REKLAMA

Wędliny dostępne są w każdy sklepie spożywczym i mięsnym. Ich wybór jest naprawdę szeroki, a co za tym idzie — nie jest niestety wcale prosty. Szereg produktów, które różnią się składem, ceną, wyglądem. Który z nich wybrać? W jaki sposób możemy rozpoznać dobrą, wysokiej jakości wędlinę? Podpowiadamy, jak to zrobić m.in. w Jaworznie!

Jak wygląda i pachnie dobra wędlina?

W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na wygląd wędlin — to naturalne. Jeśli mamy do czynienia z wysokiej jakości produktem, możemy zauważyć, że nie ma on jednolitego koloru. Niewielkie skupiska tłuszczu lub widoczne włókna świadczą o wysokiej jakości wędliny i dobrym składzie. Również niewielkie „plamy” w ciemniejszym bądź jaśniejszym kolorze są w zupełności naturalne.

Zapach także może nam co nieco powiedzieć o produkcie, jednak najczęściej nie mamy możliwości sprawdzenia tego na miejscu, w sklepie. Pamiętajmy jedynie, że wędlina nie powinna pachnieć żadnym obcym czy nieświeżym zapachem. Jeśli taki wyczuwamy oraz mamy możliwość zwrócenia produktu — zróbmy to.

Jakie znaczenie ma skład wędliny?

Skład wędliny, tak jak i każdego innego produktu — świadczy o jego jakości. Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zawartość mięsa. Im jest go więcej, tym lepiej. Zawartość na poziomie 70-80% świadczy o dobrym produkcie. Pamiętajmy jednak, że wybierając np. wędzonkę z serem czy warzywami, niższa zawartość mięsa będzie naturalna.

W składzie należy również unikać fosforanów czy aromatu dymu wędzarniczego. Są to składniki szkodliwe. Skład produktu zawsze możemy samodzielnie przeanalizować — jeśli producent go nie udostępnił, poprośmy o niego.  Mamy do tego prawo. Obecnie na rynku działa wiele profesjonalnych sklepów z wędlinami — zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Jednym z nich jest sklep Świeżyzna, oferujący wysokiej jakości, pyszne wędliny.

Cena — czy może nam coś powiedzieć o wędlinie?

Chcąc nie chcąc, na cenę również zwracamy uwagę. Czy ona o czymś świadczy? Najtańsze wędliny niestety często nie są dobre jakościowo. Zawierają niewiele mięsa i szereg przeróżnych, zbędnych dodatków. Czy to jednak oznacza, że powinniśmy wybierać najdroższe na rynku wędliny? Oczywiście, że nie! Kierujmy się przede wszystkim rozsądkiem. Jeśli cena będzie nam się wydawać zbyt niska, przyjrzyjmy się wędlinie i sprawdźmy jej skład. Na tej podstawie podejmijmy decyzję o zakupie.

 

W Jaworznie znajdują się dwa sklepy sieci Świeżyzna. Zakupy wędlin i mięsa zrobimy w następujących miejscach:

  1. ul. Sienkiewicza 15, sklep Świeżyzna jest otwarty w tygodniu w godz. 7:00 – 18:00, w poniedziałki 8:00 – 16:00
  2. ul. Grunwaldzka 204a, sklep Świeżyzna jest otwarty w tygodniu w godz. 7:00 – 17:00, w poniedziałki 8:00 – 16:00

Ponadto zakupy wędlin i mięsa w sklepie Świeżyzna można zrobić online pod adresem https://sklep.swiezyzna.pl gdzie jest stały asortyment w sklepie internetowym.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki