonać w drugim etapie budowy. Takie schody są stosunkowo lekkie, łatwiejsze i szybsze w wykonaniu, ich montaż w porównaniu do schodów żelbetowych jest czystszy. Decydując się na takie schody, w pierwszym etapie budowy należy pamiętać o wykonaniu otworu w stopie do ich późniejszego montażu oraz o jego zaizolowaniu.

Zgoda na użytkowanie części budynku jednorodzinnego

Aby Inwestor mógł legalnie zamieszkać w części swojego domu, musi złożyć osobiście lub poprzez swojego pełnomocnika, wniosek o pozwolenie na użytkowanie części obiektu budowlanego. Aby odbiór częściowy budynku mieszkalnego był możliwy, muszą być dopełnione niezbędne wymogi formalne. Przede wszystkim budynek, musi spełniać zapisy zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego i/lub Warunkach Zabudowy, budynek musi posiadać niezbędne do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych pomieszczenia: przynajmniej jeden pokój, kuchnię, łazienkę oraz energię elektryczną, wodę, ogrzewanie oraz odprowadzenie ścieków. Kiedy Inwestor otrzyma zgodę, czyli decyzję o pozwoleniu na użytkowanie części obiektu budowlanego od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, może wprowadzić się do swojego domu. Po zakończeniu prac budowlanych, czyli po zakończeniu drugiego etapu budowy, Inwestor składa do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) zawiadomienie o zakończeniu budowy wraz z wymaganymi załącznikami, w tym aktualnymi protokołami badań instalacji wewnętrznych.

Inwestorzy, którzy planują budowę domu w dwóch etapach, mogą skorzystać z pomocy doradców Biura Projektów ARCHON+, którzy w razie wątpliwości pomogą zdecydować się na najlepszy, gotowy projekt domu oraz odpowiedzą na nurtujące pytania. Klienci, którzy zdecydują się na zakup projektu autorstwa doświadczonych architektów ARCHON+ mogą liczyć na profesjonalne doradztwo na każdym etapie budowy domu.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement