Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnie wynagrodzenie w sektorze górniczym wyniosło w grudniu 2020 18 779,53 zł brutto – ponad trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w tym miesiącu.

REKLAMA

Przeciętne wynagrodzenie w grudniu 2020 wyniosło 5973,75 zł, co było wzrostem względem listopada o około 500 zł – w efekcie m.in. wypłacenia  świątecznych premii. Jednak dla branży górniczej, zmagającej się z licznymi problemami finansowymi, skok ten wyniósł… ponad 10000 zł – z 8750,45 zł do 18 779,53 zł! Ogromny wzrost jest efektem m.in. wypłacania w tym miesiącu 13. pensji górnikom.

Na kolejne premie górnicy nie musieli czekać długo – przynajmniej ci zatrudnieni w Polskiej Grupie Górniczej. 15 lutego spółka wypłaciła swoim pracownikom „czternastki” – bonus wielkością zbliżony do standardowej pensji, który kosztował PGG około 300 mln zł.

Jak wynika z danych resortu aktywów państwowych, w ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku, sektor węgla kamiennego wygenerował straty na poziomie 3 miliardów 843 milionów złotych. Wszystko to przy ostrym oporze związkowców przeciwko zamykaniu nierentownych kopalń – w styczniu odrzucili rządową ofertę, która m.in. gwarantowała roczne odprawy dla młodszych zwalnianych górników, a dla tych będących do 4 lat przed emeryturą – rekompensaty w postaci 80 proc. obecnej pensji do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawe czemu idiota który napisał ten artykuł się pod nim nie podpisał ???? no właśnie…..skąd ty człowieku wziąłeś te kwoty ? Przyjdż do pracy na kopalni, SUG przyjmuje do pracy pod ziemią zarobisz 19000 bo za te wypociny tyle nie wyciągniesz. Nie wiem co ma na celu pisanie takich pierdoł ….chyba tylko skłócenie społeczeństwa jeśli tak to jesteś zwykłą gnidą……………