Grupa Tauron nie będzie kontynuować ukończonej w połowie budowy szybu Grzegorz w Jaworznie, zamierz jednak utrzymać inwestycję w stanie, który pozwoli na jej dalsze kontynuowanie.

REKLAMA

Budowa szybu Grzegorz, inwestycja wyceniana na ponad 500 mln zł, miała być kluczowa dla funkcjonowania ZG Sobieski. Głęboki na 870 metrów szyb miał być gotowy w 2023, zapewniając kopalni dostęp do perspektywicznych złóż węgla.

Jak już informowaliśmy, prace na budowie szybu znacząco zwolniły. Tauron Wydobycie podjął z kolei mediacje z wykonawcą robót na temat \ich kontynuacji. Mediacje, prowadzone przez Prokuratorię Generalną. zakończyć się mają w tym roku, być może nawet w tym półroczu.

Inwestycja ma być jednak kontynuowana. – Grupa Tauron utrzymuje stan tej inwestycji tak, aby można było ją w każdej chwili kontynuować – do uzgodnionych parametrów technicznych, będących wynikiem mediacji – mówi wiceprezes Taurona Jerzy Topolski.

Jest prowadzone mrożenie górotworu, tak że w każdej chwili – po tym mrożeniu – jest możliwość kontynuowania w określonym zakresie tej inwestycji. Sam szyb jest wydrążony do głębokości 80 m, natomiast cała infrastruktura powierzchniowa do drążenia, jak i do docelowej eksploatacji, jest praktycznie albo w części ukończona, albo na ukończeniu – dodaje wiceprezes.

Stan zaawansowania prac Topolski ocenia na około 50 procent.

 – Tauron utrzyma tę inwestycję w stanie niepogorszonym. Wyłoży niezbędne kwoty, które spowodują, że stan tejże inwestycji się nie pogorszy. Ta inwestycja będzie gotowa do prowadzenia, natomiast my, jako Tauron, tej inwestycji nie będziemy prowadzić – tak jak nie będziemy prowadzili już żadnych inwestycji związanych ze źródłami konwencjonalnymi – powiedział Paweł Strączyński, prezes Taurona.

Strączyński dodał, że po wydzieleniu aktywów węglowych ze spółki, Tauron chce zostawić nowemu właścicielowi majątek w stanie umożliwiającym podejmowanie decyzji odnośnie dalszych kierunków eksploatacji.

Obecnie Tauron prowadzi z wykonawcą robót rozmowy na temat warunków ewentualnego dalszego kontynuowania szybu Grzegorz, tak aby spełnił on minimum warunków technicznych i ekonomicznych dla eksploatacji złoża, zwłaszcza nowego złoża Dąb dla kopalni Sobieski i Janina. Wiceprezes Topolski przypomniał, że planowane jest połączenie ww. kopalni w jeden zakład.

Więcej o sprawie:

Prokuratoria Generalna mediatorem sporu na budowie Szybu Grzegorz

Utopiono 280 mln zł w budowę Grzegorza? Kontrola poselska w TAURON Wydobycie

Saługa pisze do Morawickiego. Pyta o zakończenie budowy Szybu Grzegorz w Jaworznie

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

2 KOMENTARZE

  1. „Grupa Tauron nie będzie kontynuować ukończonej w połowie budowy szybu Grzegorz w Jaworznie, zamierz jednak utrzymać inwestycję w stanie, który pozwoli na jej dalsze kontynuowanie.”
    Coś tu jest w nowym języku polskim.